zeeland 127 Niets is meer heilig in Tholen Roosevelt loodst Oud-Vossemeer door het feestjaar Algemene vergaderingen 'Arbeidsmigranten in riviercruiseschepen' BEZUINIGINGEN Burgemeester en wethouders kondigen per direct vacaturestop af De dijkgraven van waterschap Zeeuws-Vlaanderen en waterschap Zeeuwse Eilanden maken bekend dat openbare vergaderingen van de algemene vergaderingen plaatsvinden op dinsdag 24 november 2009 in het waterschapskantoor, Kennedylaan 1 te Terneuzen. De vergaderingen vangen aan om 17.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening 2. Aanbeveling nieuwe dijkgraaf waterschap Scheldestromen (een voorstel hiertoe wordt ter vergadering uitgereikt) 3. Rondvraag 4. Sluiting Terneuzen, Middelburg, 9 november 2009 L.A. Mangnus, dijkgraaf waterschap Zeeuws-Vlaanderen W.A. Gosselaar. diikaraaf waterschaD Zeeuwse Eilanden door Wendy van den Hurk vlissingen - Na een optelsom is de gemeente Vlissingen verbaasd over het aantal arbeidsmigranten in haar stad; zoveel had ze niet ver wacht. En volgend jaar komen er nog veel meer bij. Die wil ze huis vesten in hotelschepen. Wethouder Piet Polderman praat 'al een poosje' met een exploitant van hotelschepen: voormalige ri viercruiseschepen waar een pen sion van is gemaakt. „Darnen heeft er in Schiedam goede erva ring mee. Wij zijn ter plekke we zen kijken en het zag er keurig uit." Het voordeel van een hotelschip is dat het snel kan aanleggen - de ge meente hoeft alleen nog maar een contract te sluiten - maar ook weer snel de trossen los kan gooien als het systeem niet werkt of als het schip niet meer nodig is. Polderman denkt in eerste instan tie aan twee schepen: een grote met tweehonderd kamers en een kleinere met honderd kamers. Voor de grote is hij in gesprek met de commandant van de marineba sis in Vlissingen, om de aanlegstei ger en de walvoorzieningen van de kazerne te mogen gebruiken. Voor het kleine schip zoekt de ge meente een plek binnen de slui zen. De schepen zijn uitsluitend bedoeld om de nieuwe stroom ar beidsmigranten op te vangen. Na gesprekken met werkgevers als Heerema en Verbrugge gokt de ge meente dat er in 2oro nog zo'n twee- tot driehonderd tijdelijke werknemers naar Vlissingen ko men, bovenop de 1500 tot 2000 die er nu al zijn. Dat aantal valt niet precies na te gaan, omdat veel werknemers hier illegaal zijn. donderdag 12 november 2009 door Rob Paardekam tholen - Tholen moet flink bezui nigen en daarbij wordt geen enkel onderwerp uitgesloten. Als eerste stap heeft het college per direct een vacaturestop afgekondigd. Dat zal niet genoeg zijn, want er komt heel wat onheil op de ge meente af Met name de vermin derde uitkering van het Rijk hakt er flink in. Tholen krijgt nu nog zo'n 23 miljoen euro per jaar aan algemene uitkering uit het ge meentefonds. Dat wordt in de toe komst veel minder. Hoeveel min der is nog niet bekend, maar de Vereniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft zijn leden geadvi seerd om met verschillende scena rio's rekening te houden. Tholen doet dat met een optimis tisch, een realistisch en een pessi mistisch scenario. In het slechtste scenario moet met ingang van 2012 liefst 3,5 miljoen euro worden bezuinigd, maar ook in het positie ve scenario is er nog altijd sprake van een tekort van twee miljoen euro. B en W willen de proble men nu aanpakken en niet door schuiven naar het toekomstige col lege en de nieuwe raad. Daarom zal de komende maanden moeten worden nagedacht op welke terrei nen kan worden bezuinigd. In de laatste vergadering van de huidige, raad, op 25 februari, kunnen dan knopen worden doorgehakt. Burgemeester Willem Nuis maakt duidelijk dat er geen heilige huis jes zijn. „Dus ook de infrastruc tuur en de sociale zekerheid niet", stelt hij. Er moeten moeilijk keu zes worden gemaakt. Dat vindt niemand leuk, maar we moeten onze verantwoordelijkheid ne men." Volgens Nuis gaat het om een bezuinigingsoperatie die de af gelopen decennia niet is vertoond. Ook het ambtelijk apparaat komt niet onder de bezuinigingen uit. Zo komen er wellicht minder amb tenaren. Daarbij worden gedwon gen ontslagen vooralsnog uitgeslo ten. Een vermindering van het aan tal ambtenaren kan ook worden bereikt door natuurlijk verloop en de aangekondigde vacaturestop. De gemeenteraad krijgt binnen kort een zogeheten longlist van het college, waarop alle mogelijke be zuinigingen staan. In een aantal bijeenkomsten zal daar een short list van gemaakt moeten worden. In februari kan dan een definitief bezuinigingsplan worden vastge steld. Er komen ook bijeenkom sten waarin de inwoners van Tho len hun mening kunnen geven. op het programma, maar bijvoor beeld ook geen Wilders." Het thema 'vrijheid van menings uiting' is niet alleen de aanleiding voor het lagerhuisdebat, maar ook het onderwerp. „Elke deelnemer krijgt op 12 maart een stelling voor gelegd", vertelt Hommel. „Daarna is het publiek aan de beurt." Die bezoekers kunnen wellicht niet al lemaal in de grote zaal. In dat ge val kan de discussie ook gevolgd worden op televisieschermen in de foyer. In totaal moeten zo'n vierhonderd mensen het debat kunnen bijwonen. Het idee om vier evenementen - er zijn er veel meer - op te hangen aan de door Franklin Delano Roosevelt geformuleerde vrijhe den was snel geboren. „We wilden een krachtig thema dat echt bij ons dorp past", stelt Hommel. „En waar denk je aan bij Oud-Vosse meer? Juist, aan Roosevelt." www.vosmeer600jaar.nl delijk bekende politici uit te nodi gen. Zij geven het debat 'smoel'. De missie is volledig geslaagd door de komst van Hans van Baaien (WD), [an Marijnissen (SP), Klaas de Vries (PvdA), Wim van de Camp (CDA) en Bas van der Vlies (SGP). Dat zijn stuk voor stuk poli tieke kopstukken. Niemand min der dan kamervoorzitter Gerdi Ver beet leidt het debat. „We hadden minister Plasterk er ook graag bij gehad", zegt Frank Hommel. „Dat is helaas niet gelukt. Het debat vindt plaats op vrijdag en dan is er ook ministerraad. Als die tot zes uur duurt, wordt het moeilijk voor de minister om hier op tijd te zijn. Hij wilde overigens wel." De organisatie wacht in spanning af wie de Christenunie naar Vos meer stuurt. „Het wordt in elk ge val een Kamerlid", stelt Hommel. Hij benadrukt dat voor het debat enkel de partijen zijn uitgenodigd die in de Thoolse raad zitten of dat binnenkort misschien doen (SP). „Daarom vind je geen D66'er Voor het kerkgebouw van de hervormde gemeente in Oud-Vossemeer staat een kunstwerk dat herinnert aan de vier vrijheden van Roosevelt. Die vrijheden staan centraal tijdens het jubileumjaar. fotó Lourens Riemens Het kon haast niet anders. Het the ma 'vrijheid van meningsuiting' wordt ingevuld met een lagerhuis debat in het dorpshuis. De organi satie heeft hoog ingezet door lan Oud-Vossemeer bestaat 600 jaar. Dat wordt vanaf eind december op grootse wijze gevierd. De vier vrijhe den van Roosevelt staan centraal tij dens het feestjaar. In een 4-delige ru briek blikt de PZC vooruit op de eve nementen die aan deze vrijheden zijn gekoppeld. Vandaag deel 1: de vrijheid van meningsuiting. door Rob Paardekam Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Kennedylaan 1 Postbus 88, 4530 AB Terneuzen Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 Telefoon 0115 - 641000 Fax 0115 - 641200 info@wze.nl www.wze.nlinfo@wszv.nl www.wszv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69