jaar met bouw van school in Congo S^OHC Jg zeeland j 23 Raad wil inzet van boa's niet verminderen Eten, dansen en luisteren op Afrikaans feest Muasa Waterschap pakt ontsluiting dorp Borssele in voorjaar 2010 aan WALCHEREN Bomenkap is van de baan donderdag 12 november 2009 'Bedrijven sponsoren niet meer zo snel. Je moet echt veel moeite doen om geld in te zamelen' 'Kinderen hebben zelf geen cent, dus de stichting betaalt schoolgeld, boeken en schooluniformen' door Frank Balkenende De crisis treft ook ont wikkelingprojecten in de Derde Wereld. Dat merkt bijvoorbeeld Blai se Safari, de officieuze ambassadri ce van het Goese Afrikajaar. Haar stichting Adavoc, die weduwen en wezen in Oost-Congo helpt, heeft toch wel last van de economische neergang. Nee, de giften en donaties stro men bepaald niet toe, zegt de in 's-Heer Arendskerke woonachtige Congolese, die inmiddels elf jaar in Nederland verblijft. Het aantal donateurs zweeft rond de tien. Af en toe druppelt een gift binnen. „Je hoort het ook van anderen. Be drijven sponsoren niet meer zo snel. Je moet echt veel moeite doen om geld in te zamelen." Toch zijn er lichtpuntjes. Door ver koop van souvenirs uit haar ge boorteland en door lezingen te ge ven aan bedrijven en organisaties, sprokkelt Safari geld voor haar stichting. Zo kan Adavoc, onder meer dankzij een bijdrage van Re validatie Geneeskunde Zeeland, een school bouwen in de Oost-Congolese stad Bukavu. „Dat gebeurt in stapjes. We heb ben nu voldoende geld om begin volgend jaar een sanitairgroep te plaatsen. We sparen ondertussen door voor een nieuw gebouw. Kijk, van het huidige schooltje - moet je je niet te veel voorstellen. Het is nu niet meer dan een afdak je. Gelukkig kun je in Congo voor betrekkelijk weinig geld veel doen." Safari's stichting beweegt zich in gebied dat is geteisterd door gruwe lijke burgeroorlogen. Veel vrou wen zijn weduwe geworden, veel kinderen wees. De laatsten zwer ven vaak op straat rond. Overigens ren weer naar school gaan, zodat ze een toekomst kunnen opbou wen. Ook zoeken ze een gezin voor de weesjes. „We koppelen soms een wees aan een weduwe, maar kinderen worden net zo goed ondergebracht bij gezinnen. In de Afrikaanse cultuur is dat heel gewoon. Iedereen is elkaar broer of zus. Zo zien ze dat." Tot nu toe heeft Adavoc 250 kinde ren naar school gestuurd: 150 naar de basisschool, 100 naar het mid delbaar onderwijs en 10 naar de universiteit. Een respectabel aan tal, vindt Safari. Zeker voor wie be seft dat een universitair student 'Van het huidige schooltje moet je je niet te veel voorstellen. Het is niet meer dan een afdakje' zijn dat ook deels kinderen die door hun ouders zijn verstoten. „Oorzaak is nogal eens bijgeloof. Bijvoorbeeld een vader ziet in zijn droom zijn kind als heks. Dat is dan een reden om het de deur uit te zetten." Vijftien vrijwilligers bewegen zich in wat Blaise Safari het 'rampge bied' van Congo noemt. Zij zorgen met geld uit Nederland dat kinde- zo'n 35 dollar per maand aan kos ten maakt. „En die kinderen heb ben zelf natuurlijk geen cent, dus de stichting betaalt schoolgeld, boeken en schooluniformen." Daarnaast exploiteert de stichting een naaiatelier waar vróuwen le ren om (traditionele) kleding te maken. Wie afgelopen zomer het openluchtspektakel eii de mode shows op het Ubuntu-terrein in het Goese Meer bezocht, heeft de ebbenkleurige mannequins in de ze kleurrijke gewaden zien flane ren. „Ik probeer die kleding hier te verkopen, net als de souvenirs die ze daar maken. Ik merk dat men sen ze sneller kopen als ik er het verhaal erbij vertel. Gelukkig draait het atelier redelijk." Adavoc heeft tot nu toe ook enkele microkredieten verstrekt, maar dat blijft een moeilijk verhaal in een straatarm gebied, waar veiligheid en bestuurlijke stabiliteit een schaars goed zijn. „Bovendien zit je met geldontwaarding. De lokale munt is zeer instabiel. Het groot ste probleem is echter dat mensen echt niks hebben. Geef je ze een le ning van vijftig dollar dan wordt die vaak direct gebruikt voor nood zakelijke levensbehoeften. Een moeder met een ziek kind kan bij voorbeeld kiezen: steek ik dat geld in productie of betaal ik voor een behandeling in het ziekenhuis? Daarom lijkt het ons slimmer men sen te helpen door ze een paar kip pen of wat zaaigoed te geven. Daar mee kunnen ze iets produceren en verkopen." www.stichtingadavoc.nl door Frank Balkenende In het staartje van het Goese Afrikajaar is er vrijdag 20 no vember een Afrikaans feest in het wijkgebouw in de Goese Pol der. Blaise Safari en dertien andere Afrikaanse en Nederlandse vrou wen zetten hun schouders onder Muasa. Het feest, met dans, eten en lezingen, wordt gegeven onder de vlag van de Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS). De corporatie had Blaise Safari, die de opening van het Afri kajaar in De Mythe als ladyspeaker op charmante wijze 'aan elkaar had gepraat', gevraagd een activi teit in het kader van het Afrikajaar op touw te zetten. Dat is dus het 'informatieve' feest Muasa gewor den. De naam is een compilatie van het woord voor 'vrouw' in ver schillende Afrikaanse talen. „Het is een feest voor iedereen. Wat we willen bereiken, is dat Afri kanen en Nederlanders elkaar ont moeten, spreken, elkaar proberen te begrijpen. Ik zie dat veel Afri kaanse vrouwen die hier wonen, in hun eigen kring blijven hangen. Daarom is het de bedoeling dit soort ontmoetingsfeesten vaker te organisere", zegt Safari. Afrikaanse vrouwen komen 20 no vember in traditionele gewaden, zullen authentieke dansen uitvoe ren en verhalen vertellen. Er is te vens een afro-dj. En natuurlijk: lek ker eten. Entreeprijs is vijf euro. De bijeenkomst begint om 17 uur en eindigt rond 22.30 uur. |Pj| www.pzc.nl/afrikajaar Blaise Safari, de drijvende kracht achter Stichting Adavoc en mede-organisa tor van het feest Muasa, dat 20 november plaatsvindt. borssele - Borssele heeft begin 2010 een betere ontsluiting. De be reikbaarheid van het dorp is ver slechterd sinds de Wilhelminahof- weg en een deel van de Zeedijk zijn afgesloten in verband met de veiligheidszone rond de kerncen trale. Andere wegen worden hier door zwaarder belast. Daarom ver breedt Waterschap Zeeuwse Eilan den de Kaaiweg en legt het een vrijliggend fietspad aan langs een deel van de weg. Het pad sluit aan op een nieuw kruispunt op de Eu- ropaweg. De Ossenweg (tussen de Weelhoekweg en Kaaiweg) en de Weelhoekweg (tussen de Ossen- weg en Wilhelminahofweg) wor den afgesloten voor doorgaand ver keer. Het waterschap licht de plan nen maandag vanaf 19.45 uur toe in dorpshuis Vijverzicht. door Rob Paardekam Kachels Haarden Schouwen smMM Enorme keuze in onze showroom! 'tfi Openingstijden: I do, vrij 10.00 - 18.00 uur za 10.00 - 17.00 uur Klarinctweg 2c 4337 RA Middelburg T. +31 (0) 118 - 67 49 55 wvvw.ohcwalcheren.nl kapelle - De gemeenteraad van Kapelle wil niet dat de inzet van de boa's met de helft wordt ver minderd. Het college had dat in de begroting wel aangekondigd. De buitengewoon opsporingsamb tenaren lopen sinds ruim een jaar door de Kapelse dorpen en contro leren op zaken als foutparkeerders, overlast door hondenpoep en ge luidsoverlast. Ze hebben de be voegdheid om boetes te geven. Nu zijn de boa's één dag per week actief. Als de begroting wordt uit gevoerd, wordt dat verminderd tot één dag in de twee weken. De ge meenteraad vind dat voorbarig, omdat de boa's eind dit jaar wor den geëvalueerd. Pas daarna zou een keuze moeten worden ge maakt. De meeste fracties lijken de inzet van de boa's op het huidige niveau te willen houden. „Ze heb ben een positieve uitstraling", stel de Ria Rijksen (CU). „Ze doen iets aan de kleine ergernissen." Volgens burgemeester Siebe Kra mer moet niet te veel worden ge zocht achter de passage in de be groting. „We moesten daar iets in zetten", zegt hij. „Maar natuurlijk nemen we pas een besluit over de inzet van de boa's als de evaluatie heeft plaatsgevonden." kruiningen - De gemeente Rei- merswaal ziet af van de kap van een kleine tweehonderd bomen aan de Sluisweg/Blauwhoefseweg in Kruiningen. De bomen moes ten eigerilijkweg ten faveure van een waterberging die op die loca tie was gepland. Omdat een aantal volkstuintjes is opgeheven, kan de waterberging nu worden verlegd. Wethouder Kees Knuit is er blij mee. „Ik wilde als bomenliefheb- ber liever ook niet meewerken aan die kap. Het probleem was dat de aanvraag voor de kapvergunning al was gepubliceerd. Je bent dan verplicht hem te laten liggen tot het einde van de periode waarin bezwaar kan worden gemaakt. Dat is nu het geval, we kunnen hem dus weer intrekken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65