Heimwee naar gouden 34l$p Safin kon verwachtingen nooit waarmaken profiel van Michelle ITALIAANSE VOETBALCOMPETITIE De eens zo florerende Serie A zucht al jaren onder supportersgeweld en het vertrek van sterren. Skil-Shimano is met 25 renners compleet Ron Jans gaat Onderzoek naar Groningen verlaten Haagse spreekkoren Weer wereldrecord Hardy op schoolslag Vitaliteitsmanagement 8t Toerisme Hogeschool Zeeland donderdag 12 november 2009 Inter-spits Samuel Eto'o viert samen met Wesley Sneijder (r) zijn treffer de gloriejaren van de Serie A was dat wel anders. .Joor Edward Swier PARIJS - Marat Safin won twee grandslamtoernooien: de US Open in 2000 en de Australian Open van 2005. Zelf kan de Rus daar, nu hij gestopt is, prima mee leven. Zijn omgeving en het tennis- publiek hadden echter steevast ho gere verwachtingen van hem. Sa- fin houdt niet van zulke zeurkou sen. „Ik heb er hard voor gewerkt. Laat de mensen die me bekritise ren en zeggen dat ik veel meer had moeten winnen, het maar lekker zelf doen." Pete Sampras had het in 2000 snel gezien. Deze Russische knul, twin tig nog maar, zou het tennis gaan domineren. Had Marat Safin im mers niet zojuist hem, de grote Pe te Sampras, in de finale van 'zijn toernooi', de US Open geklopt. Maar het liep even wat anders. Sa- fin kwam ene Roger Federer tegen én... vooral zichzelf. Gisteren zwaaide de 29-jarige Rus in Parijs af Maandagavond had hij in sportpaleis Bercy zijn loopbaan nog even weten te rekken door te gen de Fransman Thierry Ascione ternauwernood drie matchpunten weg te werken. Maar gisteren was het na de confrontatie met de Ar gentijn Juan Martin del Potro dan toch echt over: 6-4, 5-7, 6-4. Safin gaat met tennispensioen. Hoewel hij een heel jaar aan dat idee heeft kunnen wennen, lijkt Safin nog niet bepaald uit te kij ken naar de toekomst zonder racket en bal. „Het wordt ongetwij feld zwaar", zei hij na een fraai eer betoon van zijn collega's in Parijs. Weliswaar zag de levensgenieter er recentelijk redelijk fit uit, de laat ste jaren gooide de voormalig num mer één van de wereld (2000-2001) er geregeld met de pet naar. Het was soms tenenkrom mend wat de wispelturige spier bundel op de baan liet zien. Zelden was het vaatje buskruit content met zijn eigen spel en dat liet de mentaal zwakke Safin door gaans ook - in het Russisch - we ten. Zo nu en dan had Safin er echt helemaal genoeg van. Er zijn maar weinig tennissers die zich zo theatraal gewonnen konden geven als de Rus. Safin zelf denkt achteraf dat het succes wat te snel kwam. „Ik had in één klap alles bereikt waar ik al tijd van gedroomd had. Ik had geen dromen meer." Wat voor an deren een stimulans zou zijn om nog meer te bereiken, werd voor Safin een barrière. „Ik kon er met niemand over praten, de mensen begrepen me niet." Opgejaagd door de ATP, die hem als nummer één van de wereld dwong veel toer nooien te spelen, joeg Safin zich zelf over de kling. Hij raakte gebles seerd. En herstelde, mede door zijn grote lijf en matige discipline, maar moeizaam. Slechts zelden kwam hij een seizoen ongeschon den door. Niet toevallig was hij juist aan het begin van het tennisjaar, bij de Au stralian Open, op zijn best. Drie keer haalde hij er de eindstrijd. In 2005 stortte Safm heel Australië in een depressie door van de lokale held Lleyton Hewitt te winnen. De toernooizege in Melbourne was nota bene Safins laatste. De Rus won vijftien evenementen, maar bleef de laatste jaren van zijn carrière droog staan. Dat mocht ook weer niet enorm verbazen. Hij reisde zonder coach en deed het met de goedbedoelde adviezen van vrienden. Marat Safin stopt met tennissen. door Leon ten Voorde KATWIJK - De gouden periode van het Italiaanse clubvoetbal bestaat alleen nog maar in de geschiedenis boeken. En in het hart van Wesley Sneijder. 1 De afbladdering van de Serie A zie je misschien nog wel het meest te rug in het bekendste uithangbord van het land. San Siro was jaren lang de kathedraal van het Italiaan se voetbal, maar de monumentale burcht in Milaan is nu verworden tot een betonnen klomp. De bui tenzijde is nog altijd imposant, maar de binnenkant heeft alle verf lagen van de moderne tijd gemist. San Siro is niet het enige stadion dat er zo haveloos bij staat. Sinds het WK van 1990 is er in het land nauwelijks meer geïnvesteerd in de infrastructuur. De Italiaanse ver sies van Kaalheide en het Diek- man worden nog altijd volop be woond. „De stadions zijn oud, de sintelbanen vreselijk en nergens vind je goede stoelen of een restau rant om met je vrienden en fami lie iets te drinken. Je mist er de voetbalsfeer", liet de Italiaan van AZ Graziano Pelle onlangs in Voet bal International weten. Wesley Sneijder, die bij Inter Mil aan net aan zijn Italiaanse avon tuur is begonnen, zegt juist te ge nieten van die stap terug in de tijd. „Toen ik naar Italië verhuisde had ik dat beeld van vergane glorie ook in mijn hoofd. Maar nu ik er een tijdje ben, vind ik het eigenlijk wel mooi. Die oude tribunes, die oude kleedkamers... in mijn op tiek heeft dat wel wat. Dit is voet bal in zijn puurste vorm. Ik vind voetballen bij clubs als Livorno en Siena iets geweldigs." De Italianen zelf denken daar toch wat anders over. Het afgelopen weekend kwamen op wedstrijden als Udinese-Fiorentina, Cata- nia-Napoli en Parma-Chievo am per veertienduizend toeschouwers af Een topper tussen Inter en AS Roma zou in de gouden periode goed zijn geweest voor een afgela den San Siro, nu zaten er net 56.000 mensen. Die toeschouwers aantallen steken schril af bij de ge middelden in Duitsland, Engeland en Spanje. Ia, zelfs in Nederland trekken veel clubs meer bezoekers Trainer Ron Jans houdt het na dit seizoen voor gezien bij FC Gronin gen. De 51-jarige coach gaat op zoek naar een nieuwe uitdaging. Dat heeft hij de clubleiding giste ren laten weten. Jans is sinds okto ber 2002 werkzaam als hoofdtrai ner bij FC Groningen. Hij is de langstzittende trainer in het betaal de voetbal. RIJSWIJK De Nederlandse wielerploeg Skil-Shimano heeft het team voor 2010 compleet. De formatie van ma nager Iwan Spekenbrink stuurt vol gend seizoen 25 profrenners naar de koersen. De Nederlandse talen ten Robin Chaigneau en Job Vis sers tekenden deze week als laat- sten een contract. Chaigneau en Vissers waren dit seizoen al op sta ge bij Skil-Shimano. dan de verenigingen in Italië. Het probleem zit 'm niet in het gebrek aan interesse. De Italiaan belijdt de liefde voor het calcio nog net zo intens als twintig jaar geleden, maar vanwege het dreigende sup portersgevaar, het gebrek aan com fort en de hoge toegangsprijzen be kijken de fans de wedstrijden lie ver thuis of in de kroeg. „Er moet een radicale verandering komen. Voetbal verandert niet, de ambian- De aanklager betaald voetbal van de KNVB stelt een vooronderzoek in naar de kwetsende spreekkoren zondag in het stadion van ADO Den Haag. Scheidsrechter Roelof Luinge legde de wedstrijd tegen PSV (1-5) een kwartiertje stil, omdat hij minuten lang op beledigende wijze werd toegezongen. De Amerikaanse zwemster Jessica Hardy heeft gisteren bij wereldbe kerwedstrijden kortebaan in Stock holm haar eigen wereldrecord op de 50 meter schoolslag aange scherpt. Ze tikte in de series aan na 28,96 se conden. Haar vorige record dateer de van zaterdag, toen ze bij wed strijden in Moskou 29,36 op de klok zette. GRONINGEN ZEIST STOCKHOLM OPEN DAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54