41 binnenland Eurlings dreigt België 'Ministers schrapten in rapport' Ondanks maatregelen nauwelijks minder gewonden in het verkeer HSL Minister: claim om niet nakomen afspraak Kamer wil oplossing AOW-kwestie voor zelfstandige zonder personeel peter van straaten Carnavalsseizoen barst los Tarieven huisarts Minister Ab Klink donderdag 12 november 2009 oen haac - Verkeersminister Ca- miel Eurlings dreigt de Belgen met een schadeclaim van 200 miljoen euro omdat zij de afspraak niet na komen om een hogesnelheidstrein aan te kopen en te laten rijden. Met dat treinstel zouden Den Haag en Breda een aansluiting krij gen op de hogesnelheidslijn HSL-Zuid die Amsterdam met Pa rijs verbindt. Hij kondigde dit gisteren aan in de Tweede Kamer die Eurlings aan de tand voelde over de zaak. Het sail lante is dat de afspraak met België over de HSL-Zuid in 2005 is ge maakt, tegelijkertijd met een ak koord over de uitdieping van de Westerschelde. De Kamer wond zich er behoorlijk over op. Ineke van Gent (GroenLinks) vergeleek de zaak met het recente conflict met de Belgen over de Wester schelde. Toen was Nederland de gebeten hond vanwege het stilleg gen van de voor de Antwerpse ha ven belangrijke verdieping van de zeearm. De diplomatieke storm ging liggen na het besluit van het kabinet van een maand geleden om de Hedwigepolder alsnog on der water te zetten, bij wijze van natuurherstel. CDA-Kamerlid Ger Koopmans schermde al met een boycot van Belgische frites, zoals destijds Vlaamse parlementariërs dreigden de Zeeuwse mosselen in de ban te doen. Volgens de minis ter krijgen de Belgen tot begin de cember de tijd. Charlie Aptroot (WD) vond dat niet ver genoeg gaan. Wat hem betreft gaat er nog deze week een stevige brief uit met 'een joekel van een claim'. Eurlings gaf aan dat een schade claim pas daadwerkelijk zal wor den ingediend tegen de Belgen 'na rijp beraad' in het kabinet, omdat zo'n stap niet 'prettig' is voor de bi laterale verhoudingen. "a- wms. T- mmzzsz den haac - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat bij het verhogen van de AOW-leeftijd ook rekening wordt gehouden met zelfstandige ondernemers. Zogeheten zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) zijn veel in de bouw actief en doen ook zwaar werk. Maar zij worden in het kabinets plan voor een hogere pensioenleef tijd niet ontzien, omdat ze geen werknemer zijn. De WD zal als ze betrokken wordt in de vorming van een nieuw kabinet, gaan sleu telen aan het plan om de AOW-leeftijd te verhogen, zei frac tievoorzitter Mark Rutte. Volgens Rutte begint het kabinet er te laat mee en is de regeling om mensen met zware beroepen te ontzien onuitvoerbaar. den haac - Zeker drie ministers hebben in rapporten van Pieter van Vollenhoven mogen schrap pen. Dat heeft de voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veilig heid Pieter van Vollenhoven giste ren gezegd. Welke rapporten het betrof, is vooralsnog niet duidelijk. Van Vollenhoven plaatste gisteren ook vraagtekens bij het veelvuldig door de overheid verleende predi- caat 'onafhankelijk'. „Er mochten wel drie ministers in mijn rapporten schrappen en dat werd onafhankelijk genoemd", al dus Van Vollenhoven. Het woord onafhankelijk wordt misbruikt, zei hij. Alleen onafhankelijke commis sies op wettelijke grondslag, zoals parlementaire enquêtecommissies, zouden wat hem betreft de kwalifi catie onafhankelijk mogen krijgen. Anders kan er beter gesproken worden van 'diepgravende onder zoeken'. Van Vollenhoven pleit ook voor een wet waarin wordt vastgelegd hoe bedrijven en organisaties hun verantwoordelijkheid moeten ne men om de veiligheid beter te waarborgen. Volgens hem kan met zo'n wet worden afgedwongen dat branches zich beter aan hun eigen regels houden. Bovendien wordt dan controleerbaar of de regels worden nageleefd. utrecht - De Nederlandse Zorgau toriteit (NZa) verlaagt de tarieven voor huisartsen per 1 januari. Daar door wordt 60 miljoen euro be spaard op huisartsenzorg. De ge middelde huisarts zou meer con sulten doen en zou lagere praktijk- kosten hebben dan waar tot nu toe rekening mee werd gehouden. De Landelijke Huisartsenvereni ging vindt de bezuiniging onaan vaardbaar en stelt dat die tot ge volg heeft dat huisartsen vanaf vol gend jaar minder zorg gaan leve ren. den haac - Minister Klink (Volks gezondheid) dreigt artsen voor de tuchtrechter te dagen als zij in strijd met de regels mensen inen ten tegen de Mexicaanse griep. Volgens Klink zijn sommige huis artsen onverantwoord bezig. Zo zijn er artsen die kinderen van 6 maanden tot 5 jaar inenten, ter wijl is afgesproken dat de GGD daar over twee weken mee begint. Volgens Klink bestaat daardoor het risico dat er te weinig vaccin is voor ouderen of mensen met aan doeningen. Dat sommige huisart sen nu al een prik aan kinderen ge ven is volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) ook onhandig. De voor raad van 12 miljoen vaccins waar over Nederland momenteel be schikt, is geleverd door twee fabri kanten. Huisartsen gebruiken bij de inentingen Focetria, de GGD's - die de jonge kinderen gaan inen ten - gaan Pandemrix gebruiken. Volgens het RIVM zijn beide vac cins met elkaar vergelijkbaar, maar den haac - Het aantal mensen dat in het verkeer gewond raakt, is de afgelopen tien jaar nauwelijks afge nomen. Dit ondanks de vele maatregelen die genomen zijn om het verkeer veiliger te maken zoals de aanleg van rotondes en 30- en 6o-kilome- terzones. Het aantal verkeersdo den nam wel flink af, met 30 pro cent. Dat blijkt uit onderzoek dat de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) vandaag presenteert. De SWOV onderzocht de effecten van alle verkeersmaatregelen die tussen 1998 en 2007 zijn genomen. In 1998 vielen er 18.620 gewonden in het verkeer: in 2007 waren dat er slechts 430 minder, namelijk 18.190. Sinds 2005 neemt het aan tal gewonden toe. Wat de oorzaak hiervan is, weet de SWOV niet. Mogelijk zijn de cij fers vervuild doordat slachtoffers tegenwoordig sneller ter observa tie in een ziekenhuis worden opge nomen. „Dan zijn ze niet gewond, maar tel len ze wel mee in de statistieken", legt directeur Fred Wegman uit. De stichting doet nog nader onder zoek naar het aantal gewonden. Het aantal verkeersdoden nam van 1998 tot 2007 af van 1.149 naar 791 per jaar. Met name de aanleg van 30- en 6o-kilometerzones is succesvol. Zo vallen er door de aanleg van 30-ki- lometerzones jaarlijks tussen de 51 en 77 verkeersdoden minder. Voor 6o-kilometerzones is dat zestig do den minder per jaar. Ook het toegenomen gebruik van de autogordel (55 doden minder) en strenge aanpak van alcohol in het verkeer (65 doden minder) zijn succesvol. Daarmee is de zoge naamde Duurzaam Veilige aanpak 'boven verwachting' verlopen, zegt SWOV-directeur Fred Weg man. Aanvankelijk werd als doel gesteld dat het aantal verkeersdoden pas in 2010 moest zijn gedaald tot 750. Dat aantal werd echter vorig jaar al gehaald. Volgens de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid is het succes vooral te danken aan de extra inzet van gemeenten en provincies. Zo hebben ze meer dertig- en zes tig kilometerzones aangelegd dan waartoe ze zich hadden verplicht. Wel valt er volgens het SWOV de komende jaren nog veel winst te halen bij de aanpak van de tachtig kilometerwegen. Die wegen zijn nog nauwelijks be veiligd. maastricht - Een carnavalvierder naar de Mexicaanse griep viert in een uitdossing met verwijzingen woensdagochtend op het Vrijthof in 2.IT 1(4 WE£62 TE ET Af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4