Bureau uit Het Bureau tijdelijk in Middelburg BLAZERS berco 25 Financieel fundament museum op instorten Gezocht: Maatjes m/v EVEN EEN TUSSENDOOR-AANBIEDING donderdag 12 november 2009 W wmmÊmaKmiaKamÊmmmmaaÊsmmsBmmmmmmmBmmBmmtmmmmBsmmfm lange vorststraat - goes Het directiebureau van volkskundige en Middelburger Pieter Jacobus Meertens - 'meneer Beerta' uit de romancy clus van J.J. Voskuil - is tot half januari te zien in de jubilerende Zeeuwse Bibliotheek. foto Lex de Meester door Selma Osman Voor Voskuilliefhebbers is het een buitenkans: het enorme houten bureau van 'meneer Beerta' uit de romancyclus van J.J. Voskuil staat tijdelijk in Middelburg. De ju bilerende Zeeuwse Bibliotheek heeft de werktafel van volkskundi ge en Middelburger P. J. Meertens (1899-1985) in bruikleen gekregen van het Amsterdamse Meertens In stituut. Oprichter Piet Meertens is een van de hoofdrolspelers uit de zevende lige roman Het Bureau (1994). Die schreef Voskuil na zijn pensione ring als volkskundige bij het Insti tuut voor Dialectologie, Volks- en Naamkunde - het huidige Meer tens Instituut. In vijfduizend pagi na's beschrijft hij zijn tijd bij zijn werkgever in Amsterdam en de omgang met collega's. Wie de boeken kent, kent ook het enorme houten bureau van Anton Beerta, de baas van Voskuils alter ego Maarten Koning. Dit bureau is overigens niet hetzelfde bureau als dat in de titel van de boeken. Die slaat op het instituut zelf Koning ging niet naar kantoor maar noem de zijn werkplek 'het bureau'. Volksverhaal-onderzoeker Theo Meeder heeft de roman van Vos kuil met meer dan normale belang stelling gelezen. Hij heeft zelf een paar weken achter het bijzondere Detail van het houtsnijwerk waar mee Meertens' bureau is opgesierd. houten bureau gezeten toen hij vijftien jaar geleden bij het Meer tens Instituut kwam werken. „Er zitten veel laatjes en vakjes in. Daar ging in de tijd van Meertens van alles in." In de romans worden uitgebreide ochtendrituelen beschreven. „Zo liep Beerta naar zijn bureau, trok er aan de zijkant een schuif uit en zette daar zijn tas op. Een ander ri tueel was dat er een laatje werd opentrokken waar een kam uit kwam. Daarmee ging hij als een ij deltuit zijn haar staan kammen." Lang heeft Meeder niet achter het museale bureau gezeten. „Het was niet op de maat van de moderne mens gesneden. Toen ik erachter ging zitten, zat ik vast met mijn knieën. Het was ook niet geschikt voor een moderne computer en het nam veel licht weg. Sommige laatjes zitten nog op slot", verklapt hij. „Misschien dat daar nog iets ge- heims in zit." Volgens Meeder is het directiebu reau vóór Meertens in gebruik ge weest bij diens voorganger, een hoogleraar uit Leiden. Bij verhui zing naar een modern kantoor pand kreeg 'het pijploze orgel' - een bijnaam voor het bureau - een ereplaats tegenover de ingang van het instituut. Compleet met de prikker waarop in Meertens' tijd de afgedankte koffiebonnetjes gin gen. De Zeeuwse Bibliotheek pronkt tot half januari met het museumstuk. De bibliotheek viert het 150-jarig bestaan. Het imposan te bureau is een aardige trekker. Maar ook heeft Meertens volgens Marlies Jongejan van de Zeeuwse Bibliotheek veel betekend voor de Zeeuwse geschiedenis, dialecten en volkskunde. In 1943 promoveerde hij cum lau- de op het Letterkundig leven in Zee land in de zestiende en de eerste helft der zeventiende eeuw. De geboren Middelburger had tot op het laatst Piet Meertens voor zijn bureau in Amsterdam, rond 1930. van zijn leven een band met de provinciale bibliotheek. Dat valt in Het Bureau te lezen. Jongejan: „Als Meertens rond 1980 in het ver pleeghuis verblijft, krijgt hij vaak bezoek van M. P. de Bruin, het hoofd van het Zeeuws Documenta tiecentrum. In de boeken 'meneer De Blauw'." Na zijn overlijden in 1985 laat Meertens de bibliotheek in Middel burg een groot deel van zijn collec tie na. De zuinige wetenschapper gebruikte de achterkanten van ver- gademotulen voor zijn aantekenin gen. „Het ordenen was lastig", al dus Jongejan. Na jaren selecteren, worden zijn documenten, kranten knipsels, artikelen en aantekenin gen nu toegankelijk voor het pu bliek. Een deel van deze collectie wordt van 19 november tot 16 ja nuari tentoongesteld. Op een Meertensmiddag (18 december) be lichten verschillende sprekers de persoon en wat hij voor Zeeland heeft gedaan. door Lilian Dominicus GOES - Het financiële fundament onder Historisch Museum De Be- velanden in Goes dreigt in te stor ten. Nu Borsele mogelijk afhaakt als mede-financier, volgt Kapelle, zegt wethouder Leo Kosten (SGP, cultuur) van Kapelle. En als kleine gemeente zal Noord-Beveland het financiële gat dat deze twee belang rijke spelers achterlaten niet kun nen opvullen, zegt burgemeester Henny van Kooten. „Dit begint te lijken op het verhaal van de tien kleine negertjes." Goes staat straks dus mogelijk al leen in de financiering van het mu seum aan de Zusterstraat. Nu dra gen vier gemeenten op De Beve- landen hun steentje bij. „Wij zul len ons moeten herberaden", zegt wethouder Rinus Dieleman, die verantwoordelijk wethouder Joost Adriaanse (CU/SGP, museum/- cultureel erfgoed) wegens ziekte vervangt. Dinsdag werd bekend dat Borsele overweegt zich terug te trekken uit de gemeenschappelij ke regeling voor de financiering van het museum. „Iedereen mag daarvoor kiezen. Ze moeten nog wel een paar jaar betalen, tot de re geling is afgelopen. Maar daarna zullen we moeten kiezen: doen we solidair mee met de rest of kie zen we een eigen weg? Misschien kunnen we het museum onder brengen bij de Stoomtrein Goes-Borsele", aldus Dieleman. Kapelle zal op een andere manier het Fruitteeltmuseum moeten fi nancieren, aldus wethouder Kos ten. Het museum in Kapelle valt nu ook onder de gemeenschappe lijke regeling. „Kapelle betaalt 70 en de rest 30 procent Maar we moeten afwach ten totdat de raad van Borsele be sloten heeft." Burgemeester Van Kooten van Noord-Beveland vindt het jammer als Borsele zou afhaken. „Mis schien ging het in het begin niet zo lekker financieel, maar nu draait het goed." Een maatje is een vrijwilliger die een ander tijdelijk een steuntje in de rug geeft. Ook u kunt maatje zijn. Big Brothers Big Sisters Gilde Walcheren Technocentrum Zeeland BBBS Walcheren SamenSpraak Zeeuwse Maatjes T 010 -404 96 08 10118-411826 T 06-30111312 Vrijwillige Zorg Vluchtelingenwerk Zeeland Walcheren Taalcoaches Noord-Beveland Vriendendienst T 06 - 508 240 99 T 0118 - 553 530 Laat Nedetland van zijn beste kant zien Oranje Fonds Ik denk met jou mee Ik kom niet uit m'n administratie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45