via tax voor mooi stadshart 'Grote winkelketens malen niet om stadscentra' Warme choco na een kille fietstocht zeeland 13 Voormalig korpschef overleden 20% 30% 40% 50% VIER Regie STEÜTEL Zeeland niet op vakantiebeurs AUTO PZCfr: commentaar Hugo Boss Tommy Hilfiger Gentiluomo Boss Orange •New Zealand Auckland Pierre Cardin State of Art Menswear - Goes 'Gemeenten moeten zich niet bemoeien met de promotie van de binnenstad. Het hoort bij de euro per jaar. Zo hoog kan de red a- bedrijfsvoering van de winkeliers' mebelasting oplopen voor een gevel- bord in de Coese binnenstad. Mariska van der Helm, RND Sjaak Lankhaar van bloemenwinkel Millefleurs: „Ik wil graag mijn steentje bijdragen." foto Ronald den Dekker door Claudia Sondervan Reclameheffing is geen melkkoe, maar de enige manier om de grote win kelketens mee te laten betalen aan een beter stadscen trum. „Toen wij de reclameheffing invoerden was de meerderheid van de Goese ondernemers hét er mee eens. Een kleine minderheid niet. Dat zijn vooral de grote win kelketens. Een V&D zal het een zorg zijn hoe het stadscentrum er uit ziet. Lokale ondernemers zien dat belang wel", zegt verantwoor delijk wethouder van Goes, Sop hie van 't Westeinde. Ze zegt niets te snappen van de houding van de RND. Die wil de rechtbank vragen om de reclameheffing in Goes on wettig te verklaren. Omdat Goes als één van de eersten de heffing invoerde en omdat de gemeente volgens de RND opvallend hoge ta rieven vraagt. De wethouder: „Dat komt doordat de binnenstadonder nemers via de heffing in twintig jaar tijd 4.750.000 euro bijeen brengen; de afgesproken bijdrage aan de verbetering van het cen trum." Het geld gaat ook naar de stichting Goes Promotie, die ver- maaksactiviteiten in het centrum programmeert. RND-projectleider Mariska van der Helm zegt sinds januari om zittingstijd te vragen bij de Middelburgse rechtbank. Volgens Van 't Westeinde heeft de RND al die tijd nooit contact ge zocht met de gemeente. „Bij de in voering van de reclameheffing, twee jaar geleden, hadden we nog geen wetsinstrument zoals we nu hebben, de Bedrijven Investerings Zones", zegt zij. Die experimente le wetsregeling staat gemeenten en bedrijven sinds mei dit jaar toe om gezamenlijk de opknap van een handelsgebied te betalen met hulp van een heffing. Hulst en Middelburg kennen ook een reclamebelasting. „Hulst is enorm afhankelijk van het koop- toerisme. De volledige opbrengst gaat naar de promotie van de stad", zegt wethouder Frans de Vries. „Met de reclamebelasting kunnen we winkels mee laten be talen, die eerst alleen hun deuren open zetten en niks bijdroegen." Middelburg gebruikt het geld voor een opknapbeurt van de binnen stad, die enkele jaren geleden plaatsvond. „De ondernemers mo gen aangeven wat ze met de rest van het geld willen doen", zegt ambtenaar Wim Tabak. „Zo is er kauwgom uit de straten verwij derd. Ook wordt een binnenstads manager aangesteld, die het cen trum levendiger moet maken." MIDDELBURG - Zeeland heeft geen eigen stand op de vakantiebeurs in Utrecht, in januari 2010. Volgens Carla Schönknecht van Promotie Zeeland Delta trekt de beurs pu bliek dat vooral geïnteresseerd is in verre reizen. „Wij richten ons daarom in 2010 op kleinere beur zen voor fietsers, wandelaars en vijftigplussers." In de stand van VW Nederland worden wel brochures verspreid over Zeeland. Daar staan ook me dewerkers van VW Zeeland. Het is behoorlijk koud aan het worden. Dinand (7 maanden) vindt het ach terin de fietskar niet meer leuk, en Kiara (5) pruilt 's morgens dat ze niet naar school wil - tenzij lekker comfortabel met de auto. Ook zit ze te piekeren hoe dat straks moet als ze 6 wordt, met haar verjaardag feestje. Waar kunnen ze zonder au to heen, en hoe moet het met het vervoer van haar genodigden? „Maar ze is pas jarig op 25 novem ber, dus na de fietsloze maand", ZONDER COS Zeeland lacht haar moeder. „Geen pro bleem dus." Ze laten Kiara maar even in de waan; dan het is straks een extra cadeautje als blijkt dat ze lekker met de auto naar de feestlo- catie kan. Ingrid slaat aan het rekenen en kan niet anders dan concluderen dat het met een groepje al snel goedkoper is om met de auto te gaan. „Openbaar vervoer is duur. Als ze mensen de auto uit willen krijgen, moeten ze eens kijken naar de kosten en het ongemak van het openbaar vervoer. Aan de andere kant, een beker warme cho co smaakt extra lekker als je een fietstocht achter de rug hebt." donderdag 12 november 2009 Het is even schrikken: Den Haag trekt in het kader van de cri- sisbestrijding de be sluitvorming over grote projec ten naar zich toe. Dat is de be doeling van de crisis- en herstel- wet die de Kamer vandaag be spreekt. Het zou betekenen dat de ontwikkeling van de Zeeuw se havens door Den Haag wordt geregeld. Gedeputeerde Harry van Wave- ren reageert vertwijfeld. Zijn ar gumenten voor Zeeuwse regie zijn niet allemaal even sterk. De veronderstelling dat de be sluitvorming over de WCT door toedoen van Den Haag extra lang zou duren, is na tien jaar tobben in Zeeland niet erg geloofwaardig. Maar verder heeft Van Waveren wel een punt. In plaats van het stuur over te nemen, zou Den Haag de uitvoering van provin cieplannen kunnen ondersteu nen. Dan blijft de regie waar hij hoort: in Zeeland. Voorwaarde is dat de provincie een crisis tempo en de bijbehorende be- sluitkracht kan opbrengen. HOOGERHEIDE - De voormalig korpschef van de politie Zeeland en bestuurslid en lector van de Ho geschool Zeeland, Magchiel A.P. Dierckx is dinsdag op 64-jarige leeftijd overleden. Hij werd zater dag in Middelburg getroffen door een hartaanval. Aan de gevolgen daarvan overleed hij in het Univer sitair Ziekenhuis Antwerpen. Dierckx begon zijn loopbaan bij de politie in 1970 als officier-toege voegd bij de rijkspolitie in Breda. Daarna maakte hij een uitvoerige en veelzijdige loopbaan bij de poli tie door. Hij werkte als docent bij de politie-academie, als comman dant van de ME, beleidsmedewer ker van justitie, commandant rijks politie Brabant, hoofdcommissa ris-korpschef van de regio Zaan streek-Waterland en daarna Zee land, van 1999 tot 2003. Na zijn pensionering in 2003 deed de Hogeschool Zeeland een be roep op hem, als lector Sociale Vei ligheid. Na het overlijden van de voorzitter van het college van be stuur van de Hogeschool Zeeland, Jan Bart Mandos in 2006, werd hij tijdelijk lid van dat college. Vorig jaar trad hij als lid van het college van bestuur terug. Dierckx was betrokken bij het CDA en lid van de selectiecommis sie voor de Tweede Kamer van die partij. De uitvaartdienst wordt gehouden op dinsdag 17 november in de On ze Lieve Vrouw Hemelvaartkerk te Hoogerheide. De dienst begint om om 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3