2 zeeland Alle winkeliers lappen Kapelse mag studio in De Prik PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! RECLAMEBELASTING De Raad Nederlandse Detailhandel (RND) sleept de gemeente Goes en zes andere gemeenten voor de rechter vanwege de reclamebelasting. Belastingen donderdag 12 november 2009 door Willem van Dam Doe ik het, of doe ik het niet? Dagenlang had ik ge aarzeld of ik aan de op roep gehoor zou geven. Oh zeker, ik behoor tot de zogenaamde risi cogroep; ik ben ouder dan zestig en slik dagelijks een handjevol pil len ter voorkoming van weet-ik-veel-wat-allemaal. Gaan om die prik, zou je dus zeg gen. Maar ja. Veel alarmerende berichten had ik gelezen. 'Vaccinatieangst over spoelt Nederland', blokletterde De Volkskrant maandag, en op het in ternet circuleren bangmakende boodschappen. Ik las over de actiegroep 'De spuit blijft er uit', over botte naalden en ondeugdelijke vaccins. Ik las dat de 'hysterie' over de Mexicaan se griep zou zijn aangewakkerd door de farmaceutische industrie, die daar een aardige duit aan denkt te verdienen. Ik las dat De Prik tot de vreselijk ste ziekten zou kunnen leiden; ja, er zou wel eens een hels complot COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed1 T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hpt colofon treft u nadere informatie achter kunnen schuilgaan met als doel de wereldbevolking te deci meren - zelfs de term genocide is gevallen. Bij ons dorp zijn ze wel gelovig, maar zó goedgelovig zijn ze nu ook weer niet. En zo kon het gebeuren, dat bij kans het halve dorp zich dinsdag middag rond de klok van vijven naar de plaatselijke huisarts begaf om De Prik te halen. Een vrolijke bedoening was het er. Zelden zó'n opgewekt gezel schapje in een overvolle wachtka mer gezien; lotgenoten onder el kaar, nietwaar? In de spreekkamer stond de huis arts geroutineerd de ene spuit na de andere in linker bovenarmen leeg te pompen. Naald bot? Geen sprake van. Of het pijn deed? Wel nee. Even flinke jongen zijn, kie zen op elkaar en huppetee, daar stond ik weer op de stoep van de huisartsenpraktijk, waar al een nieuwe groep risicodragers een beetje lacherig samenklitte. Over drie weken mag ik weer. Gezellig! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok Via een tax op gevelbor den, vlaggen en luifels laten gemeenten on dernemers meebeta len aan de promotie van de binnenstad. De Raad Ne derlandse Detailhandel (RND), die grote winkelketens vertegen woordigt, is fel tegen en spant rechtszaken aan tegen onder meer de gemeente Goes. „Wij vinden dat je de winkeliers in crisistijd niet moet lastig vallen met nóg een belasting", zegt Maris- ka van der Helm van de RND. „Ze betalen ook al onroerendzaakbelas- ting. De reclamebelasting wordt vaak gebruikt om een onderne mersfonds te financieren. Daar mee worden collectieve activitei ten georganiseerd voor de promo tie van de binnenstad. Gemeenten moeten zich daar niet mee be moeien. Het hoort bij de bedrijfs voering van de winkeliers. Ze moe ten zelf de keuze hebben of ze wel of niet deel willen nemen. Boven dien: over vijf jaar wordt die hef fing misschien voor iets anders ge bruikt. Dan kan je er niet meer van af" Ron Berks van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) noemt de juridische procedure van de RND een 'belachelijke actie'. „Dit is puur eigenbelang van de grootwin kelbedrijven. Het maakt ze niet uit of de mensen in Goes of Middel burg gaan winkelen. Ze onttrek- Overzicht reclamebelasting ken zich aan participatie in de bin nenstad. Er is een systeem nodig om winkels naar rato mee te laten betalen aan evenementen. Door de reclamebelasting moeten de 'freeriders' ook bijdragen, niet al leen de lokale ondernemers. Het geld dat de gemeente binnenkrijgt via de reclamebelasting wordt ge bruikt voor de herinrichting van de binnenstad, en voor activitei ten van de Stichting Goes Promo tie, zoals de intocht van Sinter klaas. De Goese binnenstad had 'De 'freeriders' moeten ook meebetalen, niet alleen de lokale ondernemers' dringend een facelift nodig. Als de ondernemers niet meebetaald had den, was het niet op dit ambitieu ze niveau gerealiseerd." Ondernemer Sjaak Lankhaar van bloemenzaak Millefleurs in Goes vindt de reclamebelasting 'heel reëel'. „Ik sta helemaal achter het masterplan voor de Goese binnen stad. Goes had het nodig; linksom of rechtsom moet het betaald wor den. Ik vind het logisch dat de grootste profiteurs, dat zijn de on dernemers, de grootste bijdrage le veren. Goede parkeerplaatsen en een mooie uitstraling kosten geld en daar wil ik graag mijn steentje aan bijdragen. Die zeshonderd eu- (Middelburg heft ook belasting vóór ondermeer luifels (€213vlaggen (€82) en uithangborden (€131). door Raymond de Frel KAPELLE - Zangeres Inge van der Schelde (35) uit Kapelle is er gister middag op internetcommunity Sel- laband in geslaagd om 50.000 dol lar in de wacht te slepen voor de opnames van een album. Op www.sellaband.com kunnen artiesten hun eigen liedjes plaat sen. Mensen die in de kunsten van een artiest geloven, kunnen hem of haar met een aandeeltje van tien dollar steunen. Heeft een ar- ro per jaar vind ik het waard." Jan- rien Slinger van het Lederwaren huis denkt er hetzelfde over. „We hebben er allemaal baat bij dat de consument zich prettig voelt in de binnenstad. Als de RND die rechts zaak wint, moet het geld er tóch komen, want de uitgaven zijn al ge daan. Dan wordt het straks via de onroerendzaakbelasting op bur gers verhaald." Marja van Dobbelen van bakkerij de Gouden Korenaar in Goes zou dat geen slecht idee vinden. Zij baalt flink van de reclamebelas ting. „Iedereen heeft er profijt van dat de binnenstad er mooi uitziet, niet alleen de middenstand. Ge meenten gebruiken de reclamebe lasting als melkkoe. Ze verzinnen elke keer weer.wat anders. Ik vind het bedrag rijkelijk hoog: voor sommige ondernemers loopt het op tot wel vierduizend euro! Ik vind het schitterend dat de RND een rechtszaak aanspant. Ik ben heel benieuwd wat eruit komt." In Hulst is de reclamebelasting vo rig jaar ingevoerd. „We hebben net sfeerverlichting gekocht. We orga niseren een midwinterfestival, maar we zetten ook advertenties in Belgische zondagkranten", zegt voorzitter Tom Willaert van de on dernemersvereniging. Hij ziet de reclamebelasting als een investe ring in de binnenstad. „Als ik een blauwe envelop in de bus vind, denk ik ook: 'daar héb je ze weer', maar de binnenstad is in het be lang van ons allemaal." Reclamebelasting gaat over recla meuitingen die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Bijvoorbeeld ge- velborden, luifels, billboards en vlaggen. De reclames kunnen zich zowel op gemeentegrond als parti culiere grond bevinden. Baatbelasting is een middel van gemeenten om de eigenaar van een pand mee te laten betalen aan een voorziening, als diegene daar bij gebaat is. Precariobelasting geldt voor on dernemers die gebruik maken van een stukje gemeentegrond bij hun zaak. Ondernemers betalen een be drag voor bijvoorbeeld hun terras of een winkeluitstalling. tiest 50.000 dollar 'verzameld', dan wordt dit bedrag vastgezet. Van der Schelde was gistermiddag door het dolle heen. „Ik ben we reldwijd de 36e artiest die hierin is geslaagd, 's Ochtends stond ik nog op 43.000 dollar, een dag daarvoor was ik zelfs nog 3500 dollar gezakt. Maar opeens was er iemand die het kennelijk tijd vond dat mijn cd uitkomt. Hij of zij vulde het reste rende bedrag aan." Van der Schel de heeft nu een jaar de tijd om haar popliedjes te vereeuwigen. PZC-DEBAT Beter af met één gemeente Walche ren? Reageer op onze stellingen: www.pzc.nl/debat Stuur uw tips naar redactie@pzc.nl Bekijk ook onze videoreportages: www.pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2