Donder hröös op die mooie Zeeuws taele Firkins speelt voor Survivorsland donderdag 12 november 2009 door Rolf Bosboom Ze zijn die andere Zeeuwse band met een 0 in de naam. D0nder. Goed voor een flinke dosis rock lol, maar toch ook weer met een serieuze onder toon. En dat alles in onversne den Zeeuws. Zaterdag presen teert de groep in kunst- en cul tuurcentrum De Spot in Middel burg haar eerste album: Geel. Ruim vier jaar vormen Dingeman de Visser en Ronald Bimmel nu de kern van Donder. De basis van de band werd in de zomer van 2005 gelegd. Bimmel was actief bij een coverband die een zanger zocht; De Visser speelde gitaar, schreef veel nummers en was op zoek naar een band. „Ik ben bij de band van Ronald langs geweest en speelde toen zowel Softijsje als Di- na. Ronald vond het eigenlijk wel tof en zei: hier moeten we meer mee doen." Omdat de rest van Bimmels band op het coverpad wilde blijven, ontstond een nieuw initiatief: Donder. Ruim een jaar later wonnen ze met Softijsje de eerste editie van het dialectmuziek festival Zing Zeeuws. Zingen in het Zeeuws is vöor de twee altijd vanzelfsprekend ge weest. „Dat gaat vanzelf eigenlijk", zegt De Visser. „Waarom ook niet? Waarom zou je het bijvoor beeld in het Engels doen. We zijn nu eenmaal een puur Zeeuwse band. Het Zeeuws zit in je hart. Het is ook een stukje trots. Er zijn mensen die zich ervoor schamen, terwijl dat nergens voor nodig is. Voor mij is dat juist een extra moti- vitatie om het in het Zeeuws te doen." Een van de nummers op Geel heet ook Zienge in 't Zeeuws, met als eerste couplet: Zienge doe me in 't Zeeuws In die mooie Zeeuwse taele Da klienk netzo Middeleeuws Als Saeftienghe en Rommerswaele. Een selectie van negen nummers Ronald Bimmel (I) en Dingeman de Visser vormen de kern van Donder. uit het live-repertoire van de groep is vastgelegd op Geel. Het al bum is opgenomen in de Ava- lanche-studio van Willy Berre- voets bij Oost-Souburg, samen met diverse gastmuzikanten. „Tij dens de opname werden we steeds enthousiaster", aldus Bim mel en De Visser. „Heel veel is in de studio ontstaan. We waren zó creatief bezig. De basis van de nummers is ongeveer dezelfde ge bleven, maar er zijn heel veel idee ën bijgekomen, zoals een koenkel- pot, een banjootje, meerdere gi taarpartijen door elkaar gespeeld. Willy voelde ook precies aan wat wij bedoelden." En niet alleen hij. Donder sleepte een heus platencontract in de wacht bij Marista, een bekend la bel/zeker als het gaat om dialect- muziek. Bimmel: „We vroegen er aanvankelijk alleen maar een offer te op voor het persen van de cd. Ze vroegen toen: kunnen jullie ons ook wat mp3'tjes sturen. Een paar dagen later lieten ze weten: we willen jullie een platencontract aanbieden." Nadat ze zichzelf er zorgvuldig van verzekerd hadden dat er geen addertjes onder het gras zaten, konden de handteke ningen worden gezet. Dat bete kent onder meer dat het album nu zelfs in de hele Benelux verkrijg baar is. De cd hakt er voor de luisteraar ge lijk fors in, met het agressieve speedrockachtige openingsnum mer Stelletje zeevers en het onver bloemd seksuele Dina. De Visser: „Ik kan me voorstellen dat er men sen zijn die dan zeggen: dat is niks voor mij, maar je moet eigenlijk de hele cd afluisteren, want we hebben meerdere kanten. Er zit wel een dieper gevoel achter de teksten. Het laatste nummer, De leste lichtjes, is zelfs een ballad over foto Annick Eyecatcher een vrouwtje dat dood gaat. De cd vormt eigenlijk een soort levens verhaal in het kort." Een optreden van Donder - zoals zaterdag in Middelburg - is stee vast bijzonder, omdat het publiek wordt verrast met opmerkelijke acts. „Er gebeurt van alles op het podium. We houden er enorm van om de mensen te entertai nen", zegt De Visser. „Het is een feestje", beaamt Bimmel. „Maar we benaderen het wel heel se rieus. Het maken van goede mu ziek is de hoofdmoot. De rest is leuk als aankleding." Donder, zaterdag in De Spot in Middelburg, met als gastmuzikanten Jewannes van de Swaluw (Surrender), René Koole (Surrender), Johnny Roscoe (The Blue Clay) en Aurora Dobson (De Mannenbroeders). Voorprogramma: Pinheadz en ROLR. Zaal open: 21.00 uur. Antwaarps Teater Het Echt Antwaarps Teater speelt de voorstelling De Vrou- wendief. Speciaal voor de Neder landse theatertour past het gezel schap het dialect van zijn kluch ten zo aan dat ze voor iedereen goed te volgen zijn. Do. 12 nov., De Maagd, Bergen op Zoom, 2O.OOu. Za. 14 nov., Schelde- theater, Terneuzen, 20.00 uur. Scapino Ballet Het Scapino Ballet Rotterdam presenteert de voorstelling Hol land. Choreograaf Ed Wubbe ge bruikt elementen uit de geschie denis van de Lage Landen als de cor en spiegel voor een dynami sche en eigentijdse groepscho- reografie. Dinsdag 17 november, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Ja Zuster Nee Zuster Familiemusical gebaseerd op de vermaarde tv-serie van Annie M.G. Schmidt en Harry Ban- nink. Met: Annick Boer, Joep Onderdelinden, Ara Halici, Rein Hofman, Dorien Haan e.a. Re gie: Eddy Habbema. Woensdag 18 en donderdag 19 november, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. door Ali Pankow Gitaarvirtuoos Michael Lee Fir kins (USA) opent zondag in Café 't Schuttershof in Middelburg een serie van drie bijzondere con certen. De Stichting Survivorsland tekent voor de organisatie in sa menwerking met 't Podium in 't Schuttershof. „Voor gitaarliefhebbers is dit optre den een absolute must. Het is Fir kins allerlaatste show van zijn Neder landse toer 'Tribute to Edison' met zijn band. Deze toer maakt hij ter ere van de Edison waarmee Neder land hem honoreerde. Hij komt spe ciaal voor Survivorsland naar Zee land", laat initiator Ruud Aerssens van deze stichting weten. Survivorsland stelt de opbrengst van dit soort concerten beschikbaar aan de KWF kankerbestrijding en aan de Palazzoli inloophuizen. Aerssens wil op deze manier een bijdrage leveren aan onderzoek naar kanker. „Ik krijg daarbij alle medewerking van uitba ter Paul Roodenburg van 't Schutters hofcafé en zijn crew. Zij zorgen er voor dat hier een goed verzorgd con cert kan worden gegeven. De bedie ning staat zelfs de inhoud van de fooienpot van die avond af voor het goede doel." Volgens Aerssens is Firk ins wellicht niet bij een massaal pu bliek bekend, maar staat hij bij de ware liefhebbers hoog aangeschre ven met zijn gitaarmuziek. Zijn re pertoire wordt gekenmerkt door blues georiënteerd gitaarspel. Daar naast verwerkt hij ook veel jazz-, clas sic- en rockinvloeden in zijn muziek. Zijn eerste solo LP werd zowel door publiek als ciritici zeer goed ontvan gen. Firkins sleepte er diverse prijzen mee in de wacht, waaronder dus de Edison. Aerssens laat weten voor de komende weken nog twee mooie concerten voor Survivorsland op de agenda te hebben staan. Dat betref fen twee tributebands: Goldplace op zondag 29 november en Hungarian Pink Floyd op zondag 13 december, eveneens Café 't Schuttershof Goldplace streeft ernaar dezelfde pas sie en emotie over te brengen als Gol- dplay en bij het Hongaarse eerbe toon aan Pink Floyd komen veel ef fecten en beelden van 'het grote voorbeeld' aan bod. Zondag 15 november, Café 't Schuttershof, Middelburg, 18.00 uur. Michael Lee Firkins treedt zondag op voor Surivorsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27