podium donderdag 12 november 2009 door Ali Pankow Mahler en een Indiase Raga lijken ver uit een te liggen, maar binnen de program mering voor het najaarsconcert van het Zeeuws Orkest wordt het plotseling een logische keu ze. „Het is mooi verdeeld: eerst de bla zers, dan de strijkers en daarna al lemaal bij elkaar", vat gastdirigent en -cellist Marien van Staalen sa men. Het Zeeuws Orkest brengt vrijdagavond de première in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg en treedt vervolgens nog op in het Scheldetheater Terneuzen en in Theater De Mythe in Goes. Zijn naam klinkt Zeeuws. „Dat klopt, mijn vader komt van oor sprong uit Dreischor", vertelt Van Staalen. Hij is eerste solocellist van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en oprichter en lid van het Robert Schumann Trio. Als diri gent en cellist is hij verbonden aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en aan de Codarts Hoge school voor Muziek en Dans Rot terdam. Samen met zijn dochter, violiste Lenneke van Staalen en met tablaspeler Heiko Dijker vormt Marien van Staalen ook het Kailash Ensemble. Daarin leggen zij zich toe op de raakvlakken tus sen westerse en Noord-Indiase klassieke muziek. Van Staalen pre senteert ook deze twee jonge musi ci als solisten in Zeeland. Hij is met plezier ingegaan op de uitnodiging van het Zeeuws Or kest het najaarsconcert samen te stellen en te dirigeren. Hij heeft ge kozen voor composities van Jacques IbertJacob ter Veldhuis en Gustav Mahler. Dat de Noord-Indiase muziek daar in ook een plek zou krijgen, lag voor de hand. Dat gebeurt met Ra- ga, een muziekstuk voor Indiase viool, tabla en strijkorkest, dat Ter Veldhuis in 2003 speciaal heeft ge schreven voor Lenneke van Staalen en Heiko Dijker. Raga is de overkoepelende naam voor hon derden improvisatie-structuren in de Indiase klassieke muziek. „Cir ca 70 a 80 daarvan worden met re gelmaat gespeeld", zegt Dijker. Voor hem was het liefde op het eerste gezicht toen hij als 19-jarige backpacker in India voor het eerst deze muziek hoorde. Zijn keus ter plekke les te nemen in het bespe len van de tabla kwam recht uit zijn hart. „Een tabla bestaat uit twee kleine trommels, die honder den tonen kunnen produceren. De tabla is de heartbeat in de raga, Sarah Fairfield Zangeres Sarah Fairfield - het al ter ego van Anneloes Verveld - toert sinds 1999 door binnen- en buitenland. Onlangs ver scheen haar nieuwe album: Songs of the 20th century. In Oostburg wordt ze begeleid door haar eigen band. Vrijdag 13 november, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Lenny Kuhr Lenny Kuhr, winnares van het Songfestival in 1969 met De Troubadour, geeft het theatercon cert Troubadours van alle tijden, met Frans de Berg (piano en zang) en Ralph Rousseau (zang en viola da gamba). Een reis door 1000 jaar muziek en zang in 100 minuten. Zaterdag 14 november, Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur Mendelssohn Het Luscinia Consort verzorgt samen met sopraan Marijke Nieuwenweg en organist Jan Wisse het slotconcert van het Mendelssohnfestival in Zierik- zee. Uiteraard staan er werken van Felix Mendelssohn Barthol- dy op het programma. Zaterdag 14 november, Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur. maar is ook een bijna verhalend in strument", verklaart hij zijn en thousiasme. Tijdens zijn studie en kele jaren later aan het Rotterdams Conservatorium ontmoette hij Lenneke van Staalen. Ook zij was tijdens een eerder verblijf in New Delhi 'gevallen' voor deze specieke klassieke muziek. Beiden ontdek ken daar nog steeds diepere, ver borgen lagen in. Op advies van Lennekes vader klopten zij bij Ter Veldhuis aan met het verzoek een muziekstuk te schrijven als ware het een huis, waarbinnen zij beiden konden wo nen. Het resultaat is een composi tie waarin het strijkorkest de rol overneemt die de tanpura (ofwel bourdontoon) in het Indiase reper toire bekleedt en waarbinnen Van Staalen en Dijker steeds opnieuw kunnen improviseren. Trefwoorden voor het muziekstuk voor blazers van Ibert zijn 'licht heid' en 'ironie'. De gastdirigent neemt hierin als cellist de solopar tij voor zijn rekening. Zijn keus voor de eerste symfonie van Mahler na de pauze is vooral geba seerd op eigen voorkeur. „Het is een geweldig stuk. Mahler compo neerde het tussen zijn 24e en 29e jaar. Relatief heel jong dus. Hij be wees er toen al mee een groot ge nie te zijn. In feite biedt die symfo nie reeds alle beloften die Mahler als componist later waarmaakte", constateert Van Staalen. foto Izaak Verkeste Gastdirigent Marien van Staalen tijdens de open repetitie met het Zeeuws Orkest. COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl DONDERDAG 12 NOVEMBER Terneuzen Leon van der Zanden speelt 'Cola'. Scheldetheater 20.00 uur VRIJDAG 13 NOVEMBER Goes 'Hoe overleef ik mijn eerste zoen', musi cal naar Francine Oomen (uitverkocht). Theater De Mythe, 20.00 uur *Gezelschap Keesen co brengt 'Inte rest' van Rob de Graaf op de planken. Podium 't Beest, 20.30 uur *Johnny slipper Back to the fifties met een live optreden. Heartbreak, 22.00 uur. Heinkenszand Kees Torn speelt Einde Verhaal. De Stenge, 20.00 uur. Terneuzen Boudewijn de Groot. Uitverkocht. Scheldetheater 20.00 uur Vlissingen Theatergroep K'ontour speelt 'Oeroeg'. Bibliotheek, 19.45 uur Anuar brengt 'Ongeremd'. Arsenaaltheater, 20.15 uur De Zeeuwse Komedie voert 'Nu even wel' van Maria Goos op. Theater Vestzak99, 20.15 uur *De Zeeuwse theatersportgroep AparD tegen Fijn Dank u Wel uit Dordrecht. De Piek, 21.00 uur ZATERDAG 14 NOVEMBER Aardenburg The Armed Man door Cantare uit Goes en TY het Zeeuws Kamerorkest. Sint Baafskerk, 20.00 uur 's Heer Arendskerke Brassband Excelsior en fanfare WDV. Heer Arendshuis, 19.30 uur Breskens Jeugdorkest IJgenwijs en brassband Chris telijke Muziekvereniging Excelsior. PKN-kerk, Dorpsstraat, 20.00 uur Goes Freek de Jonge is geannuleerd. Theater De Mythe, 20.00 uur *De band Moke staat op het podium. In het voorprogramma Pioneers Of Love. Podium 't Beest, 21.00 uur Hulst Peter van Dijk en Eric de Reijer zingen en spelen chansons. Den Dullaert, 20.00 uur Kortgene. De Zeeuwse rockband NoPoint. Café Graaf van Buren, 16 uur Middelburg Alice, in een wonderlijke wereld, familievoorstelling (4 Stadsschouwburg, 14.00 uur Theatergroep Duinart voert Rode Rozen en Jasmijn op. Spiegeltheater, 20.00 uur. *Calvijn op bezoek door Kees Posthumus. De Morgenster, 20.00 uur *Het Middelburgse Theater speelt 'Het dagboek van een kamermeisje'. Minitheater, 20.30 uur Nieuw- en St. Joosland Niki Romijn is popzangers Kate Bush. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Noordgouwe Concert Stichting Kamermuziek Schou- wen-Duiveland. Driekoningenkerk, 20.00 uur Oostburg De Canadese rockband Big Jeezus Truck. The Lane, 22.00 uur Renesse Enge Buren met '3 zielen, 1 gedachte?'. Theater aan Zee, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24