werk 117 Lenen met een BKR-registratie m% if Wat te doen met een meloen? BELEGGEN IN WEELDE if® i m donderdag 12 november 2009 - wui ,i i Mn I«i jpf ,v.j Veel mensen schrikken nogal eens als blijkt dat ze geregistreerd staan bij het Bureau Krediet Registratie. Maar de meesten van hen kunnen gerust zijn: alleen wanbetalers hebben echt een groot probleem. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer In sommige systemen vind je je naam liever niet terug. Zoals in de justitiële documentatie waarin alle Nederlan ders met een strafblad staan. Ook zijn veel Nederlanders bang voor de database van het Bureau Krediet Registratie (BKR). Onterecht: alleen als het BKR je herkent als wanbetaler, kun je problemen krijgen bij het afsluiten van een lening of hypotheek. Iedere Nederlander met een gsm-abonne- ment, creditcard of krediet staat bij het BKR in Tiel genoteerd. Niets om je zorgen over te maken. Slechts als je*je abonnement te laat betaalt of (de rente over) je lening niet tijdig aflost, komt er achter je naam een co de te staan. Een negatieve BKR-codering lean voor kredietverstrekkers reden zijn een lening of hypotheek te weigeren. „Wij kij ken wel nadrukkelijk naar achtergrond en omstandigheden. Waarom is er een BKR-re gistratie en wanneer is deze ontstaan?", zegt Kees Nanninga van de Rabobank. Consumenten met een betalingsachterstand krijgen na ongeveer drie maanden de code 'A' van Achterstand achter hun naam bij het BKR. „Je krijgt altijd eerst een schriftelijke waarschuwing met een betalingstermijn van twee weken", legt BKR-woordvoerder Peter Hermsen uit. Heeft de consument zijn achterstand ingelopen, dan is dit zichtbaar met de code 'H' van Herstel. Het duurt dan nog wel even voordat je naam helemaal ge zuiverd is. Pas na vijfjaar verdwijnt de A uit het register. Veel te lang, vindt de Consu mentenbond. „Wij willen dat die termijn wordt verkort naar twee jaar", stelt Barbara den Uijl van de Consumentenbond. Als je vanwege een BKR-registratie geen le ning krijgt, heb je recht op een schriftelijke opgaaf van redenen. Kloppen de gegevens niet, neem dan contact op met de schuld eiser. Het BKR kan alleen in opdracht van de schuldeiser je gegevens wijzigen. Werkt deze niet mee, dan kun je het dispuut voor leggen aan de geschillencommissie van het BKR. Kredietverleners zijn wettelijk ver plicht bij het BKR te informeren naar de ge gevens van een consument, zodra deze een krediet aanvraagt. Wat kredietverstrekkers Als wij en familie een paar uur autoreistijd moeten doodslaan, zoals onlangs in de herfstvakan tie, spelen we soms 'Wat zou je doen met een meloen?' Meloen is Bakke- riaans voor miljoen. Toen mijn oudste zoon, n jaar, zijn verlanglijst opsomde - een Jaguar die 280 kan, een Skybox-abonne- ment in de Arena, een hond, een vakantie huis met een tuin waar een zwembad en een voetbalveld op passen, en 'iets voor ar me mensen' - moest ik op 1000 kilometer van Nederland aan Dirk Scheringa denken. Plots begreep ik wat die man zo vertede rend maakte als je hem zag spreken: hij doet denken aan een groot kind. Eenmaal volwassen en multimiljonair deed Scherin ga gewoon het soort dingen waar jongens van 11 of 12 jaar van dromen: een hele voet balclub voor jezelf kopen, of schilderijen die je mooi vindt omdat er dingen op staan die je kunt herkennen. Miljoenen Nederlan- vervolgens met de informatie doen, mogen ze zelf weten. Het is niet verboden consu menten met een negatieve BKR-code een le ning te verstrekken. Er zijn commerciële partijen die hier op in springen. Maar let op: om het risico te com penseren, ligt de rente vaak fors hoger. En check of je met een betrouwbare partij in zee gaat. Het is voor kredietverstrekkers na ders moeten ooit gedacht hebben: als ik rijk word, zoals Scheringa, dan zou ik ook zo willen zijn. Terug van weggeweest, werkte ik me door een volle week kranten. Ergens las ik dat Scheringa's verzameling magisch-realïs- tische kunst, die in het half-afgebouwde museum in Opmeer zou komen te hangen, waarschijnlijk moet worden verkocht. De DSB-baas zou in totaal zo'n 45 miljoen eu ro in de collectie hebben gestoken, maar een kunstmarktinsider schatte dat de op brengst bij veiling misschien maar de helft van dat bedrag zou zijn. Wat zouden mensen denken als ze dit le zen? Zou leedvermaak de boventoon voe ren? 'Die DSB-bank plukte z'n klanten kaal, dus laat Scheringa zelf maar eens voelen wat het is om je liefste bezit in rook te zien opgaan?' Ik kan me voorstellen dat mensen die door DSB financieel in de ellende kwa men, zo reageren. melijk niet geoorloofd te lenen aan iemand die niet kredietwaardig is. Op de website van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) staat een waarschuwingslijst met twijfelach tige kredietverstrekkers. Daar staat niet iede re aanbieder van leningen aan iemand met een BKR-registratie op. Immers, alleen op basis van BKR-gegevens kun je de krediet waardigheid van een consument niet vast Gelukkig wist ik die dans te ontspringen, dus bij mij speelde meteen mijn beroepsde formatie op. Wat maakt dat die enorme in vestering in maar liefst 1300 kunstvoorwer pen in korte tijd zoveel waarde verliest, zo vroeg ik me af. Liet die 'slimme' Scheringa zich aan tafel bij kunsthandelaren uitkle den? Vast niet. Zijn de recente forse prijsda lingen in de kunstmarkten de verklaring voor het waardeverlies van 50 procent? Hier zit ongetwijfeld wel een deel van het antwoord. Maar het belangrijkste deel van de afwaardering zit naar mijn idee toch in de kosten van het kopen en weer verkopen. Reken maar mee: als Scheringa een schilde rij op een veiling kocht met een hamerprijs van 100.000 euro, dan rekende hij inclusief het opgeld (de verkoopcommissie voor het veilinghuis) ongeveer 125.000 af. Als hij dat zelfde object nu zou laten veilen en de ha merprijs zou wéér op 100.000 euro uitko men, dan ontvangt hij, na aftrek van de ver stellen. „Als er tegenover de openstaande le ning een dik salaris staat, is er niets aan de hand", legt Hermsen uit. Veel gegevens over de kredietwaardigheid van een consument zijn dus onbekend in Tiel. Denk aan huurachterstanden of studie schulden. Een hypotheek wordt pas geregis treerd als iemand langer dan 120 dagen niet betaalt. Een nieuw systeem (LIS, Landelijk Informatiesysteem Schulden) moest alle schulden van Nederlanders in kaart bren gen. De ontwikkeling is echter stopgezet, omdat het strijdig is met de privacyregels. Goed nieuws voor de Consumentenbond. Barbara den Uijl: „Ook dit systeem geeft geen uitsluitsel over de kredietwaardigheid van een consument. Je kunt bijvoorbeeld ook je huur later betalen omdat je wilt dat de huurbaas het dak eindelijk repareert." reageren? geld@wegener.nl koperscommissie, ongeveer 90.000 euro. Dus bij elke wisseling van eigenaar gaat zo'n 30 procent van de aankoopsom op aan 'bemiddelingskosten'. Bij kunsthandelaren ligt die marge soms gunstiger, soms ongun stiger. Eigenlijk moeten kopers die 30 pro centen in gedachten altijd direct 'afschrij ven'. Over anderhalve week, op 22 november, opent in de RAI in Amsterdam weer de kunst- en antiekbeurs PAN. Betekent het bo venstaande nu dat je je kunstboodschap- pen daar maar beter niet kunt doen? Toch niet. Tenzij je zelf het speur-, onderhande- lings- en opknapwerk doet dat kunsthande laren doen, is een kunstbeurs een prima plek om te kopen. Maar in de DSB-affaire schuilt ook voor PAN-gangers wel een les: naïviteit is uit den boze. Bert Bakker is financieel-econmisch journalist. door Bert Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17