'Uitlaatgassen? Daar sta ik niet zo bij stil' II 'We hebben op meerdere plekken gewoond, maar nergens is het zo stil als hier.' Michael Engelbrecht vanuit zijn nieuwbouwwoning langs de A58 donderdag 12 november 2009 van de snelweg ling niet tegen. Fijnstof en andere verontreinigingen vallen ook di rect achter de muren neer, be toogt de Utrechtse hoogleraar. Maar welke afstand tot de snelweg is dan wel gezond? Dat is volgens het RIVM tot nog toe niet te zeggen, al le studies over verkeer r en luchtverontreini ging ten spijt. Dankzij nieuwe ontwikkelingen Goirle op het gebied van isolatie is het tegenwoordig niet meer moeilijk om de snelweggeluiden buiten een woning te houden. Om bin nen de wettelijke normen te blijven heb Wijchen je niet langer een aparte ge luidswal of-scherm nodig, zegt hoogleraar Guus Berk hout, geluidsdeskundige aan de Technische Universiteit in Delft. Zou Berkhout mensen aanraden langs een snelweg te gaan wonen? „Wonen is zo in dividueel. Als mensen daar wil len wonen, dan moeten ze dat vooral doen. Net als rondom Schip hol. Als de gebouwen maar aan de re gels voldoen." De verwachting is dat wonen langs snelwegen in de toekomst aangena mer wordt. Automotoren en -banden worden steeds stiller, net als het asfalt. Ook de uitstoot zal fors omlaag gaan, he lemaal als de elektrische auto het vervoer middel in de toekomst wordt. Goed nieuws voor de 'bermbewoners' is boven dien dat het kabinet de overlast van het steeds maar groeiende verkeer aan ban den legt. Als het geluidsniveau uitkomt boven de 65 (snelwegen) of 70 decibel (hoofdspoorwegen), dan moet de weg- of spoorbeheerder maatregelen nemen, zo werd vorige week bekendgemaakt. Een goed plan vindt Berkhout. „Maar de vraag is hoe je dat gaat handhaven." Het Nederlands Instituut voor Ruimtelij ke Ordening en Volkshuisvesting becijfer de twee jaar geleden dat 10 procent van alle woningbouwplannen in ons land in de directe nabijheid van een snelweg ligt. Dat percentage is sindsdien alleen maar toegenomen. Dat er steeds minder klassieke geluidswallen worden aange legd is toe te schrijven aan de grond- schaarste. Nieuwe woningen en kanto ren moeten zo veel mogelijk binnen be staande bebouwde kommen worden aan gelegd, het zogenoemde inbreien, om de schaarse open ruimte die ons land nog rijk is te sparen. Dat vraagt om creatieve en soms innova tieve oplossingen, betoogt de Delftse hoogleraar Berkhout. Hij verwacht dat er steeds meer woningen langs snelwegen komen te staan waarvan de gevels goed geïsoleerd zijn. „Er is soms gewoon geen ruimte meer voor een aarden wal. Er is niets op tegen om andere oplossingen te gebruiken." Esther Ruyters kijkt er niet meer van op dat vijftig meter achter haar huis het verkeer voorbij schiet. foto Deelke de Vries Wie: Esther Ruyters (45) Wat: tussenwoning in 'Lambrasse', in Wijchen langs A326 Een deel van de woningen gaat schuil achter bomen. foto Nylson Marketing Reclame Hooguit vijftig meter, veel meer ruimte ligt er niet tussen de snelweg en de nieuwbouwwo ning van Esther Ruyters. Van uit haar keuken, op de eerste verdieping van de tussenwoning, heeft ze een prach tig uitzicht over de omliggende weilan den. Met als blikvanger in de verte een be tonnen watertoren. „De wolkenluchten, de zon en nu de herfstkleuren; het is alle maal prachtig", vertelt Ruyters terwijl ze door het keukenraam naar buiten kijkt. Op de voorgrond zoeft het verkeer van en naar Nijmegen voorbij. Haar blik wordt niet gehinderd door een aarden wal of een andere barrière die het ver keersgeluid moet tegenhouden. „Vanoch tend was er een file. Die heb je hier nooit. Daar zit ik dan een tijdje naar te kij ken." Haar woning maakt onderdeel uit van een wijkje, dat op een lange Test strook is neergezet. Als je in haar keuken je ogen dicht doet merk je duidelijk dat je in de buurt van een snelweg bent. Ook aan de voorkant van deze verdieping, in het woongedeel te, is het snelverkeer hoorbaar. „Ik woon hier nu een paar maanden en het geluid valt mij heel erg mee, maar ik ben ook geen mens dat absolute stilte om zich heen moet hebben. Het is nu trouwens spitsuur, straks is het een stuk rustiger." De ramen aan de snelwegkant kunnen niet open, waardoor geluid en uitlaatgas sen niet door kieren kunnen binnendrin gen. Op de benedenverdieping, aan de achterkant van de garage, zit wei-een deur. Als je die opendoet sta je oog in oog met de snelweg. „Zo kunnen we de ramen aan die kant lappen." Ze heeft wel even getwijfeld over de koop. Op de website van het bouwpro ject staat weliswaar dat de A326 'geen offi ciële snelweg' is, maar dat is onzin. De twijfel duurde echter niet lang. „Ons vori ge huis stond aan een drukke doorgaande weg, waar bussen doorheen rijden. Dan is dit een hele verbetering." Aan de voorkant heeft de Wijchense een ruim terras. Met mooi weer zit ze daar graag. Over fijnstof en andere vervuiling die de auto's en vrachtwagens over het woonwijkje uitstorten maakt ze zich geen zorgen. „Ik sta daar eerlijk gezegd niet zo bij stil. Ik heb niet het idee dat hier heel veel vervuiling neerkomt." Ter hoogte van haar woning is een tijdelij ke vangrail geplaatst. Verder zijn er geen obstakels die een vrachtwagen die uit de bocht vliegt kan weerhouden de zoge noemde drive-inwoning van Ruyters bin nen te rijden. Of de vangrail blijft liggen, weet Ruyters niet. „Onveilig? Het klinkt misschien raar, maar ik houd me daar al lemaal niet zo mee bezig." Lachend: „Als er eentje ons huis binnen rijdt dan komt die gelukkig beneden in de garage te recht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11