io snelwegwoningen Een levend schilderij op vier verdiepingen Nederland woekert met ruimte en dus lijkt meer bouwen naast snelwegen onvermijdelijk. Geluidswallen staan daarbij alleen maar in de weg. donderdag 12 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Wonen in de berm door Niek Opten Ze zijn een opvallend ver schijnsel langs de Neder landse snelwegen: gebou wen die op korte afstand van het voorbijsnellend ver keer zijn neergezet. Hun gevels zijn zo goed geïsoleerd dat ze geen aarden wal len of houten schermen nodig hebben om hinderlijk geluid van auto's en vrachtwagens buiten de deur te houden. Niet alleen in de volle Randstad, maar ook elders wordt er gebouwd in de berm. Opmerkelijk is dat het niet alleen om kantoren gaat, maar ook om wonin gen. Opmerkelijk, omdat wonen op korte af stand van een snelweg onder geen enke le omstandigheid is aan te raden, zo blijkt uit diverse onderzoeken van RIVM en TNO. De grootste bedreigin gen voor de gezondheid van de bewo ners zijn de uitlaatgassen en het geluid van de passerende voertuigen. Op advies van de Gezondheidsraad is vo rig jaar wettelijk vastgelegd dat scholen en andere openbare gebouwen waar zich veel mensen ophouden, op mini maal 300 meter afstand van drukke we gen moeten worden gebouwd. Vanwege de uitlaatgassen die de directe omgeving vervuilen en die de gebouwen via ra men en kieren binnendringen. Wat Bert Brunekreef betreft geldt dat ad vies ook voor woningen. „Blijf van de eerste honderd meters naast de snelweg af', luidt het advies van de Utrechtse hoogleraar milieu-epidemiologie aan ge meenten. Tegen mensen die overwegen een huis dichtbij een snelweg te kopen, zou hij zeggen: niet doen. Toch vallen de nieuwe snelwegwonin gen binnen de heersende normen voor fijnstof Daar kijkt Brunekreef niet van op. „Die zijn zo ruim dat de meeste situa ties daar in passen, ook naast een snel weg. Dat is een politieke afweging, niet een om gezondheidsredenen. De norm van de Wereld Gezondheidsorganisatie over fijnstof is 2,5 keer strenger dan in ons land." Geluidsschermen houden luchtvervui- Het is druk op de A58 bij Goirle, ziet Michael Engelbrecht vanuit zijn woonkamer. foto Dolph Cantrijn Wie: Michael Engelbrecht (30) en Marlies Spijkers (27) Wat: project 'Boschkens', langs A58 tussen Goirle en Tilburg 'Boschkens' ligt op een smalle strook tussen snelweg en bos. foto Buro Lubbers Ze hebben zich wel even ver diept in de 'fijnstofproblema- tiek' voordat ze hun handteke ning onder het koopcontract zetten. Maar ja, vroegen ze zich af, waar in de nabije omgeving is de lucht wel echt schoon? „Rond Tilburg liggen alle maal snelwegen en afhankelijk van de wind krijgen we de uitstoot van Antwer pen of Rotterdam over ons heen", vertelt Michael Engelbrecht aan de keukentafel in zijn nieuwbouwwoning. Dan kun je net zo goed naast een snelweg gaan wo nen, dachten hij en zijn vriendin. „De ra men aan de snelwegkant kunnen niet open, zo houden we de uitlaatgassen bui ten. De woning voldoet aan alle eisen, voor wat dat waard is." Een paar maan den geleden betrokken ze hun nieuwe 'terraswoning', zo genoemd vanwege de drie grote balkons die het huis rijk is. Hun woning maakt onderdeel uit van een smal gebouw van 700 meter, waarin naast en op elkaar 170 appartementen en tussenwoningen zijn ondergebracht. Aan de noordkant van het gebouw raast het verkeer over de A58, vanaf de rustige zij de kijken de bewoners uit op een uitge strekt bos. „Bijna iedereen die hier voor het eerst komt vraagt waarom we in hemelsnaam hier zijn gaan wonen", vertelt Marlies Spijkers. Maar wie een tijdje binnen is en niet naar buiten kijkt, is het verkeer al snel vergeten. In de supergeïsoleerde wo ning hoor je er helemaal niets van. Als een levend schilderij glijden auto's en vrachtwagens in de diverse vertrekken op zo'n honderd meter voorbij, alsof je tv kijkt met het geluid op nul. „Maar ook als je zondagochtend de schuifpui van onze slaapkamer openzet hoor je de vogels flui ten", zegt Engelbrecht. „We hebben op meerdere plekken gewoond, maar ner gens is het zo stil als hier. En we kijken mooi uit over de skyline van Tilburg." De gevel aan de snelwegkant is als het wa re een grote geluidswal van veertien me ter hoog. Die doet zijn werk goed. „Het geluid gaat over de gevel heen en daalt nu verderop weer neer", vertelt Engelbrecht. „De mensen die hier direct in het bos wo nen zeggen nu minder overlast te erva ren, terwijl de mensen die nog iets verder wonen meer last hebben." Zo gaat het ook met alle uitlaatgassen, vermoedt het stel. Spijkers en Engelbrecht waren op zoek naar een nieuwbouwwoning toen ze op de 'snelweghuizen' stuitten. „Het type woning sprak ons aan. Geen tuin, want dat hoeft voor ons niet, en een mooi uit zicht op het bos." En dat je vanuit de keu ken, de woonkamer, de badkamer en een slaapkamer op de A58 kunt kijken is wel zo handig. Als er 's ochtends een file staat dan weet Spijkers dat ze een sluiproute moet zoeken om naar haar werk te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10