9 Opvallend is dat er relatief meer gezonde mensen aan doodgaan dan bij andere griepsoorten Alle patiënten krijgen Tamiflu voorgeschreven Handen wassen helpt Kinderen zijn vatbaarder m 10 Na een gewone griep geen kans op Mexicaanse Huisdieren kunnen geen griep krijgen Net zwangere vrouwen lopen meer risico Een kind laten inenten is gevaarlijk De ziekte is nu op zijn hoogtepunt woensdag 11 november 2009 Het was aanvankelijk de bedoeling dat iedereen met Mexicaanse griep de virusremmer Tamiflu zou krij gen, maar toen de griep milder werd, is daarvan af gezien. Tamiflu verkort de griep met twee dagen, maar heeft bij 10 procent van de gebruikers nare bij werkingen als misselijkheid en maag- en darmklach ten. Bovendien voorkomt het niet altijd de ernstige complicaties van de griep. Daarom wordt het mid del alleen toegediend aan bepaalde risicogroepen en ernstig zieken. Normaal gezonde mensen kunnen de griep het bes te gewoon uitzieken. Tamiflu is specifiek voor de HiNi variant geschikt. Mocht het virus zich in de loop der tijd muteren, dan is een andere virusremmer no- dig. Op de meeste scholen en in veel bedrijven staat des infecterende gel op toiletten. Het advies is om goed handen te wassen, niet alleen na toiletbezoek, maar ook bijvoorbeeld na een niesbui. De gel is geen vervanger van zeep. Dus het is belangrijk eerst de handen met zeep te wassen en daarna te desinfecteren met de gel. Omdat de besmettingsfase al 24 uur voor de eerste griep- verschijnselen ingaat, kan iemand dus nog onwetend van zijn eigen ziekte een ander besmetten. De vaccins tegen Mexicaanse griep zijn ontwikkeld op basis van een modelvaccin. Dit modelvaccin is in 2005 ten tijde van de gevreesde vo gelgriep ontwikkeld. Voor het ma ken van dit modelvaccin is dat virus gebruikt. Het modelvaccin is uitgebreid getest. Voor een vaccin tegen de Mexicaanse griep is alleen het virusdeel van het vaccin aange past. Het vogelgriepvirus is dus vervangen door het Mexicaanse griepvirus. Het vaccin wordt in laborato ria gekweekt op eieren. Het vaccin is getest op dieren en op mensen. Het vaccin is niet getest op kin deren en zwangere vrouwen, maar veel bestanddelen van het vaccin zitten ook in andere vac cins waar al mil joenen mensen mee gevaccineerd zijn. Kinderen hebben meer lichamelijk contact met elkaar en houden hun hand niet voor de mond als ze hoesten. Bovendien komen ze op school of in de crèche in aanraking met veel anderen, waardoor de kans op besmetting groter is. Jonge kinderen hebben smallere luchtwegen, die daardoor eerder verstopt raken. Leeftijd opname ziekenhuis 80 70 52 60 <u 1 50 o E 40 30 '0 20 10 0-4 5-14 15-24 25-44 - 45-64 65+ 36 37 38 39 40 41 42 43 44 weken bron: virologiscbe weekstaten Gezondheid overleden patiënten Wie deze winter al een gewone griep heeft gehad, kan nog steeds Mexicaanse griep krijgen. Het een sluit het ander namelijk niet uit. Op dit moment is 95 procent van de mensen die zich bij de huisartsen meldt met griep echter besmet met de Mexicaanse versie. Of iemand het echt heeft, valt alleen vast te stellen in een laboratorium. Aanvankelijk gebeurde dat bij elke nieuw griepgeval, maar daar is nu geen beginnen meer aan. Omdat niet iedereen zich meldt bij de huisarts, is niet exact vast te stellen hoeveel mensen de griep hebben. Huisdieren kunnen wel griep krijgen. Gelukkig ge beurt het met de Mexicaanse griep nog maar spora disch. In de VS is vorige week één kat met griep ont dekt. Deze kat is aan de beterende hand. Eerder zijn ook fretten die als huisdier gehouden wer den met het virus besmet geraakt. Va varkens is bekend dat ze bevattelijk zijn voor mensengriep. Varkens kun nen ook de vogelgriep krijgen. Zwangere vrouwen die in de eerste dertien weken van hun zwangerschap zijn krijgen geen vaccinatie aangeboden. Vaccinatie in de eerste dertien weken wordt ontraden, omdat dan nog niet alle risico's voor de vrucht kunnen worden uitge sloten. Alle zwangeren die dertien weken of langer zwanger zijn, krij gen wel vaccinatie aangeboden. Voor hen is namelijk het risico van complicaties tijdens de Mexi caanse griep veel groter. Volgens de Wereldgezondheidsorganisa tie WHO lopen zwangere vrou wen tien keer zoveel kans op de in tensive care te belanden. gezond Sprake van onderliggende medische 81% problematiek bij overlijden Het hoogtepunt van de Mexi caanse griep is nog niet bereikt. Met de intrede van het koudere weer, slaat het virus wel sneller om zich heen. De ziektepiek wordt in december verwacht. De verwachting is dat 30 pro cent van de bevolking de griep krijgt. Hoeveel men sen aan de ziekte zullen overlijden is niet te voor spellen. Wel is duidelijk dat het merendeel van de mensen die zijn overleden al een ziekte onder de le den had of met een slechte gezondheid kampte. Ouders van kinderen in de leeftijd van zes maanden tot vijfjaar wordt geadviseerd hun kroost te laten in enten. Jonge kinderen lopen namelijk een groter risi co op complicaties bij de Mexicaanse griep dan bij de reguliere seizoensgriep, doordat hun afweer nog niet volledig gerijpt is en omdat ze korte re luchtwegen hebben. Omdat het vaccin niet is getest op veiligheid en effectiviteit bij kinderen onder de zes maanden, valt die leeftijds categorie buiten de vaccinatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9