zeeland 119 bureau in het gemeentehuis Alleen geschreven voor de stoffige archieven Noordhoek Offshore uitgebreid allesoverdegriep.nl Leerlingen Pontes naar Saint Hilaire Zelf kaarsen maken? Dwangarbeiders stoppen ermee Meer nieuws over de Mexicaanse griep vind je op woensdag 11 november 2009 Ander kleurtje voor oranje container LSD Cultuurtoerisme mag geld kosten VVD Dimmers op de monumenten PvdA door Melita Lanting en Ali Pankow Zoveel hoofden, zoveel zinnen, maar over één ding blijken de politieke partijen op Schou- wen-Duiveland het volledig eens in hun algemene beschouwingen op de gemeentebegroting: We moeten snijden in eigen vlees, of wel: het aantal ambtenaren moet worden teruggebracht, „Wij roepen dat al zes jaar. Geluk kig gaan nu ook bij andere fracties de ogen open", concludeert Alert!. Het college van B en W heeft nog nooit afdoende kunnen aantonen dat bijna 20 miljoen euro loonkos ten hier echt nodig is, naast krach ten die worden ingehuurd en werk dat wordt uitbesteed, vindt deze lokale partij. Het CDA claimt overigens ook al vele malen te hebben gewezen op het feit dat er te veel mensen wer ken in het gemeentehuis. „Andere gemeenten krijgen er ook taken bij van het Rijk. Doen zij hun werk minder goed? Dat gelooft toch niemand?", aldus de chris ten-democraten. De SGP lanceert zes maatregelen voor takenreductie en personeels vermindering, waaronder natuur lijk verloop en selectieve vacature invulling. Deze partij kondigt een motie aan om de kwaliteit van het personeel te verhogen en de kwan titeit te verminderen. „Je zal wel moeten! Anders doen we aan struisvogelpolitiek", luidt de reactie van Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) op het voor nemen van het college de organisa tie efficiënter te gaan laten wer ken. Ook de WD-fractie pleit voor een 'kleine, hoogwaardige ge meentelijke overheid', dus afstoten van arbeidsplaatsen en daardoor meer geld over om vrij te beste den. „De Pvda is niét de partij die roept dat er te veel ambtenaren zijn", on derscheidt de socialistische fractie zich. Dat doet zij echter met de toevoeging: „Kijk wel altijd goed of het niet goedkoper is iemand in dienst te nemen in plaats van in te huren en overweeg goed het taken pakket." Over het belang de hand in eigen boezem te steken met het opstel len van een 'strategische beleidsvi sie' blijken de partijen verdeeld. „Stapels rapporten helpen niet au tomatisch bij het verbeteren van het bestuur. Waar blijven de actie punten?", wil de Christenunie (CU) weten. 0ok LSD heeft haar twijfels: „We moeten niet gebon den zijn aan de regels van een dichtgetimmerde visie." De Algemene Beschouwingen: de al gemene bespreking van begrotings voorstellen. Bron: van Dale groot woordenboek van de Nederlandse taal. Het geldt als het jaarlijkse hoogte punt van de lokale politiek: de be grotingsbehandeling. Dat is hét moment van het jaar dat partijen in de Algemene Beschouwingen hun visie kunnen geven op het be leid van het achterliggende jaar en de politieke hoofdlijnen uitzetten voor de toekomst. Dat gebeurde tot voor kort altijd met een - met enige plechtigheid uitgesproken - verhandeling van de fractievoorzitter tijdens de be grotingsvergadering. Daarin wer den eigen politieke accenten gezet en werden de tegenpartijen met spitsvondige woordspelingen afge troefd. Sinds de lokale politici de ze traditie uit tijdsbesparing heb ben afgeschaft is het ook voorbij met het creatief etaleren van vi sies. Waar de PvdA en de CU de boel nog wat opleuken met (histori sche) poëtische bespiegelingen en Alert! zijn eigen stokpaardjes be spreekt, beperkt de WD zich tot een gortdroge opsomming van en kele politieke punten. De Algeme ne Beschouwingen zijn epistels ge worden die - voordat de kiezer daar kennis van heeft kunnen ne men - alweer opgeborgen zijn in stoffige archieven. Wie bij de behandeling van de be groting aanwezig wil zijn is don derdag vanaf 13.30 uur welkom in het gemeentehuis. ken of kabels en leidingen goed lig gen of de samenstelling van de zee bodem onderzoeken." De Pathfinder wordt uitgerust met geavanceerde plaatsbepalingsappa- ratuur. De Constructor wordt uit gerust met een door Noordhoek zelf ontwikkeld saturatie-duiksys- teem dat duikers in staat stelt maxi maal 28 dagen achter elkaar - in ploegendienst en onder zeer streng bewaakte omstandigheden - aan een project te werken. De sleutelposities op beide sche pen worden straks ingenomen door mensen van Noordhoek. Dat betekent dat het personeelsbe stand van het bedrijf fors moet groeien. Noordhoek: „We hebben nu 65 mensen in dienst. Dat wor den er straks ruim 100." De PvdA ziet zo'n beleidsvisie ech ter als 'een uitdaging' en de WD zegt er 'met belangstelling' naar uit te zien. Het CDA vindt dat onder meer met het rapport De Kering van het Sociaal Economisch Advies Plat form (SEAP) al voldoende heldere doelen zijn gesteld. Weer een grootschalig onderzoek acht het CDA niet nodig. Ook de SGP ver wijst naar de mogelijke koppeling met het SEAP-rapport en vindt dat er al genoeg beleidsplannen zijn geschreven. Cultuur krijgt behoorlijk wat aandacht in de algemene beschouwingen, behalve dan bij die van SGP en CU. Zo betuigen Pvda, CDA en Alert! ruimhartig hun steun aan Centree. „Het culturele aanbod op Schou- wen-Duiveland is toch al niet om over naar huis te schrijven. Cent ree is een kans die wij niet aan ons voorbij willen laten gaan", aldus kondigt de PvdA een amende ment aan om Centree voor 2010 toch 50.000 euro subsidie te verle nen. Hoewel GroenLinks vorige week in de commissievergadering te kennen gaf dit voorstel te zullen steunen, doen de algemene be schouwingen van deze partij plots anders vermoeden. „GroenLinks ziet cultuur als dé post die de ko mende jaren fors zal moeten bezui nigen. Er zijn tenslotte ook andere problemen en behoeften binnen onze samenleving zoals de gezond heidszorg, armoede- en eenzaam- heidsbestrijding." LSD springt in de bres voor het Stadhuismuseum en komt met een amendement het oorspronke lijke plan voor de inrichting in elk geval nog een kans te geven. De fractie wil een weloverwogen be sluit kunnen nemen op basis van een goed uitgewerkt raadsvoorstel. Als na herinrichting van de ge meentelijke musea op termijn het .Gravensteen leeg komt te staan, zou dat in optiek van het CDA als expostieruimte voor regionale kun stenaars gebruikt kunnen worden. Een meerderheid wil, ondanks de krappe financiën, dat er toch een educatief medewerker voor de mu sea wordt aangesteld. „Dat zou ook in deeltijd kunnen, want een structurele post van 56.000 euro is wel wat veel",vindt de Pvda. Alert!, ooit pleitbezorger voor het herrijzen van Theater Mondragon, laat weten voortaan voor een po dium in de Weverij, als next best, te gaan. De WD wil investeren in cultuurtoerisme en de Pvda pleit voor handhaving van de monu- mentenprijs. zierikzee - Een groep leerlingen van Pontes Pieter Zeeman uit Zie- rikzee gaat van maandag 16 tot en met vrijdag 20 november in het ka der van een uitwisselingsproject naar het Franse Saint Hilaire, sinds 1955 jumelagestad van Zierikzee. De leerlingen uit havo 2a gaan naar het College jules Verne waar ze lessen zullen volgen. Ze verblij ven in gastgezinnen. De leerlingen uit de derde en vier de klas basis/kader metaalelektro krijgen les op de Lycée Lehec. Zij verblijven in een internaat. Op het programma staat onder meer een bezoek aan Mont St. Michel. In mei 20to brengen Franse leerlin gen een tegenbezoek. kaarsenmakerij an a zeeland T (0612) 786 027 hansweert - De vereniging voor Zeeuwse ex-dwangarbeiders wordt opgeheven. Vandaag om 11.00 uur komen de leden voor het laatst sa men in het dorpshuis in Hans- weert. Het aantal leden is de afgelopen ja ren snel gedaald en de bestuursle den zijn op leeftijd. „Op die ma nier is het niet meer te doen", zegt voorzitter Johan Jansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93