buitenland 17 krijgt het zwaarder in Turkije Bankier van Rwandese genocide voor rechter FBI bekijkt eigen rol in schietpartij Fort Hood NiarysoI Pakistaan rouwt om zoontje Nederlandse vrouw op wereldreis komt om in Nieuw-Zeeland woensdag 11 november 2009 door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - In Brussel is gisteren het proces begonnen tegen de Rwan dese ex-bankier Ephrem Nkezabe- ra (57). Hij staat terecht voor zijn aandeel in de genocide in 1994. Het is het vierde grote Rwan- da-proces in België. De zaak is con troversieel omdat de beklaagde zwaar ziek is en niet in staat is voor de rechter te verschijnen. Nkezabera, beschuldigd van misda den tegen de mensheid en ver krachting tijdens de genocide, heeft kanker. Zijn artsen geven hem nog maximaal zes maanden te leven. Het Brusselse Hof van Assisen be sloot gisteren de rechtszaak bij ver stek te laten doorgaan. Nkezabera wordt ook wel de 'ban kier van de genocide' genoemd. De Rwandese Hutu was directeur van de Banque Commerciale du Rwanda en voorzag de Interaham- we, de extremistische Hutu-mili- ties, van geld en wapens. De In- terahamwe hebben de dood van 800.000 Tutsi's en gematigde Hu tu's op hun geweten. Nkezabera was één van hun leiders. Hij zou zich ook persoonlijk schuldig heb ben gemaakt aan moord en ver krachting. Hij ontkent dat. Justitie in België zou over beeldmateriaal beschikken waarop te zien is hoe Nkezabera een glas champagne drinkt, terwijl voor zijn ogen vrou wen en kinderen worden doodge marteld. Na de massamoorden in Rwanda vluchtte hij naar Congo en later naar Nederland. In 2004 dook hij onder bij een zoon in Brussel. De Belgische politie arresteerde hem in juni van dat jaar op verzoek van het internationale Rwanda-tribu- naal in Arusha (Tanzania). Lang was onduidelijk of het tot een proces zou komen. Nkezabera is volgens medici zwaar ziek en niet in staat een samenhangend verhaal te vertellen. Zijn advocaat wilde uitstel van de rechtszaak. Het Openbaar Ministerie in Brus sel wilde die wel doorzetten, net als de meeste slachtoffers die vre zen dat uitstel tot afstel leidt. Het Brusselse Assisenhof stelde hen gisteren in het gelijk. CHARSADDA - Een diepbedroefde vader houdt zijn bij markt in de stad in het noordwesten van Pakistan. De een zelfmoordaanslag in het Pakistaanse Charsadda ge- aanslag was de vierde op een markt in een maand tijd storven zoontje in zijn armen. Een autobom eiste daar in het gebied dat aan Afghanistan grenst. Niemand eis- gisteren zeker 24 levens en minstens 64 mensen raak- te de aanslag op, maar de autoriteiten houden opnieuw ten gewond. De bom ontplofte op een drukbezochte de Taliban verantwoordelijk, foto Mohammad Sajjad/AP degom soms betalen voor de bruid. Dan heb je het niet over hu welijk, maar over pure verkoop", meent Aydemir. Daarnaast speelt ook de eer van de familie een belangrijke rol. In de .traditionele gemeenschappen is het ondenkbaar dat een meisje voor haar huwelijk flirt of met jon gens afspreekt. Om te voorkomen dat de dochter de familie te schan de maakt, wordt ze zo vroeg moge lijk uitgehuwelijkt. Hoe groot het probleem is, blijkt ook uit een onderzoek in Diyarba- kir, de belangrijkste stad van Zuid oost Turkije. Maar liefst 65 meisjes stopten het afgelopen schooljaar voortijdig met school vanwege hu welijk of verloving. Het merendeel van deze jonge bruiden wordt ook snel moeder. De kans op huiselijk geweld is gro ter wanneer meisjes op jonge leef tijd worden uitgehuwelijkt. Bijna de helft van de vrouwen die zich meldden bij een centrum voor hui selijk geweld in Diyarbakir waren vóór hun achttiende getrouwd. Langzaam keert de publieke opi nie zich echter tegen de kindhuwe lijken. Een parlementaire commis sie, die onderzoek doet naar het probleem, pleit voor een striktere navolging van de wet en hogere straffen voor echtgenoot en fami lie van een minderjarige bruid. Volgens de commissie betreft het seksueel misbruik en exploitatie. Sinds 2008 is er ook op veel plaat sen in het land voorlichting gege ven aan dorpshoofden, leerkrach ten en imams. Met name de laat ste doelgroep is van groot belang, zegt campagneleider Aydemir. Ook bij de Turkse justitie lijkt een andere wind te waaien. Vorige maand eiste een aanklager een ja renlange celstraf tegen ouders - vijftien jaar voor de vader, zeven voor de moeder - die hun vijftien jarige dochter hadden uitgehuwe lijkt. Ze worden ervan beschuldigd hun dochter aan seksueel mis bruik te hebben blootgesteld. Een jaar eerder was een vader die zijn even oude dochter had uitgehuwe lijkt nog veroordeeld tot slechts een werkstraf en een geldboete van 350 euro. WASHINGTON - De Amerikaanse veiligheidsdienst FBI houdt zijn onderzoek rond legerpsychiater Ni- dal Hasan opnieuw tegen het licht. FBI-directeur Robert Müller heeft daar gisteren opdracht toe gege ven. Bijna een jaar geleden oordeel den terrorismeonderzoekers dat de majoor, die vorige week op de legerbasis Fort Hood in Texas der tien mensen doodschoot en 29 ver wondde, geen gevaar vormde. Hasan blijkt herhaaldelijk te heb ben gecommuniceerd met een ra dicale imam in Jemen, die op zijn persoonlijke website moslims in de hele wereld aanmoedigt Ameri kaanse militairen in Irak te doden en maandag de actie van de ma joor prees. De FBI had de bood schappen tussen Hasan en imam Anwar al-Awlaki onderschept, maar zag daarin geen aanleiding verdere stappen te ondernemen. De Amerikaanse autoriteiten me nen dat Hasan geen hulp of orders van buiten heeft gehad. Ze willen hem door een krijgsraad laten be rechten en niet door een burger rechter. Deze keuze geeft aan dat zij ervan uitgaan dat zijn daden niet volgden uit betrokkenheid bij een terroristische organisatie. Hasan is inmiddels bijgekomen uit zijn coma en heeft een advocaat ge sproken. GREYMOUTH - Een 29-jarige Neder landse vrouw op wereldreis, is gis teren omgekomen bij een verkeers ongeluk in Nieuw-Zeeland. De vrouw, Hélène Roosen, verbleef al drie maanden in de stad West- port. Zij kwam ten noorden van Greymouth met haar auto frontaal in botsing met een kleine vracht wagen en overleed ter plekke. Zij vertrok in 2007 uit Nederland voor een wereldreis. Ga naar marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Bel 0900- 2468246 ns*** Alle vertrekdata, verblijfsduren en prijzen op marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Prijzen zijn exclusief reserverlngskosten en calamiteitenfonds. Inclusief: Boek onderstaande accommodaties met spectaculaire kortingen! 8 Streek Plaats Accommodatie Vertrekperiode I 1 Costa de la Luz Punta Umbria Hotel Barcelo Punta Umbria Beach t/m maart 2010 f, f Costa del Sol Benalmadena Hotel Triton - t/m maart 2010 Torremolinos Hotel Las Palomas t/m maart 2010 J Marbella Rincon Hotel Rincon Andaluz t/m maart 2010 5 Mallorca Ca'n Pastilla Hotel Las Arenas maart 2010 ïjg Playa de Palma Hotel Barcelo Pueblo Park maart 2010 j - Vlucht, transfer - 4* hotel - Volpension, incl. wijn bij de maaltijden - 2 halve dag excursies - Luchthavenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7