in balans ledereen kan meedenken f m M Klanten overladen verzekeraars met suggesties JstÉ Als verzekeraars hun klanten vragen om suggesties aan te dragen voor betere zorg gaat het zelden over medische zaken. Aan klantvriendelijkheid is er nog het nodige te verbeteren. Op een oproep van CZ om tips te mailen kwamen in de eerste maand al 1700 reacties binnen. Door Anita de Haas Als vertegenwoordigers van hun klanten in de wereld van zorgaanbieders, is er zorgverzekeraars veel aan gelegen het beste voor hun klanten gerealiseerd te krijgen. Uiteraard gaat het bovenal om een optimale medische behandeling. Maar omdat het niveau daar van in Nederland al behoorlijk hoog is, ligt de focus steeds meer op een goede prijs/kwaliteitverhouding en klantvriendelijkheid. Hierover meedenken, kan tegenwoordig iedereen. Naast het al jaren gangbare overleg dat zorgverzeke raars hebben met patiëntenorganisaties, groepen chronisch zieken, vaste klantenpanels en adviesplat forms, is er nu ook een website waarop iedereen idee ën aan kan dragen voor verbeteringen in de zorg. Een initiatief van zorgverzekeraar CZ, waar inmiddels ook vanuit andere sectoren van het bedrijfsleven met belangstelling naar wordt gekeken. Met de website www.zorgkanaltijdbeter.nl zette CZ een deur open waarvan vooraf niet bekend was wat er doorheen zou komen. In de eerste maand zijn er 1700 inzendingen 'Stuk voor stuk kwesties waar mensen in de praktijk tegenaan lopen' II binnengekomen. Marketingmanager Rogier van der Hooft is verrast door het goede niveau van de inzen dingen. „Het zijn stuk voor stuk verhalen van mensen over kwesties waar ze in de praktijk tegenaan lopen. Heel basaal, maar heel belangrijk daar kennis van te kunnen nemen." Op marketingafdeling in Breda lezen ze iedere inzen ding en elk idee wordt er nog ouderwets op een brief je geschreven en vervolgens op een grote ideeën- muur geplakt. „Iedere dag zijn we bezig de ideeën te groeperen en dan zie je vanzelf dat veel inzendingen samen een probleem vormen dat aanpak behoeft", zegt Rens van Oosterhout, zorginkoper bij CZ. „Als we het probleem voldoende in kaart hebben dan kunnen wij als zorginkopers er mee naar de zorgverle ners mej; de vraag: wij krijgen dit binnen; zien jullie dat ook? En hoe kunnen we tegemoet komen aan de wensen van onze verzekerden om dit probleem uit de wereld te helpen?" De ingestuurde ideeën gaan vooral over ziekenhui zen, apothekers en huisartsen. En niet over de feitelij ke zorgverlening, maar over informatieverstrekking, beschikbaarheid en organisatie. „Het is duidelijk", zegt Van der Hooft, "dat de bedrijfsvoering klantvrien delijker kan en moet." Zorginkoper Van Oosterhout noemt het voorbeeld van de wachttijden in wachtkamers. „Mensen ergeren zich eraan dat ze om 10.00 uur een afspraak hebben, maar pas om 11.30 uur aan de beurt zijn. Het gaat dan niet zozeer om het moeten wachten op zich. Ze ergeren zich eraan dat niemand zegt waarom ze zo lang moeten wachten, aan het gebrek aan faciliteiten om de tijd door te komen en aan het gemis van draad loos internet om op de laptop te kunnen werken. En waarom, zo vragen inzenders op de website zich af, is het niet mogelijk een sms-je te sturen met de mede deling dat het spreekuur een uur uitloopt." Er zijn zoveel mensen die dit aangekaart hebben dat CZ ermee naar de onderhandelingstafel gaat. „Over de bedrijfsuitoefening in ziekenhuizen gaan de Raden van Bestuur. Wij praten met ze over tal van inhoudelij ke zaken en deze kwestie gaan we ook op de agenda zetten. Het zijn geen zaken die je in één keer gereali seerd krijgt, maar we nemen het wel mee bij onze zorginkooponderhandelingen. Als het in één zieken huis lukt, volgt de rest vanzelf." De verspilling van niet-gebruikte medicijnen (door an dere medicatie, opname ziekenhuis of sterfgeval) is Illustratie FabSeoninie de Lange een andere kwestie die duidelijk bij veel mensen tot ergernis leidt. Het wordt een gesprekpunt met de apothekers, waarbij Van Oosterhout aantekent dat het op zich geen nieuw probleem is." Verbetertips die ingestuurd worden maar eigenlijk thuishoren bij de gemeenten - bij voorbeeld hulpmid delen via de wmo - zegt CZ niet opzij te schuiven. Van Oosterhout: „Het is niet altijd de vraag of het on ze verantwoordelijkheid is of niet. Het gaat erom in zicht te krijgen in zaken waar mensen tegenaan lo pen. Wij bakenen niets af. We zorgen zelf wel dat het op de goede plaats terecht komt." ledereen kan via de website volgen welke ideeën bin nenkomen, welke CZ oppikt en wat het heeft opgele verd. Minister Ab Klink heeft inmiddels ook interesse ge toond. Hij krijgt binnenkort een bloemlezing van de meest opvallende betere-zorg-tips toegestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63