Hart voor hart In balans Het van preventie Risicofactoren: Te vet en te veel eten, vanavond toch maar niet naar de sportschool en ach, dat ene sigaretje moet kun nen. Duidelijk is dat we er niet gezonder op worden. In Nederland zijn er ongeveer 1 miljoen mensen met een hart- of vaatziekte. In 2020 zijn dat er waarschijn lijk 1,3 miljoen. Gemiddeld overlijden 60 vrouwen en 53 mannen per dag aan een hart- of vaatziekte. De Nederlandse Hartstichting werkt dan ook intensief aan het duidelijk maken dat een gezonde leefstijl van levensbelang is. De website van de stichting is on langs geheel vernieuwd en biedt een scala aan infor matie over alle hartziekten, vaataandoeningen, risico factoren en tips om gezond te leven. De site is een be zoekje waard, ook al heeft u geen klachten. Want ook dat is preventie: weten hoe vernuftig het hart in el kaar zit, hoe het werkt en waarom het mis kan gaan. Via een animatiefilm leert u de functies van hart en va ten kennen, u ziet waar ze zich precies bevinden en hoe ze met elkaar in verbinding staan. Naast alle informatie schuwt de Hartstichting de cij fers niet. Zo leest u bijvoorbeeld dat per jaar 41.000 mensen «getroffen worden door een beroerte. Jaar lijks krijgen 7.000 mensen een tweede beroerte. Het roken te hoog cholesterolgehalte hoge bloeddruk overgewicht diabetes stress weinig beweging hart- en vaatziekten bij een van de ouders, broer/zus voor het 60e levensjaar mannelijk geslacht ongezonde voeding, bijvoorbeeld te veel verzadigd vet en zout is de vierde doodsoorzaak in Nederland. Een beroer te, ook wel CVA genoemd, is een veel voorkomende aandoening. Te veel mensen worden geconfronteerd met deze ingrijpende gebeurtenis met grote gevol gen. Niet alleen de patiënt zelf. Ook voor de partner, kinderen en naaste familie betekent een beroerte een levenslange confrontatie met beperkingen. 1+1=3 Ongeveer dertig procent van de sterfgevallen aan hart- en vaatziekten wordt veroorzaakt door slagader verkalking. Dit is een proces waarbij de slagaders langzaam vernauwen. Voordat men hartklachten krijgt, is er vaak al jaren sprake van verkalking. Hoe meer risicofactoren, hoe groter de kans dat de vaten dichtslibben. Eén plus één is drie. Of misschien wel vier, want risico factoren versterken elkaar. Heeft u meerdere risicofac toren, dan is het totale risico groter dan de som der delen. Maar stel, u rookt, eet ongezond en beweegt weinig. En op een dag krijgt u een hartinfarct. Is dat dan uw eigen schuld? Deels wel en deels niet. Een aantal factoren kunt u namelijk niet beïnvloeden. Zo kunt u niets veranderen aan uw leeftijd. Evenminaan uw erfelijke belasting. Maar op uw leefstijl heeft u wel degelijk invloed. Welbevinden Preventie is dus belangrijk. Ook voor kinderen. Daar om heeft de Nederlandse Hartstichting met ingang van 1 december 2007 een jeugdfonds opgericht met de naam: Jump. Dit is de opvolger van het Kinderhar tenfonds. Jump maakt zich sterk voor goede voorlich ting, wetenschappelijk onderzoek en verbetering van de kwaliteit van zorg voor kinderen met een (aangebo ren) hartafwijking. Maar alle andere kinderen - en ui teraard volwassenen - kunnen veel leren van de infor matieverstrekking van Jump. Nieuw is dat dit fonds zich ook richt op jongeren van 12 tot 18 jaar. En ook Jump gaat een stevige waarschuwing niet-uit de weg: de manier waarop kinderen en jongeren nu leven, kan dramatische gevolgen hebben. Als er niets verandert, zullen zij eerder dan hun ouders hart- en vaatziekten krijgen. Dat wenst niemand een kind toe. Misschien is dat nog wel de beste motivatie om pre ventief aan de slag te gaan: een gezonde toekomst en een optimaal welbevinden voor het kind. Meer info: www.nederlandseharstichting.nl www.heartjump.nl Gezonde leefstijl is van levensbelang Hoewel we het best weten dat het nodig is, is het toch niet eenvoudig om goed voor ons hart en onze vaten te zorgen. De overheid bijt zich stuk op juiste campagnes, brochures en voorlichting. De gezondheidszorg drukt ons op het hart toch vooral preventief om te gaan met volksziekte nummer één. Maar de verleiding is aantrekkelijker dan de wetenschap. Door Joyce Muilenburg foto Stock.XCHNG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61