in balans 117 Dag uit het leven van... Paspoort ly» Werken met een lichte handicap Al 100 jaar Nee, het heeft Frans niet altijd meegezeten. Een combinatie van verkeerde beslissingen en simpelweg pech, denkt hij zelf. 'Op de shovel zitten, dat is gewoon een machtig gevoel' Al meer dan honderd jaar is Prisma ac tief in de zorg voor verstandelijk ge handicapten in Noord Brabant. Met meer dan 200 grote en kleine locaties voor wonen en dagactiviteiten ver spreid over de provincie en actief in de ondersteuning bij de mensen thuis is Prisma in staat op vrijwel elke vraag een zorgaanbod te realiseren. Meer info: www.prismanet.nl Geboorteplaats: Breda Burgerlijke staat: Gescheiden, thans een latrelatie met zijn tweede ex-vrouw Woonsituatie: Weliswaar een eigen appartement (in Oosterhout), maar wel met frequente - dagelijkse - begeleiding via Prisma* vanwege zijn lichte verstandelijke beperking Fulltime in dienst bij Martens beton BV in Oosterhout een verleden van depressies en suïcidale neigingen; ook die worden steeds minder. Mijn driftbuien pro beer ik onder controle te houden, wat de ene keer wat beter lukt dan de andere keer. Pas ging mijn scoo ter opeens kapot, nou die zou ik dan het liefst in het kanaal dumpen zo loop ik me dan op te vreten. Veel dingen heb ik geleerd, maar dat leren is voor mij nog lang niet voorbij. Ik doe mijn best nu om uit de schul den te komen; geef mij 100 euro en ik gaf er 200 uit. Steeds meer voel ik me hier op mijn plek. Of ik trots op mezelf ben? Dat weet ik niet hoor, mag dat..." Deze 57-jarige man heeft twee grote passies in zijn leven. Ondanks zijn lichte verstandelijke beperking heeft hij een fulltime baan. Hij rijdt op een shovel. En dat bevalt meer dan prima. Maar als hij over indianen praat licht hij helemaal op. Een meer dan openhartig gesprek. Door Wiljan Broeders „In oktober was het exact een jaar geleden dat ik hier ben gekomenen om nu te zeggen dat ik er toenter tijd zin in had, zou een ongelooflijke leugen zijn. Het maakte me zelfs doodsbang om voor het eerst van mijn leven echt alleen te wonen. Ik heb het een flinke tijd proberen te rekken lachend maar moest er uitein delijk toch aan geloven. Het kon denk ik ook niet an ders. Oké dan, even in vogelvlucht: ik was net geschei den van mijn tweede vrouw en de kinderen waren daarvoor al uit huis geplaatst. Tel daarbij op dat ik (over)beschermend ben opgevoed, nooit heb geleerd voor mezelf te zorgen en dus verre van zelfstandig. Hulp was met andere woorden geboden en via 'MEE' (adviseert, ondersteunt en wijst mensen met een be perking de weg) ben ik uiteindelijk bij Prisma en in dit appartement beland." Overdag - Het machtige gevoel van de shovel Op een doordeweekse dag gaat de wekker al om half zes. „Klokslag kwart voor zeven moet ik namelijk op mijn werk zijn. Al bijna veertig jaar werk ik bij 'Mar tens'. Ik rijd er voornamelijk op de shovel. Het ge beurt ook wel dat ik wat andere werkzaamheden moet verrichten hoor, maar liefst zo weinig mogelijk. Laat mij maar lekker op die shovel zitten. Dat is ge woon een machtig gevoel. In het begin had ik er wel moeite mee maar inmiddels is het routine geworden. Het is zo'n groot ding. Als je daarnaast staat, voel je je een heel klein manneke. Om vijf uur zit mijn werkdag erop. Vier van zulke dagen maak ik per week." 's Avonds - Ik had nog nooit gekookt „Rond half zes/kwart voor zes ben ik dan meestal weer thuis. Twee keer per week kook ik (in een groep), de andere keer wordt er bij voorbeeld samen boodschappen gedaan. Dat soort dingen moest ik echt allemaal leren. Ik had nog nooit gekookt, bood schappen doen gebeurde zelden of ik nam allemaal verkeerde dingen mee. Zoiets sim pels als stofzuigen of de wasmachine bedie nen was me volkomen vreemd. Pinnen kon ik zelfs niet eens. In het begin belde ik om de haverklap naar mijn begeleid ster van Prisma. De bevestigende blik maakt duidelijk dat een hand-in-hand begeleiding inder daad van essentieel belang was, en nog is. 'Ik weet niet hoe, help!' Wat was ik vaak in paniek. Dat is iets minder geworden, maar de onzekerheid en de angst om te falen, zit er helaas Frans met zijn shovel foto's Fabiënne de larage nog steeds. Wat later op de avond kijk ik meestal nog wat tv of zit even te kletsen met andere cliënten in het complex. Het weekend - Fascinatie voor indianen „Op zaterdag probeer ik steevast bij mijn moeder op bezoek te gaan. Daarna rijd ik door naar mijn (tweede) ex-vrouw met wie ik inmiddels weer een latrelatie heb. En hopen dat er ook weer ergens in de buurt een leuk feest of muziekfestival is, waar ik als indiaan naar toe kan... je hoort/leest het goed. Ik ben helemaal be zeten van indianen. Mijn appartement lijkt wel een museum van indianenspullen, ik heb enorm veel indianenkleding en natuurlijk de nodige ta toeages. Die fascinatie voor indianen heb ik al van jongs af aan. Ik zou best met ze willen rui len. Lekker op mijn paard rondrijden, de vrij heid tegemoet en met niemand iets te maken hebben!" toekomst - Ik büjf leren Ik ben gegroeid in het afge lopen jaar. Toen ik hier net kwam durfde ik niet eens contact te leggen met an deren. Inmiddels zegt de begeleiding wel eens als grapje dat ik hun populair ste cliënt ben omdat ik zo vaak op verjaardagen word uitgenodigd. Ik heb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57