De Stelling in balans 'Ja, ik houd ervan!' 'Ik ben echt niet van de blauwe knoop' R;8lRs8s Dagelijks een borrel is gezond! BUSSBSraBsii Twee tegenpolen buigen zich in De Stelling over een vraag waarop duidelijk zowel een 'Ja' als een 'Nee' mogelijk is. Zij laten hun argumenten spreken. Aan u om een eigen oordeel te vormen. Door Wiljan Broeders Reageren? www.pzc.nl/inbalans Jacco (48) is zelfstandig ondernemer Of het woord 'gezond' nu zo benadrukt moet wor den... daarin wil ik tegenstanders nog wel tegemoet komen. Bij nader inzien, toch niet! Laten we alsjeblieft eens stoppen met die ongekende betutteling, die vandaag de dag groter is dan ooit tevoren. Maar ach wat wil je ook met een kabinet dat liever bij mensen achter de voordeur kijkt dan zich te richten op de echt grote kwesties (De schou ders krachtig onder de economie zetten en zo de huidi ge crisis het hoofd te bieden en zelfstandig onderne mers weer eens wat perspectief in het vooruitzicht te stellen.). Iedere dag een borrel is namelijk zeker niet slecht. Ja, ik houd ervan! Lekker een glas rode wijn 's avonds bij het eten of een gele rakker in de kroeg, om nog maar te zwijgen over die bel whisky in combinatie met een sigaartje zo net voor het slapen gaan. Ik praat dus absoluut in mijn eigen straatje, dat geef ik grif toe. Zo, dat gras heb ik alvast voor de voeten van mijn even tuele opponent weggemaaid. Niettemin hebben ook mensen met heel wat meer verstand van zaken dan mijn persoon de voordelen van alcohol klip en klaar op tafel ge legd. Recent nog kwam in het nieuws dat er steeds meer aan wijzingen zijn dat matige drinkers (ongeveer één glas per dag) boven de 45 jaar een kleinere kans hebben op hart- en vaatziekten en langer leven dan mensen die nooit alcohol drinken. Alcohol stimu leert de aanmaak van 'goede' cholesterol die 'slechte' cholesterol ver dringt, wat gunstig is voor hart en bloedvaten omdat deze niet dichtslibben. Al eerder is bewezen dat matig alcoholgebruik het risico op ouderdomsdiabetes vermindert en infecties (griep, zware verkoudheid) tegen gaat. Begrijp me goed, ik houd hier zeker geen pleidooi om grote hoeveelheden alcohol tegelijk naar binnen te werken - en ben me terdege bewust van het feit dat zo'n trend als 'comazuipen' bijzonder ernstig is en schreeuwt om (preventieve) maatrege len - maar laten we niet alles op één hoop gooien. Velen genieten van hun da gelijkse glas en daar is helemaal niets mis mee! Marja (41) is diëtiste Mensen die 100 rijden op een openbare weg waar slechts 80 is toegestaan, hebben achteraf al tijd een in hun ogen plausibele verklaring. 'Het was avond, het aantal auto's op de weg kon je op één hand tel len.' Rokers weten voortdurend een reden te vinden waar om ze er weer eentje opsteken. 'Ach snoepen is net zo ongezond en daar word ik nog dik van ook.' En ook drin kers komen met 1001 argumenten op tafel waarom het voor hun niet verkeerd en ongezond is. 'Natuurlijk, jon geren zijn nog in de groei dan is alcohol slecht, maar waarom zo'n drukte om dat ene glas van mij?' Nou vooral omdat het zelden bij dat ene glas blijft. 'Een wijntje bij het eten, oké nog een tweede want de al cohol is sneller uit mijn bloed als het drinken in combi natie met vast voedsel gaat.' Onzin! Maar ook als het bij slechts één glas alcohol per dag blijft, ligt 'versla ving' om de hoek. Voor de liefhebbers doet het er op een gegeven moment namelijk niet meer toe wanneer men drinkt, als er maar gedronken wordt. Een dag zon der een glaasje is dan welhaast niet meer voor te stellen. Iedere dag drinken, brengt risico's met zich mee, zeker in bepaalde omstandigheden. Spanningen in het werk, verveling of eenzaamheid; het zijn redenen die dwangmatig drinken in de hand werken. Bewezen is dat dwangmatig drinken in de meeste ge vallen het resultaat van vele jaren flink alledaags drinken is. Of wat te denken van mensen die alcohol nodig hebben omdat het de angst vermin dert, remmingen wegneemt, moed geeft of verdriet draaglijker maakt. In zo'n geval is alcohol wel een heel gevaarlijk medicijn. Begrijp me goed, ik ben de laatste die iemand zijn glas wijn bij het eten misgunt en kan er ook nog wel de humor van inzien als een persoon tijdens een feest eens helemaal los gaat. Ik ben echt niet van de 'Blauwe Knoop' hoor, maar laten we onszelf niet wijs ma ken dat iedere dag een borrel gezond is. Zelfs niet als dat de kans op hart- en vaatziekten verkleint... dat doen bewegen, gezond eten en niet roken namelijk ook!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56