in balans 113 UF BETER WETEN mm Ai Lisa Genova Ik mis mezelf 17,95 euro Alice is 50 en heeft een wervelende we tenschappelijke car rière. Als de gaten in haar geheugen niet langer kunnen wor den afgedaan als symptomen van de overgang, moet ze de diagnose vroege Alzhei mer onder ogen zien. Haar carrière stokt, ter wijl ze haar gevoel van eigenwaarde en identi teit juist aan haar werk ontleende. Haar zorg vuldig voorbereide plan om haar man en kin deren niet tot last te worden en tijdig afscheid te nemen van het leven, verdwijnt uit haar ge heugen. 'Ik mis mezelf' beschrijft op aangrij pende wijze hoe Alice' wereld instort, en hoe ze tegelijkertijd het belang weer gaat inzien van dingen die in haar voorheen zo drukke le ven waren ondergesneeuwd. ISBN 978 90 499 5106 Karl Hammer Kaatee Ik ben geen kind'meer 19,50 euro Jongeren gaan zich on ophoudelijk te buiten aan drank, geweld, drugs, criminaliteit en seks. Althans, dat is de indruk. En wat de pers haalt is volgens sommi gen slechts het topje van de ijsberg. Wat is er tegenwoordig met de jeugd aan de hand? Zijn ze echt van God los of is alles zwaar overdreven? Journalist Karl Ham mer Kaatee sprak een jaar lang met talloze jon geren en organisaties. Zijn boek biedt de ene keer indringende momenten uit het geheime le ven van tieners en de andere keer nuchtere cij fers en meningen van onderzoeksinstituten. Ge boren in de Rosse Buurt van Amsterdam Ham mer Kaatee al jarenlang een vraagbaak en coach voor talloze jongeren. Uitgeverij Elmar BV, Rijswijk (2008) ISBN 978 90389 1881 5 Pauline Ottervan ger en Wilma Smit Menoblues 22,50 euro Menoblues is een overgangsboek, ge schreven door twee gynaecologen. Hun persoonlijke én wer kervaring maakt het boek toegankelijk en herkenbaar. Er staan veel praktische tips in. Bovendien hebben de auteurs 'naast hun eigen expertise ook een huisarts en een cardioloog mee laten schij ven. Om niet hor en dol te worden van alle adviezen en informatie, staan er ook lekker lèesbare columns van bekende Nederlanders in het boek. Dit alles aangevuld met toegan kelijke recepten en prachtig fotomateriaal. Memoblues is niet een boek om even lekker voor te gaan zitten, het is meer een boek om af en toe naar te pakken. Uitgever: Kosmos Uitgevers ISBN 978 90 215 4550 9 Tips tegen een winterdip Bent u ook wel eens moe nu de dagen steeds korter worden? Heeft u minder zin om aan de dag te begin nen? Lijkt alles te veel? Misschien heeft u wel last van een herfst- of winterdip. Kunt u daar iets aan doen? Absoluut! 'Licht' is het sleutelwoord. Ons lichaam heeft natuurlijk daglicht nodig. In de herfst/winter daalt de hoeveelheid van dit broodnodige daglicht. Een wandelingetje in de buitenlucht tijdens uw mid dagpauze bezorgt u voldoende daglicht om dit ver lies te compenseren. Kies voor typische winterkost. In de winter ruilen we salades en fruit in voor wild en stoofpotten. Niet toevallig, want voldoende dierlijk' proteïnen maken het ons makkelijker om vol doende Cortisol - het hormoon dat ons wakker, aandachtig en stressbestendig houdt - te produ ceren. De juiste slaaphygiëne. Verduister uw slaapkamer volledig, zo wordt er 's nachts voldoen de van het slaaphormoon melatonine aange maakt. Bron: www.gezondheid.plusonline.nl Website van Plus Magazine Schimmelnagel Schimmelnagels komen zeer veel voor. Bij deze infectie groeien de schimmeldraden door de ge hele dikte van de nagelplaat. Om die reden wer ken de in Nederland verkrijgbare antischimmel- medicijnen (crèmes etc.) onvoldoende. De werk zame stof in de crème dringt namelijk niet vol doende door in de nagelplaat. Alleen het slikken van schimmeldodende medicijnen geeft ef fectief resultaat. Vaak is een behandeling van enkele maan den nodig. Gaat het om puur cosmetische klachten, dan is het de vraag of de behan deling met orale geneesmiddelen gerecht vaardigd is. De meeste dermatologen kie zen daar niet snel voor. Bovendien kan een nieuwe schimmelinfectie opnieuw op duiken. Bij mensen met diabetes, of een alge meen verminderde weerstand of herhaal de wondroosinfecties aan "het been kan het behandelen van schimmelnagels wél medisch van belang zijn. Bron: www.huidinfo.nl Nachtblind November. Een donkere maand. Voor mensen die nachtblind zijn, een belemmering. Het is namelijk niet verstandig om met nachtblindhëid in het donker of tij dens schemer achter het stuur te kruipen. Nachtblindheid kan aangeboren zijn of kan ontstaan ten gevolge van oogaandoeningen als cataract of be paalde vormen van netvliesdegeneratie. Een an dere oorzaak van deze aandoening is een stoornis in de stofwisseling van het net vlies door gebrek aan vitamine A in de voeding. Vitamine A is een belangrijke bouwsteen voor de staafjes in het netvlies van het oog. De staafjes zijn een onderdeel van het netvlies waar mee een verschil in lichtsterkte kan worden waargeno men. Bij een tekort of fout van de staafjes neemt de gevoeligheid voor licht af. Bron: www.gezondheidsplein.nl Wat eet je yoor en na het sporten? Vermijd vóór het sporten vette vleeswaren en produc ten met veel verborgen vetten en suikers en eet bruin brood, pasta en peulvruchten. Zo leg je een brandstof reserve aan die je toelaat om drie uur intensief te spor ten. Vrees je een hongeraanval net na het sporten, neem dan een portie gedroogde vruchten mee. Eten hoeft echter niet, maar drink wel enkele glazen licht gesuikerd water om je vochtbalans en suiker- spiegel op peil te brengen. Bron: 'Goed Gevoel' Website voor alle nieuws en informatie over gezond heid, seks, relaties en psychologie Pubers: do's en don'ts Pubers experimenteren met regels. Daardoor lijkt ie dere puber een probleemgeval. Ze proberen hun ouders uit door laat thuis te komen, te roken of drin ken en roekeloos gedrag. En ze proberen de we reld om zich heen uit. Dierenleed, het milieu en ge lijke kansen voor rijk en arm; met een puber kun je er verhitte discussies over hebben. Aan de andere kant kunnen ze juist ook weer extreem met zichzelf begaan zijn en al hun geld uitgeven aan merkkle ding, muziek en uitgaan. Dit gedrag hebben pu bers nodig om onafhankelijk te kunnen worden van hun ouders. Maar al lijken ze soms zo volwas sen, een puber is het nog niet. Daarom moetje als ouder af en toe de touwtjes in handen nemen, maar soms ook loslaten. Sta niet meteen klaar met je eigen mening. Dring je normen en waarden niet op. Hoe meer je dat doet, hoe harder je kind daartegenaan gaat schoppen. Bron: Thebegezondheidslink Site met betrouwbare, begrijpelijke en actuele medische informatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53