Diepe hersenstimulatie (DBS) in balans n A lm Wat is diepe hersenstirnulstie? DBS (deep brain stimulation zoals het internationaal genoemd wordt) is een techniek waarbij elektrodes ongeveer 12 cm in de hersenen worden aangebracht die bepaalde gebieden in het brein activeren of juist tot rust brengen. Het is een methode die al meer dan tien jaar gebruikt wordt voor Parkinsonpatienten voor wie medicatie een probleem vormt of voor wie medicatie niet voldoende werkt. De behandeling is omkeerbaar, dat wil zeggen dat zodra de stroom wordt uitgeschakeld, de klachten weer terug komen. Dat geldt natuurlijk ook voor de eventuele ongewenste bijwerkingen. Tegenwoordig wordt deze techniek ook voor andere ziekten en probleemgedrag onderzocht. Zo loopt er in het Amsterdams Medisch Centrum (AMC) een onderzoek naar diepe hersenstimulatie bij mensen met dwangneurosen. De resultaten daarvan zijn bemoedigend. Binnenkort start in het zelfde ziekenhuis en in het Elisabethzie- kenhuis in Tilburg een onderzoek naar deze behandelmethode bij depressies. Waar gebeurt het? In Nederland zijn zes ziekenhuizen die diepe breinstimulatie operaties uitvoeren UMC Groningen AMC Amsterdam Medisch Spectrum Twente, Enschedé Haga Ziekenhuis, Den Haag St. Elisabeth Ziekenhuis, Tilburg UMC Maastricht Per jaar worden ongeveer 100 patiënten geopereerd, van wie 45 in het AMC. Over de gehele wereld zijn er inmiddels meer dan 36.000 mensen die rondlopen met een gaatje in hun hoofd waardoorheen elektrodes het brein regelen. Eerste directe elektrische stimulatie van de cortex bij dieren Eerste veilige toegang tot de diepergelegen hersen structuren bij dieren Deze nieuwe techniek wordt voor het eerst benut als behandeling tegen o.a. chronische pijn DBS voor het eerst gebruikt als therapie bij therapieresistente tremor Onderzoek naar DBS bij depressies 1Q74 1908 1948 1953 1987 1870 4.USJ4 /C\ 2005 1 T Eerste directe elektrische stimulatie van de cortex bij mensen Middels een driedimensionaal coördinatensysteem wordt het mogelijk een klein gebied te localiseren en te behandelen Onderzoek naar DBS bij Parkinsonpatiënten. DBS bij Parkinson wordt officiële behandelmethode Onderzoek bij compulsieve dwangstoornissen en onderzoek naar DBS bij Gilles de la Tourette Elektroden Kleine hersenen Hypofyse Hersenstam Dit is een apparaatje datvergelijkbaar is met een pace-maker. Het bevat batterijen in een behuizing van titanium. Het wordt onder het sleutelbeen geïmplanteerd. Afstandsbediening Een klein kastje regelt extern de hoeveelheid pulsen. Zodra dit uitgezet wordt, stopt het effect evenals de eventuele bijwerkingen. Stimuleringsgebieden Thalamus - stimulatie van dit gebied behandelt de tremor, het bibberen van een parkinsonpa- tient. Globus pallides - stimulatie van dit gebied heeft een gunstig effect op de rigiditeit, de stijfheid en de hypokinesie, het vermin derd kunnen bewegen. Nucleus subthala micus - wanneer de elektroden hier ingezet worden, geeft dat voor vrijwel alle verschijnselen van de ziekte van parkinson een goed resultaat. Amygdala - stimulatie van de amygdala werkt bij ernstige dwangstoornissen. Het lijkt een sprookje: ernstige Parkinsonpatiënten kunnen weer wandelen zonder beven en trillen of zelfs fotograferen. Depressiviteit verdwijnt als sneeuw voor de zon. Obsessies zoals extreme smetvrees zijn van het ene moment op het andere weg. Chronische pijn kan tot meer dan de helft gereduceerd worden. Met diepe hersenstimulatie kan het. En de bijwerkingen? Die zijn er wel. Vier van de tien behandelde parkinsonpatiënten zijn weliswaar hun stoornissen in de beweging kwijt, maar hebben last van bijvoorbeeld aandachtsverlies of gedragsveranderingen. Het gedrag kan ongeremder zijn, zowel wat koopgedrag betreft als het toegeven aan seksuele impulsen. Er is een voorbeeld bekend van een vrouw die de afstandsbediening van haar man te pakken kreeg en de stimulator uitzette omdat zij genoeg had van zijn seksuele driften. Implantatie Onder plaatselijke verdoving wordt een gat geboord in de schedel.. Via deze opening worden elektroden aangebracht. Deze gaan ongeveer 12 cm naar binnen. Ze bestaan grotendeels uit polyurethaan en hebben vier platina stimulatiepunten. Thalamus Stimulatie van dit gebied behandelt de tremor, het bibberen van een parkinsonpatient. Grote hersenen Geleïdedraden Geleidedraden die van de elektroden in het hoofd onde de huid, achter de oren langs door de hals naar de neurosti mulator gelegd worden. Neurostimulator Infographic: Fabiënne de Lange/ Research: Veronica Frenks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51