41 binnenland Beveiliging voor Herman van Veen Dode Nuenen was mogelijk psychotisch Detailhandel sleept 7 gemeenten voor rechter om reclameheffing peter van straaten Verdachte personen in paleistuin Noordeinde Ouders mogen buggy laten aanpassen Mortier wint AKO Literatuurprijs 2009 Chinese draak in dierenpark woensdag 11 november 2009 DEN HAAG - Zanger Herman van Veen heeft aangifte gedaan van be dreiging. Aanleiding was een le zing in Utrecht over de Berlijnse muur, waarin hij waarschuwde voor totalitaire systemen en zei 'dat de PW niet mag worden als de NSB'. De zanger kreeg duizen den mails binnen met 'beangsti gende dingen'. De politie neemt de dreiging hoog op en zorgt voor beveiliging van de entertainer. „Het gevaar is moeilijk in te schat ten, maar we gaan er serieus mee om. Dat zouden we bij iedere bur ger doen", aldus een woordvoer der. Van Veen heeft gisteren aangif te gedaan, zo bevestigt de politie in Utrecht. De dreigmails zijn voor namelijk afkomstig van PVV-sym- pathisanten. Zij beschuldigen Van Veen ervan dat hij ten onrechte be weert dat de PW geen democrati sche partij is. In een reactie zei PW-leider Geert Wilders gisteren alle bedreigingen te verwerpen. Hij voegde er wel aan toe dat hij hoopt dat het 'de moniseren van de PW door het maken van domme opmerkingen en kwalijke vergelijkingen stopt'. Collega's van Herman van Veen vinden het verstandig dat hij aan gifte doet. Maar cabaretier Youp van 't Hek, die zelf vlak na de moord op Pim Fortuyn vier- tot vijfhonderd dreigmails kreeg, heeft zelf nooit aangifte gedaan. „Ik ben nooit bang geweest." Hij zegt niet alles serieus te ne men, omdat door dë opkomst van internet het te gemakkelijk is drei gementen te uiten. „Dat gaat bin nen drie seconden. Je drukt op de knop en schrijft: 'Klootzak, ik sla je op je bek' en het is klaar. Het zijn enorme lafbekken die alleen anoniem iets durven zeggen", al dus Van 't Hek. René van Engelenburg, deskundig op het gebied van digitale en inter actieve kunst waarin vrijheid van meningsuiting centraal staat, vreest dat kunstenaars zich gaan in houden nu zij steeds vaker wor den bedreigd. „Het is een onder- buikgevoel, ik kan het niet bewij zen. Maar ik wil kunstenaars op roepen zich niet de mond te laten snoeren. Dit is een open democra tie." Herman van Veen laat op zijn website weten dat het nooit de be doeling is geweest 'wie dan ook verdriet te doen of te demoni seren. Dat dit nu toch gebeurt, raakt mij zeer.' DEN HAAG - De Raad Nederlandse Detailhandel heeft zeven gemeen ten voor de rechter gesleept vanwe ge de reclameheffing die ze heb ben ingevoerd voor winkeliers. De zaak tegen de gemeente Veendam dient over twee weken als eerste. Later volgen Goes, Doetinchem, Uden, Helmond, Horst aan de Maas en Maastricht. Veel onderne mers zijn boos over de heffing, om dat de gemeente niet kijkt naar het draagvlak onder ondernemers. De invoering van de reclamebelas ting zou alleen zijn besproken met het bestuur van de winkeliersvere niging, niet met de andere onder nemers. Die vinden dat de heffing eigenlijk een verplichte contribu tie is aan de winkeliersvereniging. Het gaat om bedragen van 400 tot 1000 euro per winkel per jaar. EMMEN - Mensen lopen in de regen langs een grote Chinese draak tijdens de eerste avond van het Chi na Festival of Lights in Dierenpark Emmen. In totaal 44 Chinese kunste naars hebben de afgelopen weken meer dan dertig lichtsculpturen ge bouwd die oprijzen tussen de die renverblijven. Pronkstuk van het festival, dat gis DEN HAAG De marechaussee zoekt twee man nen die in oktober vermoedelijk onbevoegd op het terrein rond pa leis Noordeinde in Den Haag zijn geweest. Het duo meldde zich op 22 oktober in een witte bestelbus bij de dienstdoende wacht. Ze zei den dat ze werkzaamheden kwa men verrichten. Later bleek dat het karwei niet was aangemeld. RIJSWIJK Ouders in Nederland mogen hun Maclaren-wandelwagen in de win kel gratis laten aanpassen. Gisteren werd bekend dat in de VS vijftien kinderen met hun vingers klem zijn geraakt in scharnieren. In twaalf gevallen volgde amputatie. Het gaat onder meer om de model len Volo, Triumph, Quest Sport en Techno XT. teravond begon, is een zes meter ho ge en 100 meter lange draak, die ge luk en voorspoed symboliseert in de traditie rond het Chinese Nieuw jaar. HAARLEM De Vlaamse schrijver Erwin Mor tier (43) heeft de AKO Literatuur prijs 2009 gewonnen met zijn ro man Godenslaap. Mortier ontvangt een sculptuur van Eugène Peters en een bedrag van 50.000 euro. De jury koos Godenslaap omdat het 'de eerste grote roman is over de Eer ste Wereldoorlog en beschreven is vanuit de optiek van een vrouw'. 'ik HEB HE7BEó'R£pÊKT0N. 6A NUAvAAP^- EINDHOVEN - De 34-jarige man uit Nuenen die zondagochtend Mimi van Deurzen en Bentje Bisseling in hun eigen tuin met een riek be laagde, was mogelijk psychotisch. Dat zeggen bekenden van de man, die bij de worsteling die daarop volgde omkwam in de vijver van de woonboerderij in Nuenen. Het slachtoffer was vader van een zoontje van zes. De vijftig leden van christelijke geloofgemeen schap Jozua in Eindhoven herden ken hem vanavond in de wekelijk se 'huiskring'. Tot anderhalf jaar geleden kwam de man samen met zijn gezin vaak naar de diensten van de geloofsgemeenschap. De politie heeft tot dusver geen mededelingen gedaan over de doodsoorzaak. De 52-jarige Bisseling wilde zon dag samen met zijn partner Mimi van Deurzen (55) in de tuin gaan klussen toen ze oog in oog ston den met de hun onbekende plaats genoot. „Ik zag de man op zijn rug en hij hield een riek vast. Mimi liep achteruit, maar viel. Op dat moment begon hij haar te steken." Bisseling duwde de onbekende weg om zijn partner te redden. „Ik deed alsof ik een steen wilde gooien. Hij riep nog dat hij ge stuurd was door Jezus." Ook Bisse ling viel. „Hij kwam op me af met die riek. Ik heb die volgens mij we ten af te weren, maar we vielen daardoor samen in de vijver." In het water worstelden de mannen op leven en dood. „We hebben el kaar vastgepakt en verdwenen on der water. Hij bleef me bijten. Hij stak in mijn ogen en in mijn ge zicht en. krabde met zijn nagels. Op het moment dat hij losliet kwa men we beiden boven." Bisseling kroop uit de ijskoude vijver terwijl zijn belager met zijn gezicht naar beneden in het water dreef „Ik heb mezelf verdedigd. Ik heb niet met een riek gestoken", benadrukt hij vanwege wilde verhalen die sinds zondag de ronde doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4