bierhuis in balans „Het specifieke karakter van dit Huis wordt groten deels bepaald door de levendige geest van kunst (en kunstgerelateerde wetenschap). Kunstenaar ben en blijf je, ook na het bereiken van het 65ste levensjaar. Het zoveel mogelijk blijven uitoefenen van het vak is voor velen een voorwaarde om op een gelukkige en evenwichtige manier oud te worden. Vandaar dat hier een scala aan faciliteiten en ruimten zijn onderge bracht; ateliers, muziekstudio's, werkkamers, biblio theken, een concertzaal en tentoonstellingsruimte. Niettemin behelst een aangename woonomgeving na tuurlijk meer dan enkel ruimtelijke voorzieningen. Kun stenaars hebben inspiratie nodig. Vroeger trokken ze daar zelf voor op uit. Dat is niet langer mogelijk, de ouderdom komt nu eenmaal met gebreken. En dus ha len wij het in huis en dragen zorg voor een kwalitatief hoogstaand cultureel aanbod (concerten, kunsthistori sche beschouwingen, tentoonstellingen) wat het Rosa Spier Huis een buitengewoon dynamisch karakter geeft." Benieuwd hoe welig dat kunstenaarschap hier nog tiert - en of de sfeer er echt anders is dan in een door snee verzorgingshuis - sprak 'In Balans' eens kort met enkele bewoners. Het Rosa Spier Huis, een uniek verzorgingshuis. „De jaren gaan op een gegeven moment tellen. Mo biel wordt het allemaal wat minder zodat zelfstandig blijven wonen niet langer een optie is. Moeilijk om toe te geven hoor en nog moeilijker om na ruim 42 jaar je 'eigen' huis gedag te zeggen. Maar in het Rosa Spier Huis voelen wij ons nu gelukkig, zoveel durf ik al wel te zeggen." Daan en Edith Klein Essink (beide 84) hebben hier vo rig jaar hun intrek genomen. „Van huis uit ben ik te kenleraar, maar heb door de jaren heen ook gepubli ceerd en wat geschilderd," vervolgt Daan Klein Es sink. "Ook nu nog schilder ik vrijwel dagelijks, in mijn atelier even buiten het Rosa Spier Huis." „Actief moet je blijven zolang het gaat", erkent ook zijn vrouw. „En dus volg ik hier een cursus creatief schrijven en geniet met volle teugen van het cultureel aanbod. Wij zitten hier te midden van mensen met een 'open mind'. Het gaat er bij wijze van spreken maar zelden over de spruitjes. Dat houdt de geest jong. Misschien ook dat daarom de gemiddelde leef tijd hier zo hoog ligt." „Waarschijnlijk zit er iets in de lucht," merkt Lideke Het Rosa Spier Huis is zeker niet het enige verzor gingshuis in Nederland dat gekenmerkt wordt door een bijzondere doelgroep. Wat te denken van het joods verzorgingstehuis 'Beth Shalom', of 'Nusanta- ra', woonzorgcentra voor Indische Nederlanders. Ve getariërs kunnen terecht in 'Felixoord' en zo zijn er nog heel wat meer voorbeelden te noemen. Heuwekemeijer lachend op. Zij is de negentig alweer twee jaar geleden gepasseerd en ook voor haar zijn de dagen meer dan eens te kort. „Het Rosa Spier Huis was voor mij geen onbekend terrein toen ik hier samen met mijn man 15 jaar geleden voet over de drempel zette. Dertien jaar lang heeft mijn moeder er namelijk gewoond. Mijn man - Piet Heuwekemeijer, onder meer eerste violist bij en directeur van het Con certgebouworkest - stierf vorig jaar maart. Ikzelf heb vanaf 1947 voor Loe (Louis) de Jong gewerkt. Hij ver wierf grote bekendheid met zijn uit veertien delen be staande werk 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'. Het moment dat het telefoon tje kwam dat er een appartement vrij was in het Rosa Spier Huis staat me nog bij als de dag van gisteren. Trillend op mijn benen wist ik enkel uit te brengen 'Ik denk het niet, daar zijn we nog lang niet aan toe!'. Toch zijn we uiteindelijk overstag gegaan en een heer lijke tijd brak aan voor ons beide. Een aantal jaar lang hebben we ons bezig gehouden met de organisatie van de theaterzaal. Ik zit in de cliëntenraad en al 15 jaar houd ik me bezig met de uitleen van boeken. Als hier op woensdag de nieuwe boeken liggen, lijkt het er wel zo'n dorpspomp, ledereen komt dan, kijkt en kiest, er worden verhalen verteld en ervaringen uitge wisseld. Ik ervaar het als een bijzondere rijkdom om ringd te zijn door dergelijke mensen." „En daarom ben ik zo'n enorme voorstander van 'doelgroepgericht werken'" besluit Betty Wassenaar. „Je moet iets kunnen delen met elkaar. Dat is essen tieel. Het belang dat mensen hun hele leven gehecht hebben aan dingen moetje hier terug kunnen vinden. Als je dat niet meer hebt, wordt de oude dag wel heel somber!" Rosa Spier (Den Haag, 1891-1967) heeft helaas de definitieve verwezenlijking van haar droom - 'Een veilige haven voor oudere kunstenaars' - niet mogen meemaken. Maar de visie die zij had, is de afgelopen veertig jaar uitgegroeid tot een begrip. Daarmee worden haar naam én haar gedachten in leven gehouden, door Wiljan Broeders „Het Rosa Spier Huis is uniek in haar soort," aldus di rectrice Betty Wassenaar. „Het heeft weliswaar de offi ciële status van een verzorgingshuis, maar wordt be volkt door een bijzondere doelgroep. Waar door- 0' gaans de grootste gemene deler 'leeftijd' en 'lichamelijke/geestelijke ongemakken' zijn, is het hier 'kunstenaarschap' wat de bewoners bindt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49