Wat betekent het voor y? in balans INHOUD COLOFON introductie In dit nummer: HFjjj Kijk ook op: www.pzc.nl/inbalans In Balans is een commerciële uitgave van de advertentiebedrijven van BN/DeStem I PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad, in samenwerking met de zorgsector. Deze special ver schijnt als bijlage bij de genoemde dag bladen. Wilt u adverteren in de volgende bijlage? Neem dan contact op met: Danny van Berkel 076-531 22 77 segmentteam@bndestem-pzc.nl Vormgeving: Evelyne van Dalen Productcoördinatie: Björn Kamman Herbert Kats Belang van licht Het werkveld Rosa Spier Huis DBS helpt Tips en boeken De gipsmeester De Stelling Dag uit het leven Gezond eten Hart voor hart Klant denkt mee Dat we een beetje gaan tobben en kwakkelen als de dagen korter worden is zo oud als de wereld. Niet voor niets is het feest als het keerpunt is bereikt. Zon der van een échte omslag te willen spreken, is wel dui delijk dat deze In Balans een paar opbeurende ontwik kelingen voor het voetlicht brengt. Letterlijk, als het gaat om de bevindingen van het on derzoekteam dat zich bezig houdt met de invloed van licht op het welbevinden van de mens. Het kén natuur lijk geen toeval zijn dat het nieuws in dit geval uit dé Lichtstad komt, en wel van de Light Health Re search Foundation SOLG van de Eindhoven University of Technology. En hele mond vol, inderdaad. Maar voor de mensen die ervoor gevoelig zijn meer dan een 'lichtpuntje'. Ook op andere terreinen is er onmiskenbaar vooruit gang. Zonder andere veelbelovende sectoren tekort te willen doen, pik ik er een paar uit. Neem bijvoor beeld de lang uitzichtsloze positie van Parkinsonpa- tiënten. Door nieuwe inzichten (lees: nieuwe technieken) gloort er hoop. De ontwikkeling die we belichten heet Deep' Brain Stiumulation (DBS). Logischerwijs is iedereen huiverig om aan z'n brein te laten sleutelen. Het vooruitzicht er draadjes in aan te laten brengen die via pulsjes 'bijsturing' verrichten klinkt zonder de benodigde toelichting misschien ronduit gruwelijk. En toch mag het resultaat er zijn. De verbeteringen in het dagelijks leven zijn voor patiënten die DBS heb ben soms wonderbaarlijk. Om een stevige overstap te maken: een botbreuk is iets dat we gemakshalve snel met de winter associe- foto Stock.XCHNG ren. En het zijn niet alleen ouderen die over gladde stoepjes uitglijden; denk maar aan de wintersporters die terugkeren met gipsvluchten. Iets breken is per definitie vervelend. Zo bezien is het een plus als de gipsmeester van zo'n negatieve erva ring iets weet te maken dat de patiënt als 'klantvrien delijk' waardeert. We hebben het uit de eerste hand mogen optekenen. Tot slot iets over de levensavond, altijd een beladen onderwerp. Veel senioren beklagen zich -terecht- 'Er gloort hoop op een aantal terreinen' over de manier waarop hun dagelijks leven verandert als ze niet langer zelfstandig kunnen wonen. Alsof een acute hulpvraag per definitie een breuk met ie mands verleden móet betekenen... In het Rosa Spier Huis wordt dag in dag uit aange toond dat het niet zo hoeft te verlopen. In dit verzor ginghuis voor mensen met een 'artistiek verleden' wordt een respectvolle en passende omgeving voor de oude dag gecreëerd. Dat betekent dat er ook op hoge leeftijd nog ruimte is voor kunst, creativiteit en expressie. In een sfeer die duidelijk afgestemd is op de doelgroep. Gelukkig zijn er meer en meer instellin gen die dergelijke gedachten huldigen. We leven in wintertijd en de dagen worden donkerder. Meestal ook het moment dat het aantal ziekten en kwaaltjes nadrukkelijker voelbaar wordt. Toch zijn er uit de gezondheidszorg wat opmerkelijk positieve berichten op te tekenen, door Herbert Kats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43