om te trainen 33 *<1 Marlies van Baaien geeft winnaars dressuurdinic in Dreischor Beebikes laat er geen gras over groeien Thijs Al bij Beebikes woensdag 11 november 2009 Er zijn veel scheidsrechters die zelfs helemaal nooit trainen. Ze zijn ook niet verplicht om dat te doen. Adrie de Willigen stelde tot vorig seizoen arbiters aan door Maurice Steketee MIDDELBURG - Volgens Adrie de Willigen, voormalig scheidsrechter coördinator van de KNVB, staan veel arbiters niet goed voorbereid aan de aftrap van een voetbalwed strijd. „Ze trainen te weinig." Afge lopen weekeinde werden er in het Zeeuwse amateurvoetbal maar liefst drie wedstrijden gestaakt we gens een blessure van de scheids rechter. Een week eerder was het ook al raak bij een wedstrijd van Goes in de zondag tweede klasse. Toeval of is er meer aan de hand? De Willigen hoeft er niet lang over na te denken. „Dit is geen toeval meer." De Vlissinger zat 36 jaar lang in de scheidsrechterscommis- sie van de KNVB en stelde elke za terdag en zondag de arbiters aan in Zeeland. In augustus moest de zeventigjarige scheidsrechterken ner verplicht met pensioen van de KNVB, maar hij volgt het voetbal - maar vooral de arbiters - elk week end nog op de voet. Moeiteloos somt hij de wedstrijden op die za terdag en zondag werden gestaakt in het district Zuid t, waar Zee land onder valt. „Het probleem is veel groter dan die drie wedstrij den van afgelopen weekend. Ook in Roosendaal kon een wedstrijd niet worden gespeeld, omdat de scheidsrechter tijdens de war- ming-up al moest afhaken. Het is bijna elk weekend prijs en dit is pas het topje van de ijsberg", voor spelt hij. „Het probleem speelt ook al veel langer", zegt De Willigen. „Maar zo extreem als dit jaar heb ik het in de 36 jaar dat ik scheids rechteraansteller ben geweest nog nooit eerder meegemaakt." Rien van Haaften, voorzitter van de scheidsrechtersvereniging Noord- en Zuid-Beveland, is wat genuanceerder. „Het komt wel va ker voor dat wedstrijden worden gestaakt wegens een blessure van de scheidsrechter, het zijn net mensen. Maar dit weekend was het buiten alle proporties. Ten op zichte van andere weekenden valt het wel op." Ook bij de arbiters zelf is het aantal blessuregevallen onderwerp van gesprek. „Maandag avond hadden we een spelregel avond en hebben we het er volop over gehad", aldus Van Haaften. Volgens De Willigen verschijnen veel arbiters niet goed voorbereid aan de aftrap. „Ze lopen eens een keer in de week een rondje van een halfuur, maar daar red je het tegenwoordig niet meer mee. Er zijn veel scheidsrechters die zelfs helemaal nooit trainen. Ze zijn ook niet verplicht om hun condi tie op peil te houden. Ik heb vorig jaar al eens tegen de KNVB gezegd dat ze verplichte trainingen voor de groepen 1 en 2 in de regio's moeten organiseren, want dit kun je de clubs niet aandoen. Zeker als er straks een topklasse komt, mag je verwachten dat er goed getrain de arbiters aan de aftrap staan." Van Haaften ziet niets in het ver plicht volgen van trainingen. „We hebben hier wel te maken met vrij willigers. Als je het gaat verplich ten, haken ze misschien helemaal af Bovendien moet elke scheids rechter aan het begin van het sei zoen verplicht een conditietest af leggen. En neem van mij aan dat scheidsrechters uit de groepen 1 en 2, die onder meer in de hoofdklas se fluiten, echt wel goed getraind aan de wedstrijd beginnen. Het probleem zit vooral in de lagere groepen. Daar heb je met hobbyis ten te maken. In de hogere klassen ook wel, maar die zijn net wat pro fessioneler." De scheidsrechtersvereniging Noord- en Zuid-Beveland traint een keer per week. En dat is meer dan alleen maar rondjes rennen, zegt Van Haaften. Ko van Stel bege leidt de arbiters. „We trainen be hoorlijk pittig. Jos van Belzen, oud-trainer van SSV'65, is nu scheidsrechter. Tijdens een van de eerste trainingen zei hij: 'Als ik dit de spelers van SSV zou laten doen, waren ze na twee trainingen al af gehaakt'." De trainingen worden goed be zocht. „Meestal hebben we wel een man of zestien. Maar daar heb ben we wel hard voor moeten wer ken, want er is ook een tijd ge weest dat er maar een man of zes kwam opdagen. Nu komen er zelfs scheidsrechters uit Burgh-Haam- stede en Stavenisse naar Wemel- dinge om bij ons te trainen." Toch is de opkomst niet overal groot. Van Haaften: „Ik weet dat de animo bij andere zustervereni gingen minder is. In Zeeuws- Vlaanderen wordt bijvoorbeeld he lemaal niet in groepsverband ge traind. Daar moeten arbiters indi vidueel aan hun conditie werken. Maar ook in een grote regio als Bre da is de opkomst veel minder." Gérard de Nooijer stelde afgelopen maandag in zijn column in deze krant, dat er in het amateurvoetbal misschien wel een vierde man aan gesteld moet worden. Volgens De Willigen een prima idee. „Alleen totaal niet haalbaar. We mogen al blij zijn dat we voor elke wedstrijd een arbiter hebben. Wel ben ik het met De Nooijer eens dat er wat moet gebeuren. Ik zie hier vooral een taak voor de KNVB wegge legd." Van Haaften: „De Nooijer geeft in zijn column zelf al het ant woord op de vraag over een vierde man: Er zijn niet voldoende scheidsrechters. In het verleden was er in de hoofdklasse altijd een gastassistent aanwezig die in geval van nood kon inspringen, maar dat is nu niet meer het geval." DREISCHOR - Amazone Marlies van Baaien sluit zaterdag in manege Ba lans in Dreischor het Rabo Talen tenplan af Van Baaien, in 2004 deelneemster aan de Olympische Spelen in Athene, geeft de negen winnaars van het talentencircuit een dressuurdinic. Het Talentenplan is een reeks van vijf Zeeuwse wedstrijden. Daaraan namen 114 combinaties deel, waar van de ruiters en amazones gebo ren zijn in 1983 of later. De negen winnaars die in de klassen Li tot en met Z2 kwamen bovendrijven na de finaledag op 22 augustus in Nieuwland strijken zaterdag hun prijs op in de vorm van een clinic van Van Baaien. De afsluitende talentendag wordt om 15.30 uur in manege Balans ge opend door Leon Phernambucq, voorzitter van de KNHS regio Zee land. Van Baaien geeft de clinics om 16.00 uur, 17.00 uur en om 19.00 uur. Wilma Salm mag als dubbele winnares (in de Mi en de M2) aan twee clinics deelnemen. Winnende combinaties. L1: Renske Hi- oolen met Pabin (Gouwe Reijers); L2: Jessica van Belzen met Zodeste (Weel- ruiters); M1: Dinja van Liere met Zibbe- Het Beebikes-team (van links naar rechts): Kim Hermans, hoofdsponsor Jo- han Bouman, Tim Ottens, Ruud Rentmeester, Bart Maas, Sebastiaan Zweed- ijk en teammanager Jelle Gernler. foto Leon Eertink door Koen de Vries KAPELLE - Bij de mountainbike- ploeg Beebikes laten ze er geen gras over groeien. Het seizoen was nog maar net voorbij of het team presenteerde zijn formatie al voor het volgende jaar. Dat gebeurde vo rige week, tijdens de fietsenbeurs Bike Motion in Utrecht. Op het podium in de Jaarbeurshal stonden vijf renners, hoofdspon sor Johan Bouman en ploegleider/ manager Jelle Genler. Daarmee was de formatie niet compleet. Er is plaats voor nog drie mountainbi- kers, die deze winter aan het team zullen worden toegevoegd. „We zijn inderdaad een beetje vroeg", erkent Johan Bouman. „Maar dan is dat alvast maar gedaan. Het is een mooie gelegenheid om kennis met elkaar te maken, afspraken te maken en contracten te tekenen." Beebikes is een in Kapelle gevestig de zaak die zich specialiseert in mountainbikes. Eigenaar Johan Bouman (39) begon tien jaar gele den met een bescheiden ploegje en heeft nu een team met renners die zich kunnen meten met de top van Nederland. Veel van hen ko men uit Zeeland. Als het aan Bou man ligt, zou het accent nog meer op Zeeland kunnen liggen. „Als we een goede Zeeuwse sponsor er bij kunnen krijgen dan zou ik dat doen. Er is hier veel talent, we zou den meer in opleidingen kunnen doen." Drie van de vijf mountainbikers uit het Beebikesteam zijn Zeeuw. Goesenaar Ruud Rentmeester is op het oude nest teruggekeerd, de talenten Bart Maas uit Hansweert en Sebastiaan Zweedijk uit Kapelle zijn gebleven. Verder horen de Belg Kim Hermans en Tim Ottens uit Amsterdam bij het team. In fe bruari gaan ze tien dagen op trai ningskamp in de buurt van Alican te, waarna in maart een voorzichti ge start wordt gemaakt met het sei zoen. „De renners krijgen niet be taald, maar verder wordt alles voor hen geregeld", vertelt Bouman. „We zorgen ervoor dat het aan niets ontbreekt. Mijn ervaring is dat dan de resultaten vanzelf ko men." Beebikes is hoofdsponsor, daar naast zijn er allerlei subsponsors. Een belangrijke is BeOne, het mountainbikemerk van Batavus dat enkele jaren van de markt ver dwenen was, maar nu is overgeno men door een particulier en een doorstart maakt. Verder zijn er al lerlei onderdelenfabrikanten die het team steunen, waaronder het bandenmerk Vredestein. De ploeg zal komend seizoen veel nationale wedstrijden rijden, meedoen aan de Beneluxcup en is ook present bij een nieuwe serie wedstrijden in België. Johan Bouman: „Vergelijk het met de Gazet van Antwerpentrofee in het veldrijden. Die is ook nieuw. Omdat daar veel toppers aan mee doen, is er veel mediabelangstel ling. Dat is bij ons ook zo. Omdat veldrijders als Sven Nys, Gerben de Knegt en Thijs Al hier aan mee doen, groeit de aandacht voor de sport." dy's Way (Allround) en Wilma Salm met Zazou (Paardebloem); M2: Wilma Salm met Uranta (Paardebloem) en Roos Mes met Wymona (Gouwe re ijers); Z1: Stephanie de Frel met Vuro- na (Hulst) en Lonneke Ludolphij met Vi- vastrona (Scheldestad); Z2: Mireille Cappendijk met Power (Honteruiters). door Koen de Vries Marlies van Baaien is zaterdag in Dreischor. foto Robin Utrecht KAPELLE - Bij het Zeeuws getinte Beebikesteam krijgt ook veldrijder Thijs AI onderdak, al zal de natio naal kampioen mountainbike niet in het shirt van de ploeg rijden. Thijs AI wordt het hele jaar ge sponsord door AA Drink, vandaar. Hoofdsponsor Johan Bouman is desondanks blij met AI: „Onze jon gens kunnen veel van hem leren. Vooral renners uit onze jeugd- ploeg, die af en toe meemogen naar grote wedstrijden. Met jon gens als Erik Boer uit Wolphaarts- dijk en Niels van de Boomgaard uit Kattendijke hebben we enkele grote talenten. Als Thijs Al één keer iets tegen hen zegt, is het ef fect groter dan als wij dat tien keer doen." Thijs Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35