21 zeeland Hulp in Diep respect voor fietser Eén grote samenzwering Prik nodig? Dat kan het woensdag Het moet niet, maar werkgevers in de zorg doen wel een dringend beroep op hun medewerkers om zich te laten vaccineren tegen Mexicaanse griep. De krant 5 weken voor 15 euro! Brandweer test meetploegen radioactiviteit woensdag 11 november 2009 door Ernst Jan Rozendaal MEXICAANSE GRIEP Tijdens mijn studietijd werkte ik bij een video bedrijfje waarvan de eige naar bij hoog en laag vol hield dat Neil Armstrong nooit een voet op de maan heeft gezet. Waarom nam ik niet van hem aan dat die televisiebeelden nep wa ren? Hij kon het weten. Allemaal propaganda van de Amerikanen. Had hij dat nog meegemaakt, dan zou hij vast met evenveel vuur be weren dat de Amerikaanse rege ring zelf de aanslagen op de Twin Towers pleegde, om een excuus te hebben oorlog te voeren in Irak en Afghanistan. En nu zou hij waarschijnlijk e-mails rondsturen om ons te waarschuwen voor vac cinatie tegen de Mexicaanse griep. Hoewel, de kans is groter dat hij geen computer met inter netverbinding zou hebben om te voorkomen dat de overheid als een big brother zijn hele doen en la ten zou volgen - of zelfs besturen. Destijds beschouwde ik hem als een zonderling, maar uitgerekend het internet bewijst dat het stikt van de mensen die de werkelijk heid niet kunnen onderscheiden van het scenario van een James Bondfilm. Over de prik tegen de Mexicaanse griep doen de wildste geruchten de ronde. De wereldge zondheidsorganisatie WHO zou deel uitmaken van een internatio naal misdaadsyndicaat dat de we reldbevolking door massale vacci natie hoopt te decimeren. Op de site stopthevax.com staat een plaatje van pharmageddonkinde ren die een goed heenkomen zoe ken in een regen van reusachtige injectienaalden. En mocht het griepvaccin ons niet doden, dan schijnt de nanochip die erin zit ons in ieder geval tot slaaf van de kapitalistische overheid te maken. Dat is toch te absurd voor woor den? Dat je denkt dat iedereen - ouders, overheid, media - je een onzinverhaal op de mouw speldt? Dat je echt gelooft in één grote sa menzwering van het kapitalisme? Hoewel... Zaterdag halen we Sinterklaas weer in. Als iedereen die je daar over jaren voor de gek heeft ge houden nu beweert dat een griep- prikje geen kwaad kan, moet je dat dan geloven? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAM) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAM) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In hei colofon irefi u nadere informatie 3 door Nadia Berkelder en Marcel Modde Wie wel en wie niet? En waarvoor eigen lijk? Is het nodig dat een thuishulp een prik haalt als ze alleen bij cliën ten komt die al ingeënt zijn? En waarom krijgt een alfahulp, die bij dezelfde mensen over de vloer komt, dan weer geen griepprik? En willen die werkgevers graag dat hun personeel zich laat inenten omdat ze bezorgd zijn over de pa tiënten? Of omdat ze bang zijn dat hun personeel massaal ziek thuis blijft? Bij zorgvakbond Nu'91 komen steeds meer vragen binnen over de vaccinatie, zegt Michel van Erp. „Veel mensen willen weten of ze verplicht zijn om zich te laten vac cineren. Dat komt omdat werkge vers steeds vaker die oproep doen. Minister Klink heeft dat maandag avond bij Pauw en Witteman ook nog gedaan. Wij merken dat ver pleegkundigen onder druk wor den gezet: dat gebeurt doordat er een emotioneel beroep wordt ge daan op medewerkers." Bij de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ), een organi satie die zich richt op zorg voor ouderen, doen ze hun best om zo veel mogelijk personeel een griep prik te laten halen. „Wij werken met ontzettend kwetsbare cliën ten", zegt beleidsmedewerker zorg en kwaliteit Bianca Buijck. „Die worden natuurlijk zelf wel alle maal gevaccineerd, maar bij oude ren heeft het vaccin niet altijd het gewenste effect. Daarom is het zo belangrijk om medewerkers te vac cineren, om dubbel zeker te zijn dat de cliënten geen griep krijgen." Vorig jaar liet dertig procent van het personeel van SVRZ zich inenten tegen de gewone griep, een veel hoger percentage dan het gemiddelde in Nederland. Het streven is om dat percentage nog te verdubbelen, zegt Buijck. „Dit jaar hebben we daarom een grotere campagne ge voerd. Of dat heeft geholpen, is nu nog niet duidelijk omdat nog niet alle aanmeldingen binnen zijn. Maar ik heb zeker de indruk dat er meer gevaccineerd wordt." En wie toch ziek wordt, moet thuisblijven. „We verwachten dat ze niet naar het werk komen als ze gr iepverschijnselen hebben. Cliën- Het bezoek aan de notaris in Vlissingen is maar even uitgesteld tot na de fiets maand, zegt Irma Waleson. Een uur op de fiets voor zo iets stoms als een handtekening zetten - lie ver niet, dank u wel. Voor de zoveelste keer is de Mid delburgse met haar neus op de fei ten gedrukt: een auto is toch wel héél gemakkelijk. En al die men sen die het zonder auto moeten doen, of ervoor kiezen om het zon der te doen, die verdienen diep res pect. „Deze week dacht ik aan de ziekenhuiskwestie. Mijn schoon zus had in Goes moeten bevallen. Gelukkig werd het een thuisbeval ling, maar ik dacht wel: stel dat ze toch naar Goes had gemoeten en daar ook nog een tijdje had moe- COS« Zeeland ten blijven, dan was kraambezoek niet zo makkelijk geweest." Ze is dankbaar dat ze nu niet meer grieperig is, zoals vorige week. Als je niet meer helemaal gezond bent, of ouder en slecht ter been, is een auto ook wel heel erg han dig. „Leuk en aardig, die bus en die trein, maar je zit wel de helft van de tijd in dat hokje te wach ten!" ten die griep hebben, worden apart verpleegd. We gaan niet zo ver dat mensen die geen prik heb ben gehad niet meer op bepaalde afdelingen mogen werken, maar als er een afdeling is waar griep voorkomt, zetten we wel mensen in die al ziek zijn geweest." Personeel in de zorg moet profes sioneel zijn en een prik halen, vindt Tiny Romkema van vak bond CNV. „Je moet niet alleen naar jezelf kijken, maar ook naar de patiënten die je behandelt. Na tuurlijk hoor ik ook verhalen over dat vaccin, dat is hetzelfde als bij de vaccinatie tegen baarmoeder halskanker. Ik denk dat dat komt doordat er zoveel idiote verhalen op internet verschijnen." Uit een enquête die afgelo pen zomer is gehouden, bleek dat een kwart van de verpleegkundigen zich niet wil laten inenten tegen de Mexicaanse griep. En dat moet kunnen, vindt Van Erp van Nu'91, want dat mag iedereen zelf weten. „De oproep aan het personeel van zorginstellin gen gebeurt naar mijn idee vaker meer uit bedrijfsmatige overwegin gen dan vanwege het belang van de patiënten. Voor patiënten maakt het vaak helemaal niet uit, omdat ze zelf een griepprik krij gen. En verpleegkundigen zijn ver standig genoeg om te beoordelen of ze een prik moeten halen." Vijf dagen in de week komt ze over de vloer bij bejaar de cliënten. Zonder uitzon dering behorend tot de risico groep, volgens de richtlijnen van het ministerie van Volksgezond heid. Maar voor Marie-Therese ligt geen griepprik klaar. Dit in tegen stelling tot de verpleegkundigen bij Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen. Als alfahulp is zij niet in loon- WOLPHAARTSDIJK - De brandweer in Zeeland oefent de komende we ken gericht op het meten van ra dioactieve stoffen in de lucht. Gis teren werd de eerste training ge houden. Tot en met 26 november volgen er nog acht. De meetploegen van de Waarschu- wings- en Verkennings Dienst (WVD) komen in actie in de om geving van Wolphaartsdijk. De waarnemingen worden volledig ge simuleerd. Doel is het beoefenen van de voorgeschreven strategie in rampbestrijdingsplannen, het wer ken met GPS-plaatsbepalingsappa- ratuur, navigatie en de verbindin gen tussen de meetplanleider op afstand en zijn ploegen op locatie. Start vaccinatie tegen Mexicaanse griep Landelijke vaccinatiecampagnes in Nederland sinds de verplichte inenting tegen pokken in 1900 2009: HPV (baarmoederhalskanker) 2006: pneumokokken 2003: hepatitis B 1993: hib-virus (o.a. hersenvliesontsteking), i.c.m.met DKTP 1976: mazelen 1957: polio (alle na 1945 geboren kinderen) 1953: difterie 2009: Mexicaanse griep 2002: meningokokken C 1997: griep 1987: bof(BMR, met mazelen en rodehond) 1962: DKTP 1954: difterie, kinkhoest, tetanus (DKT) Voor zuigelingen en/of schoolkinderen Voor risicogroepen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2