Een instituut in de Ierse folkmuziek 'Vlissingen goed bezig James Carter terug in Middeibur§ met beeldende kunst' 2? agenda Poëzieboek kleuters krijgt pluim woensdag 11 november 2009 Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Ellewoutsdijk Middag voor senioren. Jan en Jopie Min- naard vertellen verhalen en de Zingende Schippers zorgen voor de muziek, 't Kerkje, 14.30 uur. Serooskerke Kerst-bloemschikdemonstratie door bloemsierkunstenaar Jaap Wisse en zijn team uit Heinkenszand. Gemaakte bloem stukken worden aan het eind van de avond verloot. Deze avond van Groei Bloei is ook toegankelijk voor niet-leden. Zij betalen 5 euro entree. De Zandput, 19.30 uur. Goes Stichting Arti Carnaval Goes houdt het 11/11 bal met als motto 't Zit Wee in de Lift. Muzikale begeleiding van de dweil bands Vals Alarm en Te Zot. Café Baarends, 20.00 uur. Bijeenkomst voor ouders van een kind met kanker. Aanmelden niet nodig, maar wordt wel op prijs gesteld: 0114-310435/0118-614494 of e-mail freddeburger@hotmail.com. Gebouw GGD, Westwal 37, 20.00-22.00 uur. Heinkenszand Boekenontmoetingen. In ongedwongen sfeer wordt onderling van gedachten ge wisseld over de favoriete boeken van le zers. Bibliotheek, 19.30 uur. Renesse Algemene Participantenvergadering van VW Schouwen-Duiveland Grand Café Helder, 19.00 uur. Zierikzee Presentatie van diëtiste over voeding en diabetes, georganiseerd door de afdeling Schouwen-Duiveland van de Diabetesver eniging Nederland Mevokantine, sportpark Den Hogen Blok, 9.30 tot 11.30 uur. Kamperland Wisselende 3D voorstellingen om14.00, 16.00 en 19.30 uur. Zeeuws Planetarium,Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl PODIUM Goes De Australische groep La La Parlour pre senteert de acrobatische show 'Bring on the Showgirls!' Theater de Mythe, 20.00 uur The Furey Brothers and Davey Arthur treden zondag op in Vlissingen. door Marius Roeting The Fureys maken al vijf decennia lang en in ver schillende samenstellin gen deel uit van de Ierse folkscene. Aanvankelijk was het va der Ted Furey die furore maakte. Later namen diens zonen Eddie en Finbar de scepter over. Inmid dels zijn Teds kleinkinderen ook in diens voetsporen getreden. Zon dag komt het instituut The Furey Brothers and Davey Arthur naar Vlissingen voor een optreden in het Arsenaaltheater. The Fureys zijn altijd enorm popu lair geweest in Duitsland. Daar ligt ook de ontstaansgeschiedenis van de formatie. Ted Furey was een rondreizende fiddler. Zijn karakte ristieke silhouet - lange man met lange haren en dito grijze baard, uitgerust met viool onder zijn kin en tovenaarshoed op het hoofd - pronkte pontificaal op de posters van de daar rondreizende Irish folkfestivals. Hij gaf er concerten met zijn vrouw Nora. Finbar (uil- lean pipes, fluiten, diverse snaarin strumenten) en Eddie Furey (gi taar en zang) vormden toen al en kele jaren een succesvol en geres pecteerd duo. In 1978 werden ze slachtoffer in een verkeersongeval in Duitsland. Paul (accordeon) en George (accor deon, snaarinstrumenten en zang) samen met hun vriend Davey Art hur als The Buskers in Denemar ken optredend, spoedden zich naar Duitsland en voegden zich, zoals later bleek, voorgoed bij hun oudere broers. The Fureys, later Fu- rey-familie en uiteindelijk The Fu rey Brothers and Davey Arthur, hadden enkele grote hits in Ier land, Engeland en Australië. Met het toenemend welslagen ont stonden de eerste scheuren in de formatie. Arthur (snaarinstrumen ten en zang) verliet de groep begin jaren tachtig om een solocarrière op te bouwen. Finbar en Eddie Fu rey kregen diepgaande meningsver schillen die resulteerden in het ver trek van Finbar. Paul Furey over leed in 2002. Arthur was toen in middels weer teruggekeerd op het oude honk. In een interview met deze krant in 2003 verklaarde hij die opmerkelijke keuze. „Door de hits, de media en het management werden we steeds meer richting middle of the road-muziek gedre ven. Mijn hart ligt veel meer bij de traditionele muziek. Na een afwe zigheid van tien jaar kijk ik weer fris tegen die nummers aan. Ik kan er opnieuw van genieten." Het repertoire dat de groep ook nu weer ten gehore brengt, is voor de fans een feest van herkenning. Nieuw materiaal is nauwelijks ver schenen en de laatste dvd is een weergave van optredens in het ka der van het 30-jarig bestaan. Davey Arthur verklaarde destijds dat de oude fans hun kinderen en zelfs kleinkinderen meenemen naar de concerten van hun oude helden. Dat is ook de drijfveer voor de muzikanten om door te gaan. The Furey Brothers and Davey Arthur, zondag in Arsenaaltheater in Vlissingen. Aanvang: 15.00 uur. VLISSINGEN - Opnieuw heeft Vlis singen net naast de eretitel Kunst stad van het Jaar gegrepen. Toch is wethouder Rob van Dooren (cul tuur) allerminst teleurgesteld over de derde plaats. „Natuurlijk doe je mee om te winnen. Maar als je ziet hoe deze prijs zich aan het ont wikkelen is - de criteria zijn aange scherpt, de concurrentie is groter geworden - dan mag je trots op zijn dat je bij het zichtbaar maken van beeldende kunst tot de top van Nederland behoort." Gemeenten moeten zichzelf aan melden om in aanmerking te ko men voor de prijs. De prijs gaat naar de kandidaat die volgens de jury 'de beleving van beeldende kunst binnen de gemeente het meest bezielt'. Daarbij wordt reke ning gehouden met de grootte van de stad. Dit jaar waren er twintig kandidaten, waaruit eerst tien ge nomineerden werden geselec teerd. Delft kwam uiteindelijk als winnaar uit de bus, op de voet ge volgd door Amersfoort. De jury prijst de 'open- en duidelijkheid' van Delft, die 'heel breed en di vers' actief is als het gaat om beel dende kunst. Vorig jaar was er in Zeeland nog enige verbazing over de kandidaat- stellling van Vlissingen. Die is wel verdwenen, merkt Van Dooren. „Niemand had gedacht dat we ons kunnen meten met bijvoorbeeld Delft en Haarlem. We zijn dus goed bezig, maar tegelijkertijd er is nog werk aan de winkel. We moe ten de zichtbaarheid van beelden de kunst nog groter maken, bij voorbeeld met een kunstroute." Vlissingen wil volgend jaar op nieuw een gooi doen naar de titel. „Delft en Amersfoort kunnen hun borst nat maken." MIDDELBURG - TWeeënhalf jaar gele den speelde de Amerikaanse mees- tersaxofonist James Carter op het Internationaal Jazzfestival in Mid delburg en maakte toen grote in druk. Vanavond is hij terug in Zee land, ditmaal voor een optreden samen met De Nazaten. Het con cert in het Schuttershof in Middel burg begint om 21.30 uur. De Nazaten is een Surinaams-Ne- derlands blazersensemble, gespe- MIDDELBURG - Het kinderboek Wie knipt de tenen van de reus?, samen gesteld door Jan Smeekens uit Mid delburg, heeft de Leespluim van de maand december 2009 ontvan gen. De Leespluim is een bekro ning van kwalitatief goede en veel zijdig bruikbare boeken voor jonge kinderen. De juryprijs is tot stand gekomen op initiatief van het vak tijdschrift Leeskraam. Wie knipt de tenen van de reus?, cialiseerd in kaseko, Surinaamse dansmuziek. In 2007 ging de groep al eens met Carter op tournee. Dat beviel zo goed, dat een herhaling niet kon uitblijven. Deze maand spelen ze in Nederland, Suriname en op de Antillen. De Nazaten en James Carter heb ben gemeen dat ze in hun muziek (respectievelijk kaseko en jazz) steeds het avontuur en de vernieu wing zoeken. met als ondertitel 'versjesgroei- boek voor kleuters', is een bloemle zing van zo'n honderdtwintig ge dichtjes, afgestemd op kleuters. De jury van de Leespluim heeft grote waardering voor de wijze waarop Smeekens het boek heeft samengesteld. „Zelfs een vluchtige blik op de gedichtjes maakt duide lijk dat ze gekozen zijn op taalple zier en emotionele herkenbaar heid." Middelburg Amerikaaanse jazzsaxofonist James Car ter speelt met de Surinaams-Nederlandse Nazatenband. Café Schuttershof, 21.30 uur. Knokke-Heist Indian Army in Flanders Fields memorial concert. Met Rajhans ensemble, Indians military bagpipers, Apollo uit Sluis en Zeegalm strings uit Knokke Heist. CC Scharpoord, 17.00-18.30 uur. KUNST BUITEN Welk kunstwerk is dit? Doe mee aan de prijsvraag Kunst Buiten. Zie: www.pzc.nl/kunstbuiten, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Alle uitgaanstips op een rij op www.pzc.nl/uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29