zeeland 125 'Afghanistan kan niet snel veranderen' 21 së Tweede kerncentrale is geen blokkade voor WCT De Regt was hulpagent Mondriaan erkend kunstrestaurant Het profiel van Bobby AFGHANISTAN Studenten Roosevelt Academy houden seminar Onafhankelijken willen in Kamer Tin Buis stopt als directeur tunnel Westerschelde Leraar Basisonderwijs NOV. Leeftijd'- Studiejaar1 ^oor-opleiding woensdag 11 november 2009 door Cornelleke Blok Djeyhoun Ostowar (22) maakt zich zorgen over zijn vaderland Afgha nistan. De student van de Roosevelt Academy zapte vori ge week onafgebroken heen en weer tussen internationale televi siezenders voor nieuws over de presidentsverkiezingen. „Het is een mooie stap dat er verkiezin gen gehouden zijn, maar ik zou willen dat er geen fraude was en dat het volk écht kon kiezen. Maar voor democratie moeten nog veel problemen opgelost worden." Djeyhoun woont nu in Middel burg, maar is geboren in Kabul, de hoofdstad van Afghanistan. „Mijn vader had een actieve rol in de ar beiderspartij, maar was ook ambas sadeur in het buitenland. We heb ben een paar jaar in Mongolië ge woond. Eind jaren negentig waren we voor familiebezoek in Afghanis tan. In die tijd drong de Taliban onze regio binnen. Het werd ge vaarlijk en onrustig. Mijn vader kon vermoord worden. Uiteinde lijk zijn we gevlucht." Djeyhoun woonde daarna met zijn familie in Oezbekistan en ver huisde in 2000 naar Nederland. „Ik heb het geluk gehad dat ik de onderdrukking niet persoonlijk heb meegemaakt. Mijn familie wel. Die woont in Afghanistan." Er is veel onbegrip voor de Neder landse militaire inbreng in Afgha nistan, merkt Djeyhoun. „Dat kan ik me voorstellen. Er is veel geïn vesteerd en weinig bereikt en er zijn soldaten doodgegaan. Maar het is in ieders belang om iets in Afghanistan te ondernemen. We moeten iets doen voor de mensen, maar ook voor de internationale veiligheid. Ik ben heel bang dat Af ghanistan weer terugvalt in een burgeroorlog, als de internationale gemeenschap het land loslaat. Dat is ook gebeurd toen de Sovjet- -Unie wegtrok in 1989. Het is on mogelijk om snel te veranderen. Er is dertig jaar oorlog geweest. Eén derde van de parlementsleden is indirect betrokken bij drugs- en wapenhandel. Zolang zij macht hebben, komen er minder snel ver anderingen. Die mensen hebben belang bij de situatie zoals die nu is." Bovendien moet het land hele maal opnieuw beginnen. „Er is weinig kennis, omdat veel hoogop geleide mensen zijn gevlucht en meisjes dertig jaar lang niet naar school mochten. Ik heb kansen ge kregen die veel Afghaanse jonge ren niet hebben gehad. Ik voel me verantwoordelijk en wil mijn ken nis gebruiken om het land te hel pen. Ik heb een droom dat Afgha nistan ooit zal bloeien, dat ieder een zó moe is van de oorlog dat sa menwerking noodzaak wordt." Djehoun Ostowar Djeyhoun houdt op 19 november met enkele medestudenten het se minar 'Afghanistan 2015: an uphill road', over de toekomst van Afgha nistan. Op die dag evalueert de Commissie Defensie van de Twee de Kamér ook de Nederlandse bij drage aan de missie in Afghanis tan. Bij het seminar spreken onder meer Ehsan Turabaz, president van de Netherlands-Afghanistan Business Council en de Afghaanse ambassadeur Nezam. Q Aanvang: 14.00 uur. Locatie: Roose velt Academy Middelburg, ledereen kan deelnemen. Aanmelden via afgha- nistan.seminar@gmail.com of http:// afghanistanseminar.weebly.com. door Ben Jansen MIDDELBURG - De plannen voor een tweede kerncentrale staan de aanleg van de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) niet in de weg. Tot deze conclusie is het dage lijks provinciebestuur gekomen na overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken. Drie weken geleden opperde GroenLinks-Statenlid Leen Harpe dat het zogenaamde waarborgings- beleid voor kerncentrales de WCT zou kunnen blokkeren. Die waar borging houdt dat in de buurt van een plek die geschikt wordt geacht voor de vestiging van een nieuwe MIDDELBURG - Het Zeeuwse Staten lid Johan Robesin (Partij voor Zee land) wil dat alle onafhankelijke partijen in Nederland zich vereni gen om mee te kunnen doen aan de Tweede Kamer-verkiezingen van 1011. Volgens Robesin zijn de politieke partijen die geen landelijke bin ding hebben behoorlijk in op komst. Hij geeft aan dat de Onaf hankelijke Senaatsfractie dit onder werp al besproken heeft en een voorkeur heeft voor deelname aan de Kamerverkiezingen van 1015. Dat duurt Robesin te lang. De on afhankelijke partijen in Nederland vergaderen hier 28 november over. kerncentrale geen ontwikkelingen tot stand mogen worden gebracht die een sta in de weg kunnen bete kenen voor de atoomstroomfa- briek. De aanwezigheid van een dichtbe volkt gebied binnen een straal van vijf kilometer en gevaren voor de veiligheid van een kerncentrale zouden zo'n belemmering kun nen zijn. Gezien de beoogde loca tie voor de WCT en de aard van de werkzaamheden op een contai- nerterminal, is er volgens het dage lijks provinciebestuur geen sprake van dat de bouw van een kerncen trale onmogelijk wordt gemaakt of ernstig belemmerd. BORSSELE - Tin Buis is per 1 januari niet langer de hoogste baas van de NV Westerscheldetunnel. Hij gaat zich inzetten voor BV KKS, de pro jectorganisatie die Sluiskiltunnel bouwt. Die BV valt onder de NV Westerscheldetunnel. Onder Buis' leiding is de Wester scheldetunnel gebouwd. Hij was vanaf de oprichting in november bij de NV Westerscheldetunnel be trokken. Harald Schoenmakers, sinds vorig jaar financieel directeur van de NV Westerscheldetunnel, volgt Buis op als statutair algemeen directeur van de NV Westerscheldetunnel. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind deze maand terug. door Jan van Damme Jan de Regt uit Vlissingen heeft met zijn companen uit het ver zet geprobeerd enige orde in de chaos van de bevrijding te breng en. Hij stond met een geweer aan de schouder op de Dam in Middel burg, toen daar op 6 november zo'n 2500 Duitse krijgsgevangenen werden samengedreven. Dat was indrukwekkend. Maar, haast hij zich te zeggen, niet bijzonder of heldhaftig. De Duitsers stonden daar, en hij stond daar. Ze spraken niet met elkaar. Nu is het zo dat vele ooggetuigen van de Slag om de Schelde moeite hebben met de precieze data van hun belevenissen. Jan de Regt is daarentegen stellig. Hij zat tijdens de bezetting in het verzet. Niet als lid van de Orde Dienst, maar in een afzonderlijke groep Swiers. Tij dens de bevrijding van Walcheren was De Regt twintig jaar. „Op 22 oktober werd ik door de kanton rechter in Middelburg beëdigd als onbezoldigd gemeenteveldwach ter. Ik ben dus nog even in Duitse dienst geweest. Eigenlijk moest ik 21 jaar zijn. De kantonrechter schreef me in als 27-jarige. Je hebt al een oude kop, zei hij." Zo voer De Regt ruim voor de daadwerke lijke bevrijding mee in een politie- boot over Walcheren. Hij noteerde de aantallen manschappen van de bunkers, en gaf die later door aan mensen van het verzet. De Regt had in de huishoudschool op het Molenwater Duitse pisto len gevonden. Een 7.65 hield hij voor zichzelf In de maanden no vember en december was hij bewa ker van een groep 'moffenmei den', die in een school op de He rengracht was ondergebracht. Hij had ze ook helpen ophalen op 7 en 8 november; alle adressen van NSB' ers en collaborateurs waren tijdens de bezettingsjaren al op een lijst gezet. „Die meiden heb ben in Middelburg als eersten de hoofddoekjes ingevoerd. Ik had nauwelijks contact met hen. We waren gewaarschuwd dat er gevaar lijke types tussen konden zitten." Wie ook een verhaal heeft kan bellen met de redactie: 0118 434010. MIDDELBURG - Het restaurant Mondriaan in Domburg staat ook in de lijst van Zeeuwse restaurants met een zogenaamde Bib Gour mand vermelding. In het overzicht van Zeeuwse restaurants met zo'n vermelding in de krant van dins dag ontbrak Mondriaan. In totaal zijn er dus zeven Zeeuwse restau rants met een Bib Gourmand. Dat zijn restaurants waar een driegan genmenu voor een maximumprijs van 35 euro wordt geserveerd. Verder wordt het Domburgse res taurant door de organisatie (Proe ven van Kunst) Taste of Art ook beschouwd als een kunstrestau rant. In totaal zijn er acht zoge naamde kunstrestaurants in Zee land, volgens het overzicht van de ze organisatie. Ook staat Mond riaan vermeld in de top 500 van het culinaire blad Lekker die giste ren werd bekendgemaakt. www.hz.n urui ühvj aojssr éerste tóv* NT mt* Je pM l*r tk tk (ecclr't^ far be U vaorr fsrr' 3 9 ■ms-z-A sn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27