zeeland 123 Provincie is zuinig op grijze duinen Inwijding in Wondere Wereld van Techniek op mytylschool Goes Informatieavond over het Natura 2000-beheerptan Manteling van Walcheren Beurs voor grote maten NATUUR Info-avond over beheersplan Manteling woensdag 11 november 2009 door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Het gaat goed met de natuur in de Manteling van Walcheren. Om ervoor te zorgen dat dat zo blijft, wordt een beheers plan gemaakt dat zorgt voor be houd van de omvang en de kwali teit van de natuur. Over het opstellen van dat beheers plan houdt de provincie Zeeland een informatieavond in Oostkapel- le. De definitieve aanwijzing van de Manteling van Walcheren als zogenoemd Natura 2000-gebied wordt in juni volgend jaar ver wacht. Het beheersplan moet uiter lijk in 2013 klaar zijn en krijgt een looptijd van zes jaar. „In dat plan moeten alle betrokkenen samen keuzes maken over hoe we de doel stellingen voor het behoud en het versterken van de natuur kunnen bereiken", legt Mirjam Kuzee van de provincie Zeeland uit. Dit betekent niet dat de Manteling op slot gaat, benadrukt Kuzee. „Juist niet. Er is nu al heel veel me degebruik mogelijk en dat blijft zo. We hebben er niks aan als men sen er niet meer van kunnen ge nieten. Recreëren en ondernemen in het gebied blijft mogelijk. Dus ja, er komen wel strenge regels over wat er niet mag in de Mante ling, maar we gaan juist ook duide lijkheid geven over wat er allemaal wél mag. De samenspraak tussen mens en natuur blijft." Ook in de handhaving van de re gels zal meer samengewerkt wor den, zegt Kuzee. „Zodat je niet in het ene stukje Manteling wel met je hond mag komen en in het an dere, dat van een andere beheer der is, niet. Door samen te wer ken, maken we een einde aan de versnippering die er nu soms is." Natura 2000 is bedoeld ter bescher ming van de natuur. Kuzee her haalt dat het nu al goed gaat met de natuur in de Manteling van Walcheren. „Maar landelijk willen we van sommige habitatgebieden wel meer hebben dan er nu is." Zo gaat voor de Manteling speciale aandacht uit naar de grijze (of: vastgelegde) duinen, zegt Kuzee. „Dat is een belangrijke soort die in Zeeland wel veel voorkomt, maar in de rest van,het land niet. Het mag zelfs zo zijn dat andere belang rijke habitats in de Manteling er in oppervlakte iets op achteruit gaan als dat ten goede komt van de grij ze duinen. Zo belangrijk worden ze gevonden. Ten aanzien van de grijze duinen heeft Zeeland in Eu ropa zelfs de grootste verantwoor delijkheid. Maar daar kunnen we ook trots op zijn." De provincie is "verantwoordelijk voor het opstellen van beheers plannen voor Natura 2000-gebie- den. Maar zij gaat de maatregelen niet zelf bedenken en opleggen. Er worden een projectgroep en een klankbordgroep geformeerd die dat gaan doen. In de klankbord groep hebben alle partijen zitting die belang hebben bij de Mante ling: van overheden (provincie, ge meente, waterschap) tot boeren (ZLTO), grondeigenaren, natuuror ganisaties, ondernemers (horeca, recreatie, VW) en omwonenden (dorpsraad Oostkapelle, stadsraad Domburg). Ook individuen mo gen meepraten. Zij zijn in ieder geval welkom op de informatieavond die op woens dag 18 november plaatsvindt in ho tel Bos en Duin in Oostkapelle. De ze bijeenkomst duurt van 19.00 tot 21.30 uur. Na een presentatie over het maken van een beheersplan is er gelegenheid om vragen te stel len en reacties te geven. Een proef met de luchtdruk in twee ballonnen tijdens het natuurkundecir cus in mytylschool De Sprienke in Goes. foto Ronald den Dekker door Lilian Dominicus NATURA 2 000 Graag nodigt de Provincie Zeeland u uit voor een informatieavond over het beheerplan voor het Natura 2000-gebied "Manteling van Walcheren'. De Provincie hecht er aan omwonenden, gebruikers en andere geïnteresseerden van de Manteling van Walcheren goed te informeren over het op te stellen beheerplan. U bent daarom van harte welkom op deze avond, die wordt gehouden op: Woensdag 18 november van 19.00 uur tot 21.30 uur in Hotel Bos en Duin, Duinweg 82 in Oostkapelle. Op deze avond zijn medewerkers van de Provincie, Staatsbosbeheer en van Stichting Het Zeeuwse Landschap aanwezig om informatie te geven en uw vragen te beantwoor den. Tevens vindt er een plenaire presentatie over Natura 2000 plaats en over hoe het beheerplan voor de Manteling van Walcheren opgesteld zal worden. Natura 2000: beleven, gebruiken en beschermen Hel gebied, de Manteling van Walcheren, is onderdeel van Natura 2000: het Europese netwerk van gebieden met unieke natuurwaarden. Natura 2000 is gericht op de bescherming van waardevolle natuurgebieden zodat we van ze kunnen blijven genieten en gebruik kunnen maken. De Provincie stelt de komende tijd, in nauwe samenspraak met alle betrokken partijen, een beheerplan op voor.de Manteling van Walcheren. Dit plan geeft aan welke Natura 2000-doelen voor het gebied gelden en op welke manier het mogelijk is die doelen te halen. Programma vanaf 19.00 uur: 19.30 uur: Provincie Zeeland vanaf 20.00 uur tot 21.30 uur vrije inloop voor informatie en vragen plenaire presentatie gelegenheid bezoeken infomarkt en stellen van vragen Het was gisteren geen dag als alle andere in mytylschool De Sprien ke in Goes. De hele school, van jong tot oud, was volle dig in de ban van de techniek. Stu denten van de Technische Univer siteit Eindhoven waren met een bus vol laboratoriumspullen, kos tuums en circusaccessoires naar Goes gereden om de leerlingen in te wijden in de Wondere Wereld van de Techniek. De Sprienke heeft deze dag gewon nen, legt directeur Peter Hofstede uit, terwijl hij door de gangen van het schoolgebouw loopt. „Wat een techniek op school vandaag, he", zegt een van de leerlingen vrolijk, bij wijze van begroeting. Hofstede: „Een van onze therapeu ten was op een beurs waar ze wen sen mochten opgeven. Zij had een leuke dag voor De Sprfenke ge vraagd en ook nog gewonnen. Eerst wilden we nog naar de Beek- se Bergen met zijn allen, maar dat bleek toch te duur." 's Ochtends en het eerste deel van de middag mogen de leerlingen zich uitleven met allerlei proefjes. In het 'toverlab' vermaken ze zich met het maken van haargel en shampoo. „Ze zullen het mis schien wat langzamer oppikken dan leerlingen van gewone basis scholen maar ze weten nu wel dat shampoo uit meerdere stoffen be staat." In het andere klaslokaal program meren ze robots van technisch Le go die een parcours moeten rijden. De middag wordt afgesloten met een natuurkundecircus, waarbij de leerlingen enthousiast meedoen. Voor de studenten, in dienst van Stichting Techniekpromotie, is het even wennen op de mytylschool. „Het gaat iets langzamer", zegt René Thijssen. „Maar ze geven el kaar wel de ruimte, dat is wel een verademing vergeleken met de 'ge wone' basisscholen." O video op www.pzc.nl/bevelanden VLISSINGEN In Casallijn aan de President Roose- veltlaan 744 in Vlissingen wordt morgen, donderdag, een kleding- beurs voor grote maten gehouden. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Vanaf 13.30 uur is kleur- en stijladviseur Leni de Bree aanwezig om'advies te geven. Meer informatie over Natura 2000 en het Natura 2000-beheerplan Manteling van Walcheren vindt u op www.zeeland.nl/natura2000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25