economie n Tennet: prijs stroom daalt JohTracH.nl DesKundig, pittig en openhartig! Uitgaven voor zwakke schakels onder de loep Sinterklaas is zuinig dit jaar energie Overname Duits hoogspanningsnet Dow Terneuzen zegt gesprek met activisten uit Bhopal af 1 -V.ï'' I I S woensdag 11 november 2009 ven. Slechts 10 procent zegt iets guller te zullen zijn. Op basis van ander onderzoek staat al vast dat de super markten in hun omzet van Sinterklaassnoepgoed de re cessie niet zullen merken. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel verwacht dat die omzet even groot zal zijn als vorig jaar. Het gaat naar schatting om 10 mil joen kilogram snoepgoed, goed voor zo'n 38 miljoen eu ro. Net als met Kerstmis versieren steeds meer mensen ook met Sinterklaas hun huis. archieffoto Koen Suyk/ANP DEN HAAG - Steeds minder mensen vieren nog ouder wets Sinterklaas. Uit een onderzoek van 100% NL Maga zine blijkt dat 16 procent het feest dit jaar aan zich voorbij laat gaan vanwege de recessie. Van de door het blad ondervraagde vrouwen zei 18 procent al jaren gele den helemaal met het Sinterklaasfeest te zijn gestopt. Door de economische teruggang zegt 21 procent dit jaar minder aan Sinterklaascadeaus te zullen besteden, 33 procent verwacht evenveel als vorig jaar uit te ge- TERNEUZEN - Dow Chemical in Ter- neuzen heeft gisteren een gepland gesprek met twee activisten van Amnesty International uit Bhopal op het laatste moment afgezegd. Dat is gebeurd na inmenging van het hoofdkantoor. De activisten hadden met het be drijf willen praten over de situatie in de Indiase stad Bhopalwaar 25 jaar geleden de grootste giframp in de geschiedenis plaatsvond. Het drinkwater en de bodem zijn nog steeds vervuild. De fabriek was destijds het eigendom van Union Carbide. Dow nam het moederbe drijf Union Carbide in 2001 over, maar niet de fabriek in India. De activisten zijn tot 12 november in Nederland. Ze toeren met een Amnestybus door Europa om aan dacht te vragen voor de nasleep van de ramp en het volgens hen weglopen voor verantwoordelijk heden door Dow als rechtsopvol gervan Union Carbide. MARKT liSflHBHi Aardappelen (in euro, rustig) Frites ge schikt: 7,00 - 8,50; Export: 7,00 - 8,00. Uien (uit de schuur, rustig) Zaaiuien 30%: 9,50 - 10,50; Zaaiuien 60%: 9,50 - 10,50. Granen, zaden en peulvruchten (in euro per ton, telersprijs) Tarwe maal, uit opslag collecterende handel: 110,00; Tarwe voer: 110,00; Bruine bonen: 700,00. Fourage (in euro per ton, uit de schuur Weidehooi: 80,00 - 90,00; Roodzwenk: 75,00 - 95,00; Dijkhooi: 70,00 - 80,00; Rietzwenk: 85,00 - 100,00; Engels Raai: 70,00 - 85,00; Veldbeemd: 75,00 - 95,00; Tarwestro, gr pakken: 50,00 - 55,00; Tarwestro, kl pakken: 60,00 - 70,00; Gerstestro, pakken: 50,00 - 55,00. ARNHEM - De stroomprijzen in Ne derland zullen de komende jaren dalen. Dat is het gevolg van de overname van het hoogspan ningsnet van Eon in Duitsland door Tennet in Arnhem, Volgens directeur Mei Kroon van Tennet is stroom in Duitsland nu 4 tot 5 euro per megawattuur goed koper. Betere koppeling van de Duitse stroomnetten met het Ne derlandse net moet in drie tot vijf jaar tot gevolg hebben dat de prijs verschillen tussen beide landen verdwijnen. De miljarden die Tennet investeert in het Duitse en Nederlandse stroomnet, komen niet voor reke ning van de Nederlandse consu ment. „De tarieven worden door de afzonderlijke toezichthouders in Nederland en Duitsland vastge steld", zegt Mei Kroon. De transactie, die na goedkeuring van de kartelautoriteiten begin vol gend jaar zijn beslag krijgt, kost Tennet 1,1 miljard euro. De verant woordelijke ministers hebben de overname goedgekeurd. De Neder landse Staat is eigenaar van Ten net. Tennet is de eerste netwerkbe heerder in Europa die een deel van het netwerk in een aangren zend land overneemt. Tennet heeft nu de mogelijkheid de koppeling met het Nederlandse netwerk te intensiveren, waardoor er meer goedkope stroom van Duitsland naar Nederland kan worden getransporteerd. Boven dien kan Tennet door investerin gen in het netwerk van Eon Trans- power voorkomen dat de wind energie die op het Duitse deel van de Noordzee wordt opgewekt - en die bestemd is voor de industrie in Zuid-Duitsland - het Nederlandse en Belgische netwerk belast. Kroon: „Twee jaar geleden draai den de windmolens zo hard en kwam er zoveel stroom vanuit Duitsland naar Nederland en Bel gië, dat niet alleen een deel van on ze capaciteit wegviel, maar boven dien een blackout (uitval) dreigde in een groot deel van Europa. Nu we het hoogspanningsnet van Eon overnemen, krijgen we veel meer zicht op wat er aan beide zijden van de grens wordt geproduceerd en wat er moet worden getranspor teerd." DEN HAAG - Staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) bekijkt of de waterschappen alleen de werkelijk gemaakte kosten be taald kunnen krijgen voor verster king van tien kustlocaties, de zoge noemde zwakke schakels. Zij mo- •gen nu bovenop de bouwkosten een opslag van 15 procent hante ren voor eigen apparaatkosten. Huizinga reageert hiermee op on derzoek door de Algemene Reken kamer die daarover de Tweede Ka mer gisteren inlichtte. Volgens de Rekenkamer stimu leert de regeling de waterschappen niet om kritisch om te gaan met de apparaatkosten. De regeling prikkelt ze eerder om hogere in plaats van lagere bouwkosten te maken. Het budget voor de tien zwakke schakels, die voor 2015 moeten worden aangepakt, be draagt 743 miljoen euro. QJobTrack.nl 't Betere werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11