9 'Als zulke mensen worden verheerlijkt, bouwen we Europa en de nieuwe werkelijkheid op een leugen' dinsdag 10 november 2009 rd de val van de Berlijnse Muur symbolisch foto Bernd Settnik/EPA Lech Walesa over Michail Gorbatsjov 20 jaar een Bondskanselier Angela Merkel en de voorma lige leider van de Sov jet-Unie, Michail Gor batsjov, wandelden gisteren over de Born- holmer Brücke in Berlijn. De brug was op de avond van 9 november 1989 de eerste grensverbinding die werd opengesteld tijdens de val van de Berlijnse Muur. Naast Merkel en Gorbatsjov liepen ook de vroegere Poolse oppositie leider en latere president Lech Wa lesa mee, net als prominente men senrechtenactivisten. Merkel was in 1989 een van de eer ste Oost-Berlijners die via deze brug naar het vrije Westen liep. Ze werd in 2005 als eerste voormalige DDR-burger bondskanselier van het herenigde Duitsland. Gisteravond begon het Feest van de Vrijheid bij de Brandenburger Tor. Om kwart voor negen werd de val van de muur symbolisch overgedaan door duizend beschil derde dominostenen om te laten vallen. Walesa gaf de eerste steen een zetje. De Nederlandse premier Jan Peter Balkenende was ook aanwezig bij de herdenkingsfestiviteiten. Lech Walesa zorgde gisteren nog voor een relletje. Michail Gor batsjov heeft lang niet zo'n grote rol gespeeld bij het neerhalen van de muur als wordt beweerd, zei hij op de Poolse radio. „Als zulke mensen worden verheerlijkt, bou wen we Europa en de nieuwe wer kelijkheid op een leugen." Volgens Walesa was de val van de Muur voor 50 procent te danken aan de toenmalige paus Johannes Paulus II en voor 30 procent aan de door Walesa geleide vakbond Solidariteit. De rest van de wereld droeg voor minder dan 20 procent bij, aldus Walesa. De bewering van de Franse presi dent Nicolas Sarkozy op zijn net werksite Facebook dat hij er twin tig jaar geleden bij was, is gisteren in twijfel getrokken. Sarkozy plaatste op Facebook on der andere een foto van zichzelf terwijl hij een stuk uit de muur hakt. Franse journalisten beweren dat hij er 9 november 1989 nooit bij kan zijn geweest. Sarkozy zou enkele dagen later naar Berlijn zijn afgereisd. De Amerikaanse president Barack Obama spreekt de massa die zich gisteravond bij de Brandenburger Tor verza melde, toe via een van tevoren opgenomen video. foto Michael Sohn/AP Bondskanselier Angela Merkel en voormalig Sovjet-leider Michail Gorbatsjov wandelen over de Bornholmer Brücke in Berlijn, de eerste grensverbinding die twintig jaar geleden werd opengesteld. foto Herbert Knosowski/AP 9 november 1989: de weg tussen Oost en West is vrij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9