PZC 'We richten lobby op kleine lidstaten' 28 en 29 27 29 WK VOETBAL 2018 Harry Been vreest bij binnenhalen eindtoernooi vooral voor Spanje en Portugal Van Gijzel mobiliseert andere burgemeesters Mendes da Silva mist oefeninterlands Klink tegen inenten gezonde sporters Van den Bergh krijgt tijd om af te koelen Vooronderzoek naar uitlatingen Immers Mario Been vertelt honderduit tijdens sponsoravond JVOZ Dinsdag 10 november 2009 Niek van Sprundel staat half puntje voor in topscorersklassement Tip? sport@pzc.nl door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Als Nederland en Bel gië het wereldkampioenschap voet bal van 2018 mogen organiseren, ondergaat het Olympisch Stadion in Amsterdam een grote metamor fose. Voor de duur van het toer nooi krijgt het monument uit 1928 een extra ring. Het stadion kan dan 44.000 toeschouwers herber gen, tegen iets meer dan 22.000 nu. Gisteren werden in het Evoluon in Eindhoven de twaalf kandidaatste den en hun veertien stadions ge presenteerd. Nederland krijgt - als de plannen volgend jaar door de Fifa worden goedgekeurd - zeven stadions in vijf steden. Voor Neder land levert Rotterdam de oude en de nieuwe Kuip, Amsterdam komt met de Arena en het Olympisch Stadion. Verder zijn Eindhoven, Heerenveen en Enschede kandi daatsteden. Voor België hebben Brussel, Antwerpen, Genk, Gent, Brugge, Charleroi en Luik besloten speelstad voor het WK van 2018 (of eventueel 2022) te worden. Harry Been, de directeur van de Nederlandse en Belgische geza menlijke kandidatuur is blij met de bijval uit beide landen, hoewel enkele van de stadionplannen nog in een pril stadium verkeren. „Ik heb er alle vertrouwen in dat alle stadions er zullen komen." De Fifa eist dat er in alle stadions minimaal ruimte is voor 44.000 toeschouwers. Been maakte giste ren bekend dat de openingswed strijd en de finale in een stadion met een capaciteit van 80.000 toe schouwers gespeeld gaat worden. Dat zou dan in het nieuw te bou wen stadion in Rotterdam moeten gebeuren, ook al zijn er ook plan nen om het Koning Boudewijnsta- dion in Brussel en de Amsterdam Arena tot die capaciteit uit te brei den. Er zijn tien kandidaatlanden, die één van de twee WK's willen orga niseren. Het gaat om Nederland/ België, Spanje/Portugal, Australië, Engeland, Japan, Indonesië, Zuid- Korea, Qatar, Rusland en de Vere nigde Staten. Volgens Been moe ten Nederland en België in het ko mende jaar slim gaan lobbyen. Pieter van den Hoogenband (links), Paul van Himst (midden) en Jean Marie Pfaff (rechts) onthullen de kaart van Nederland en België, met daarop de speelsteden van het WK van 2018. foto Robin Utrecht/ANP „De Fifa heeft 208 leden en daar van kunnen er een stuk of acht helemaal alleen zo'n groot toer nooi organiseren. Wij moeten ons richten op de kleinere lidstaten. Nederland en België samen kun nen duidelijk maken dat door goed samen te werken zo'n toer nooi haalbaar is. Anders is het WK voetbal in de toekomst mis schien alleen nog maar in grote landen." Volgens Been hebben de Lage Lan den evenwel een goede kans. „Ik was laatst in Egypte, ook al een land dat een WK niet alleen kan organiseren, maar het van samen werking moet hebben. Dat heb ik daar duidelijk gemaakt." Been wil alle beschikbare Neder landse coryfeeën inzetten om het Nederlands-Belgische bid tot een succes te maken. In het Evoluon noemde hij al de namen van oud-voetballers of coaches als Ruud Krol en Leo Beenhakker. „En zo kan ik er nog veel meer noemen." Been vreest overigens het meest de concurrentie van het gezamen lijke bid Spanje/Portugal. „Dat zijn landen met veel sympathie in de wereld en ze staan goed aange schreven in het mondiale voetbal." De Eindhovense burgemeester Rob van Gijzel wil dat de twaalf kandidaatste den voor het WK voetbal van 2018 (of 2022) nauwer gaan samenwerken en gezamenlijk optrekken met de rijksoverheden van Nederland en België. Al leen op die manier zijn investeringen in en nieuwbouw van voetbalstadions op een verantwoorde manier te realiseren, vindt hij. Van Gijzel riep gisteren zijn collega's van de twaalf steden op om één front te vormen. „Een eventueel WK in Nederland en België levert de nationale overhe den enorm veel geld op", verwees hij naar het toernooi van 2006 in Duitsland, dat de staat een netto winst van 1,1 miljard euro bezorgde. Volgens de burgemeester van Eindhoven zien de gemeenten verhoudingsge wijs weinig terug van de investeringen die zij moeten doen. „Het zou daarom logisch zijn als het rijk een beetje bijlegt. Eigenlijk is het niet denkbaar dat dit niet gebeurt." ALKMAAR David Mendes da Silva heeft zich gisteren bij bondscoach Bert van Marwijk afgemeld voor de oefen duels van het Nederlands elftal met Italië (14 november) en Para guay (18 november). De middenvel der van AZ liep zondag in de com petitiewedstrijd tegen Feyenoord een hamstringblessure op. Mendes da Silva behoorde in eerste instantie niet tot de selectie van 23 man. Hij kreeg echter alsnog een uitnodiging nadat Ajacied Demy de Zeeuw zich had afgemeld. DEN HAAG Voetballers en andere sporters die niet tot de medische risicogroepen behoren, zouden niet ingeënt moe ten worden tegen de Mexicaanse griep. Doen artsen dat wel, dan blij ven er te weinig vaccins over voor de risicogroepen, zei minister Ab Klink van Volksgezondheid giste ren. „Vraag er niet om als sporter, geef het niet als huisarts", was zijn boodschap. NOCNSF wil echter de sporters die volgend jaar deelnemen aan de Winterspelen laten inenten. Ricky van den Bergh DEN HAAG Ricky van den Bergh is voorlopig even niet welkom bij ADO Den Haag. Trainer Raymond Atteveld heeft de 28-jarige middenvelder gis teren naar huis gestuurd. Dat deed de coach nadat een gesprek met Van den Bergh over diens rode kaart zondag in de thuiswedstrijd tegen PSV (1-5) nogal uit de hand was gelopen. Technisch directeur André Wetzel: „Het gaat om een afkoelingsperio de. Voorlopig voor een paar da gen." ZEIST Lex Immers van ADO Dén Haag is gisteren voor twee duels geschorst waarvan één duel voorwaardelijk. Hij ging akkoord met het schik kingsvoorstel van de aanklager be taald voetbal. Hij kreeg zondag te gen PSV de rode kaart wegens ern stig gemeen spel. De aanklager stelt tevens een vooronderzoek in naar de uitlatingen die Immers bij het verlaten van het veld deed. Ricky van den Bergh, die ook rood- kreeg, ging akkoord met drie duels schorsing. ïtwern Hnerenveen ■ihoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75