61 buitenland Israël stuurt Lieberman wel naar Nederland Rondreizen, Nijlcruises strand EGYPTE 'Nog geen consensus over EU-president' Brown biedt excuses aan om spelfouten in condoléance BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Toeristen VS in Iran beticht van spionage China executeert mensen om rellen Jongetje in ziekenhuis na drinken alcohol RONDREIS NIJLCRUISE RONDREIS NIJLCRUISE liiiiiiimC ,!llii dinsdag 10 november 2009 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De regeringsleiders van de Europese Unie zijn het nog al tijd niet eens over de keuze van de nieuwe president van de Europese Raad. Volgens de Zweedse pre mier en huidig EU-voorzitter Fre- drik Reinfeldt is er nog geen con sensus over één naam. Hij zei giste ren in Berlijn nog enkele dagen no dig te hebben 'voordat ik een dui delijk plaatje op papier heb van wie wel steun heeft en wie niet'. Reinfeldt zei halverwege het selec tieproces te zijn. Hij hoopt binnen enkele dagen een besluit te kun nen nemen voor het bijeenroepen van een extra top van de EU-lei- ders, waar de knoop moet worden doorgehakt. Dat zal vrijwel zeker niet meer deze week zijn. Het gaat daarbij om de benoeming van de 'EU-president' én die van de Hoge Vertegenwoordiger voor het Bui tenlands Beleid, zeg maar de EU-minister van Buitenlandse Za ken. De reacties van de regeringsleiders wijzen volgens Reinfeldt tot nog toe 'vanzelfsprekend niet in de richting van dezelfde personen'. Over namen liet hij zich niet uit. In EU-kring worden tot nog toe de Belgische premier Herman Van Rompuy en premier Jan Peter Bal kenende het meest genoemd. Ook de kandidatuur van de Britse oud-premier Tony Blair, die door Londen wordt gesteund, is volgens sommigen nog niet van de baan. Gisteravond waren alle 27 EU-lei- ders in Berlijn bijeen voor de vie ring van de twintigste verjaardag van de val van de Muur. Maar Reinfeldt zei nadrukkelijk dat hij de bijeenkomst niet wilde gebrui ken om namen af te tasten. TEHERAN - Drie Amerikanen die eind juli ogenschijnlijk per onge luk vanuit Noord-Irak in Iran zijn beland en daar gearresteerd, zijn gisteren door een Iraanse officier van justitie van spionage beschul- digd. Volgens verwanten en het drietal zelf maakten de 27-jarige Shane Bauer, de 31-jarige Sarah Shourd en de 27-jarige Josh Fattal een trek tocht door Iraaks Koerdistan. De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad zei in Istanbul dat het drietal kennelijk illegaal de grens is overgestoken en daarom wordt berecht. Hij wees er op dat verscheidene Iraniërs na ontvoe ring door Amerikaanse agenten in het buitenland gevangen worden gehouden. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton berust de beschuldiging van spionage nergens op. LONDEN Gordon Brown heeft de moeder van een in Afghanistan gesneuvel de soldaat zijn excuses aangeboden voor een condoléancebriefje dat hij haar schreef. De Britse premier deed dat nadat de vrouw, Jacqui Ja- nes, blijk had gegeven van haar on genoegen over het slordig geschre- URUMQI In China is een eerste groep van ne gen ,Oeigoeren terechtgesteld voor hun aandeel in de rellen in Xin jiang in juli, waarbij tweehonderd doden vielen. Chinese staatsmedia hebben dit gisteren gemeld. De ne gen werden 'onlangs' geëxecu teerd. Ze waren veroordeeld we gens moord en andere delicten tij dens de etnische onlusten in Urum- qi, de hoofdstad van Xinjiang. ven briefje. In het briefje schrijft Brown zowel de naam van Janes als die van haar omgekomen zoon Jamie verkeerd. De aanhef luidt 'Dear Mrs. James' en verderop in het briefje heeft Brown de ver keerd gespelde naam Jamie verbe terd door eroverheen te krabbelen. BERLIJN Een 7-jarige jongen is op de afde ling intensive care van een Berlijns ziekenhuis opgenomen, nadat hij dronken op straat was gevonden. Hij had een promillage van twee. Dat heeft de politie in Duitsland gisteren laten weten. Volgens getui gen had de jongen met zijn twee jaar oudere broer alcoholische con sumpties gedronken op een speel- terreintje. Israëls Europese vrienden club wordt steeds kleiner. Maar Nederland is nog steeds erelid, blijkt uit het bezoek van minister Lieber man aan Den Haag. Avigdor Lieberman is op weg naar Den Haag. Israëls ultra-nationalisti sche minister van Bui tenlandse Zaken verschijnt mor gen in de Tweede Kamer, spreekt met collega Maxime Verhagen en treedt op voor de Nederlandse Is- raël-lobby. Maar wie zijn extreme standpun ten vreest - PvdA-Kamerlid Mar- tijn van Dam noemde hem ex treemrechts - kan enigszins gerust gesteld zijn: als het gaat om het échte buitenlandse beleid van Is raël, heeft hij weinig in te brengen. Premier Benjamin Neta nyahu maakt op dit terrein de dienst uit, samen met minister van Defensie Ehud Barak. En Is raël heeft ook nog een president, Shimon Peres, met een wijdver takt netwerk aan internationale contacten. Defensie heeft in Israël altijd zwaarder gewogen dan Buitenland se Zaken, tenzij een politiek zwaar gewicht die laatste post bekleedde. En een zwaargewicht is Lieber man alleen in fysiek opzicht. Van zijn optreden als minister van In frastructuur, en later Transport, herinnert niemand zich iets. Hetzelfde geldt voor zijn vervul ling van het ambt van minister van Strategische Zaken, een uit po litieke nood geboren post onder premier Ehud Olmert. En nu, als minister van Buitenland se Zaken, lijkt het Lieberman op nieuw weinig uit te maken dat hij geen gewicht in de schaal legt. Als het gaat om het uitleggen van Israëls buitenlandse beleid - of het gebrek daaraan - laat hij veel over aan zijn onderminister en partijge noot, Danny Ayalon, Israëls voor malige ambassadeur in Washing ton die met Lieberman meereist naar Nederland. De kans bestaat dat Lieberman binnenkort wordt aangeklaagd wegens financiële mal versaties. Als het zover komt, wordt Ayalon waarschijnlijk zijn opvolger. Lieberman gebruikt zijn minister schap vooral voor het versterken van zijn radicaal rechtse partij Is rael Beitenu ('Israël is ons Thuis'). Daar is hij alleenheerser. Hij zorgt ervoor de voorpagina's te halen met ongezouten commentaren op zaken die de gewone kiezer aan spreken. Ingewikkelde diplomatie in het Is- raëlisch-Palestijnse conflict hoort daar niet bij. Lieberman veert pas op.als de bo ze buitenwereld het kleine Israël tergt. Na publicatie in een Zweed se krant van een slecht onder bouwd verhaal over orgaanroof van Palestijnse lijken door het Is raëlische leger, eiste Lieberman op hoge toon excuses van de Zweedse regering en merkte op dat de Zwe den al zwegen tijdens de Holo caust. Het leidde tot het afzeggen van een bezoek door zijn Zweedse collega, Carl Bildt. Netanyahu kan zijn minister van Buitenlandse Zaken niet overal meer heen sturen. Egypte en Jorda nië hebben zelfs officieel laten we ten dat hij er niet welkom is. De komst van Lieberman naar Den Haag betekent dat de Neder landse relatie met Israël wel tegen een stootje kan. Inclusief vele maaltijden! Verlenging aan de Rode Zee mogelijk! Vele data met 100% vertrekgarantie! Rondreis, zie www.kras.nl/38113 Verlenging 3*, zie www.kras.nl/38114 Verlenging 4*, zie www.kras.nl/38115 Zie www.kras.nl/35689 Verlenging, zie www.kras.nl/35691 Zie www.kras.nl/35687 Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds HURGHADA 3-sterren Hotel Three Corners Triton Empire 31: In het levendige centrum! 8 t/m 22 dagen o.b.v. logies en ontbijt Vertrek: vrijdag van 27/11 t/m 26/3 Zie www.kras.nl/31109 HURGHADA 4-sterren Hotel Steigenberger Al Dau Club Mooi hotel vlakbij het strand! 81/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: vrijdag van 27/11 t/m 26/3 Zie www.kras.nl/23658 Rondreis Highlights of Egypt 8 dagen o.b.v. 7 x ontbijt, 3 x lunch en 5 x diner Vertrek: vrijdag van 4/12 t/m 26/3 gegarandeerd vertrek op 1 jan. en 19 feb. inclusief vliegreis, Nijlcruise, slaaptrein, 4-sterren hotel in Cairo en excursies Cairo bezoek tijdens de Nijlcruise o.a. de Vallei der Konin gen en de tempels van Edfu, Kom Omb'o (excursie- pakket) en bewonder de piramides van Gizeh Royal Egypt 15 dagen o.b.v. 14 x ontbijt, 7 x lunch en 8 x diner Vertrek: vrijdag 4/121/m 26/3 100% vertrekgarantie op 1-22 jan. en 26 feb. inclusief vliegreis, Nijlcruise, slaaptrein en hotel overnachtingen in Cairo en Hurghada mis niks en boek het excursiepakket tijdens de Nijlcruise met o.a. de tempel van Hatsjepsoet en de Kolossen van Memnon bezoek in Cairo het Egyptisch Museum en de piramides met de Sfinx (entree inclusief) Nijlcruise Egypte 8 dagen o.b.v. 7 x ontbijt, lunch en diner Vertrek: vrijdag van 4/12 t/m 26/3 gegarandeerd vertrek op 19-26 feb. en 5-26 mrt. inclusief vliegreis, reisleiding en overnachtingen op 5-sterren schip o.b.v. volpension ontdek de vele schatten langs de Nijl: de Vallei der Koningen, de Horustempel in Edfu, de dubbeltempel van Kom Ombo, de Highdam van Aswan en het tempeleiland van Philae (excursiepakket) HURGHADA 5-sterren Hotel Hilton Long Beach Direct aan het mooie zandstrand! 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: vrijdag van 27/11 t/m 26/3 Zie www.kras.nl/23656 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6