Hulst opent in december de deuren Jongerenraad Hulst spreekbuis voor jeugd tegen mestzak onterecht Ouderenbond wil nieuwe afdelingen oprichten in de gemeente Sluis dinsdag 10 november 2009 Bijna twintig jaar na de sluiting van 'Heaven' opent in de binnenstad 'jongeren kunnen een aantal dagen doordeweeks en in het weekend van Hulst binnenkort weer een jongerencentrum vrij inlopen. Om wat te drinken en te kletsen' Francien van der veeken door Harold de Puysseleijr Sinds enkele weken heerst er weer volop be drijvigheid in het voor malige café Première aan de Houtmarkt in Hulst. Het pand wordt omgetoverd tot jongerencentrum. Dat doen de jon geren deels zelf. Op doordeweekse avonden en in het weekend zijn ze actief om hand- en spandiensten te verrichten. Inmiddels is het schilderwerk zo goed als klaar; de felgroene muren geven het interi eur een fris aanzicht. Vierdejaars studente Culturele en Maatschappelijke Vorming Fran cien van der Veeken (23) uit Hulst werkte vorig jaar tijdens een stage bij de gemeente mee aan de uit werking van ideeën voor de op richting van het jongerencentrum én de jongerenraad, die sinds een jaar actiefis. Via haar studie raakte Van der Veeken eerder betrokken bij Youth4Al], de jongerenorganisa tie die evenementen organiseert voor jongeren uit de gemeente Hulst in het voormalig postkan toor aan de Minderbroedersstraat. „Youth4All is ontstaan omdat er zo weinig te beleven valt voor jon geren in Hulst. Uit een enquête die we onder de jongeren hebben gehouden, bleek vervolgens een jongerencentrum bovenaan het verlanglijstje te staan", vertelt Van der Veeken. Hulst had ooit overi gens wel een jongerencentrum en wel in het inmiddels gesloopte acti viteitencentrum Het Houtenkwar tier. Heaven, de opvolger van Kon trast, ging echter begin jaren ne gentig ter ziele. Nu wordt de draad dus weer opge pakt. De gemeente stelde eerder dit jaar geld beschikbaar voor de inrichting van een tijdelijk jonge rencentrum in het vroegere Pre mière. De bedoeling is het cen trum uiteindelijk definitief onder te brengen in het nog te bouwen vermaakscentrum op dezelfde loca tie. „Jongeren van dertien tot 23 jaar vormen de doelgroep", legt Van der Veeken uit. „Ze kunnen hier een aantal dagen door de week en in het weekend vrij inlopen. Om een drankje te drinken, te kletsen, of zich te vermaken met de (spel)computers, bordspelen of ta felvoetbal." Ook komen er televi sies en een projectiescherm met beamer. Filmavonden, exposities door jongeren en een tienersoos staan voorlopig al op het program ma. „We willen bijvoorbeeld de wc-deuren ter beschikking stellen aan jongeren om daar graffiti- kunstwerken op te maken." De tienersoos is bedoeld ter aan vulling van de succesvolle jeugdso- zen in Sint Jansteen en Clinge. Die trekken maandelijks enkele hon derden jongeren in de leeftijd van tien tot en met twaalf jaar. De tie nersoos richt zich op jongeren in de leeftijd van dertien tot en met vijftien jaar, voor wie de jeugdso- zen in de twee dorpen niet meer zo interessant zijn. Het jongerencentrum wordt ver der de vergaderplaats voor zowel Youth4AU als de jongerenraad. Bo vendien wordt onderzocht of het mogelijk is de huiswerkbegelei ding van het Reynaertcollege in Hulst te verhuizen naar het cen trum. Het postkantoor aan de Min derbroedersstraat blijft voorlopig dienst doen als poppodium, want daarvoor is in het pand dat nu aan de Houtmarkt wordt ingericht geen ruimte. Jongeren zelf gaan het centrum runnen, samen met volwassen be geleiders. Die worden onder ande re gerekruteerd uit het bestand van de gemeentelijke sociale dienst. Vier mensen hebben zich volgens jongerenwerker George Bertram momenteel al gemeld als vrijwilliger. De deuren van het jongerencen trum gaan voor het eerst open op vrijdag 11 december. De naam is nog niet bekend. Daarvoor loopt momenteel een prijsvraag. De win nende inzender wint een iPod Na- no. Wie denkt dat hij een origine le naam voor het jongerencen trum heeft, kan dat laten weten aan de jongerenwerker van de ge meente, George Bertram, op g.bertram@gemeentehulst.nl. De naam van het jongerencen trum en de winnaar van de prijs vraag worden bekend gemaakt tij dens de officiële opening op vrij dag 18 december. 'Jongeren mogen zich op de wc-deuren uitleven met graffiti-kunstwerken Francien van der Veeken achter de rug. De jongerenraad heeft de gemeente ook advies gege ven over de meest geschikte loca tie voor het jongerencentrum (in de binnenstad) en over de inhou delijke invulling van het centrum (een combinatie van vrije inloop en dienstenaanbod). Momenteel buigt de raad zich over een stimuleringsregeling voor jongeren, zodat die zelf met idee ën komen voor evenementen en activiteiten die voor de doelgroep kunnen worden gehouden. „We zijn ook bezig om weer een poppo dium in Hulst van de grond te krij gen, maar dat initiatief staat nog in de kinderschoenen." De jongerenraad houdt tweeweke lijks openbare vergaderingen, die straks in het jongerencentrum Van links naar rechts: Nadia Bleyenberg, Sander Blommaert, Francien van plaatsvinden. der Veeken en Rick Hovestadt van de jongerenraad. foto Huib de Jonge De spreekbuis van jongeren in de gemeente Hulst. Die rol wil de jongerenraad volgens voorzitter Nadia Bleyen berg (20) vervullen. Daarnaast wil de jongerenraad ook zelf activitei ten gaan organiseren. „Want er is op dit moment vrij weinig te doen voor jongeren in onze gemeente", aldus de tweedejaarsstudente so ciologie aan. de Universiteit van Antwerpen. De jongerenraad is in het leven ge roepen door de gemeente en func tioneert nu een jaar. Die periode is volgens Bleyenberg vooral ge bruikt om de organisatie van de jongerenraad handen en voeten te geven. Zo is een reglement ge maakt, zijn er werkgroepen opge richt en hebben de acht leden van de raad een teambuildingstraining er zelf één bij mijn bedrijf staan in Spui. Die mestzak is helemaal afge sloten, op enkele luchtgaten na. Er zitten nooit vliegen en van stanko verlast is ook geen sprake." Vrees voor vliegen en geurhinder is niet het enige wat de actievoer- sters drijft. Zij vrezen ook verkeers overlast door vrachtwagens die de mest komen brengen. „De Groene- weg is smal. Die is daar helemaal niet geschikt voor", verklaart Hil da Deurwaarder. „Nu breng ik daar ook al mest op het land die met vrachtauto's wordt aangevoerd", stelt landbou wer Sjaak Priem. „Dat worden er niet meer. Alleen nu moet de mest worden gebracht, als ik het nodig heb, in het voorjaar en het nasei zoen, voor 15 september. Overal zie je dan een piek in de vraag naar mest. Straks kan het gespreid komen. En ik hoef dan niet meer mest uit Spui naar de Groeneweg te brengen. Dat geeft minder ver keer door Spui en Magrette." Wethouder Van Hulle schetste te genover de actievoersters een di lemma. Boeren worden gedwon gen minder kunstmest te gebrui ken en meer dierlijke mest, die ze ergens moeten kunnen opslaan. „Dat kan niet helemaal geurloos", aldus Van Hulle, „maar daarvoor wonen we ook op het platteland." Hij zei dat er wellicht een andere, strengere procedure voor de mest zak komt waarin alle belangen nog beter kunnen worden afgewogen. De dorpsraad Zaamslag praat er vanavond over. door Harold de Puysseleijr SLUIS - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland wil het komende jaar nieuwe afdelin gen oprichten in Sluis, Aarden burg, Eede en Reimerswaal. Dat streven is opgenomen in het werkplan 2010 van de bond. Zee land heeft nog een aantal regio's waarin de KBO niet actiefis en de bond is al een aantal jaren bezig daar verandering in te brengen. „Het voeren van oriënterende ge sprekken door iemand van ons da gelijks bestuur en de pastoraal ad viseur met een groep actieve paro chianen is telkens een succesvolle methode gebleken. Die gaan we ook nu weer toepassen", laat het KBO- bestuur weten in het werk plan. Dat plan is inmiddels ook vastge steld door de leden op de algeme ne vergadering van de KBO. De doelstelling van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zee land om in enkele jaren te groeien tot een vereniging met achtdui zend leden, staat de laatste jaren onder druk. Vorig-jaar noteerde de bond 535 opzeggingen (460 in 2007), terwijl er slechts 481 nieu we leden werden begroet. De bond heeft nu nog rond de ze venduizend leden. Ook de gewens te verjonging van het ledenbe stand verloopt moeizaam. De groep van leden die 75 jaar en ouder zijn neemt weliswaar iets af ten gunste van de groep tot 75 jaar. De gemiddelde leeftijd is echter toch nog altijd 73,25 jaar. Slechts twintig procent van de leden is tus sen de 50 en 65 jaar oud. Bijna drieduizend leden van de KBO Zeeland wonen in de gemeente Hulst. De bond behartigt de belangen van ouderen en houdt ontspan- nings- en educatieve activiteiten voor de leden. Zo vinden onder meer reizen, lezingen en work shops plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69