Veel mensen schamen BLAZERS berco 181 zeeland Vlissingen koopt Zeevaartschool Hoornbeeck College heeft door forse groei nevenvestiging nodig ALFABETISERING Leerlingen ROC vragen met actie aandacht voor lees- ei EVEN EEN TUSSENDOOR-AANBIEDING Geen belangstelling voor Reimerswaals Platform Cultuur Sanering Bleekveld gaat gepaard met risico's voor volksgezondheid Alfabetisering www.pzc.nl dinsdag 10 november 2009 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Om de besturen van het ROC en de HZ wat financiële lucht te geven, neemt de gemeen te Vlissingen 'op korte termijn' de Zeevaartschool van hen over. Tegen welke prijs en welke nieuwe bestemming ze voor de panden aan Boulevard Bankert in gedach ten heeft, dat wist burgemeester Wim Dijkstra gisteren niet te ver tellen tijdens de presentatie van het nieuwe campusplan voor Vlis singen. „Het is een gouden locatie, dus dat komt vast goed." Zowel de buitenruimte als de on derwijsgebouwen aan Boulevard Bankert zelf zijn dringend toe aan renovatie. Daar hangt volgens HZ- voorzitter Adri de Buck een zwaar kostenplaatje aan. Maar zó zwaar dat hij afstand wil doen van de Zeevaartschool met het mooiste uitzicht van het land? „Er vindt inderdaad overleg met de gemeente plaats over de huis vesting van de nautische opleidin gen", zo nuanceert hij de intenties van het Vlissingse college. „Maar dat die verhuizen naar de binnen haven, is niet noodzakelijk. Alhoe wel het nautisch onderwijs prima aansluit bij de andere opleidingen. Voor het machinelab bestaat al een mooie ruimte in Technum. Er zijn diverse opties denkbaar." De' Buck heeft nog zo zijn twijfels bij het campus-plan van de ge meente. Betaald parkeren voor stu denten ziet hij bijvoorbeeld niet zitten. „Maar ik ga ervan uit dat we daar uit komen. Het is al heel positief dat alle neuzen dezelfde kant op staan." Dat is de afgelopen jaren, waarin de schoolbestuurder al wel vaker campus-plannen voor bij zag komen, wel eens anders ge weest. „Toen voelde je meer ver deeldheid." door Frank Balkenende GOES - Het Hoornbeeck College heeft dringend behoefte aan een tweede vestiging in Goes. Het re formatorisch opleidingscentrum voor middelbaar beroepsonder wijs groeit als kool. Een nevenvesti ging dient om de periode naar nieuwbouw op de kavel van Pon tes Goese Lyceum aan de Van Dus- seldorpstraat te overbruggen. Het Hoornbeeck College, een lan delijk opleidingscentrum met vijf vestigingen waaronder een in Goes, zit een eindje verderop aan de Van Dusseldorpstraat. Het uit 2003 stammende pand is berekend op maximaal vierhonderd studen ten. Inmiddels ligt dat aantal op 560 studenten. Die groei zet zich de komende ja ren door tot 700 studenten, mede door de nieuwe opleiding 'ver pleegkundige op niveau vier'. Daar voor hebben zich dit seizoen 28 studenten aangemeld. „Een goede start", vindt locatiemanager Evert Timmerman. Door de forse groei zoekt het Hoornbeeck College al enkele ja ren naar een nieuwbouwlocatie. Dat wordt vrijwel zeker de kavel die vrijkomt als Pontes Goese Ly ceum verkast naar een nieuwe school die op De Weitjes moet ver rijzen. „Alleen weten we niet hoe veel jaar dat gaat duren. Dus heb ben we een nevenvestiging nodig. We wijken nu al uit naar de oude Jan Ligthartschool, maar dat pand is niet ideaal", aldus Timmerman. lange vorststraat - goes door Luc Oggel KRUININGEN - Er komt geen cultu reel platform in Reimerswaal. Op een brede oproep om in het plat form zitting te nemen, is slechts één reactie gekomen. Het was de bedoeling dat het plat form als klankbord zou fungeren door de gemeente op inhoudelijk gebied van raad te voorzien en zou bijdragen aan een beter op el kaar afgestemd aanbod. „Het cul tuuraanbod moet vanuit het veld worden vormgegeven en niet van uit het gemeentehuis", zei wethou der Hans de Kunder in mei. Het platform-idee kwam voort uit de Visie muziekonderwijs en cultuur. Door het aanbod te stimuleren en meer inhoud te geven, zou Rei merswaal minder afhankelijk moe ten worden van instanties als de muziekschool, was de achterliggen de gedachte. Op een vacature voor leden en een voorzitter heeft de af gelopen maanden echter maar één belangstellende gereageerd. Daar mee wordt afgezien van de oprich ting van het platform. Wel wordt doorgegaan met het vormgeven van eigen muziekonderwijs, om dat Reimerswaal per 2012 uit de Zeeuwse Muziekschool stapt. ROC Zeeland, woningbouw corporatie RWS en welzijns- stichting SMWO pakken de ze week met een campagne in meerdere Goese wijken lees- en schrijfproblemen van inwoners aan. door Raymond de Frel Af en toe haasten ROC-leerlingen Roy van Ham en Twan van den Aarsen zich te zeg gen dat elke klant van de ruilwin- kel in Goes-West een chocoladelet ter en een folder krijgt. Zo hopen ze duidelijk te maken dat mensen zich echt niet meteen persoonlijk aangesproken hoeven te voelen door de campagne om laaggelet- terdheid te bestrijden. „Misschien kent u wel iemand in uw omge ving die een cursus wil volgen", ge ven ze de klanten mee. Toch willen die wat verbaasde en verbolgen reacties helemaal niets zeggen. Want vooral onder de 'ont kenners' bevinden zich veel poten tiële kandidaten voor een taalcur sus. Ruim 1,4 miljoen Nederlan ders (900.000 autochtoon, 500.000 allochtoon) hebben pro blemen met lezen en schrijven. Het aantal dat daarvoor durft uit te komen, is echter veel lager. „Mensen schamen zich er vaak voor", weet Patrick Boonman van ROC Zeeland. Dat merken ze bij woningbouw corporatie RWS ook. Meer dan eens krijgt RWS mensen aan de balie die moeite hebben met het invullen van formulieren of het be grijpen van informatie. Boonman: „Daarom vroeg RWS of wij wat konden doen. Wij zijn vervolgens met Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (SM WO) een project gestart. Eerst in Goes-West en -Noord, later wel licht ook elders. Zestien ROC-leer lingen houden zich een tijd met al fabetisering bezig. Zo hebben ze een spotje gemaakt, dat duizend keer op Maximaal TV wordt uitge zonden. Daarin wordt mensen die niet of moeilijk kunnen lezen of schrijven gevraagd zich aan te mel den voor een cursus. De lessen worden gefinancierd door de ge meente Goes. Er zijn natuurlijk ook landelijke initiatieven, maar wij hopen succesvol te zijn door dicht bij huis te blijven." Met tal van activiteiten pro beren de leerlingen deze week de aandacht van laaggeletterden te trekken. Zo schuiven José de Lei en Rinske Ve nenman in wijkgebouw De Spin- ne aan bij een cursus Nederlands lezen en schrijven voor allochtone vrouwen, die wordt verzorgd door ROC-leerlinge Rinske Venenman steekt in De Spinne haar licht op bij een cursus Nederlands voor allochtone vrouwen. door Frank Balkenende GOES - Aan de sanering, van het Bleekveld in Goes kleven risico's voor de volksgezondheid. Bij de sa nering komt vinylchloride in dampvorm vrij. Een stof die kan kerverwekkend is. Dat bleek gister avond tijdens een informatie avond voor ondernemers en bewo ners aan en rond het Bleekveld. De gemeente Goes sluit niet uit dat tijdens de twee maanden du rende sanering bewoners en onder nemers enkele malen hun panden een aantal uren of dagdelen moe ten verlaten. Hoe groot de risico's precies zijn en welke maatregelen noodzakelijk zijn, moet blijken uit een omgevingsplan dat GGD Zee land op verzoek van Goes maakt. SMWO-vrijwiUigers. Ze hopen van de vier cursisten, uit Marokko en Turkije, te horen tegen welke taalproblemen zij aanlopen. Dat blijkt al een klus op zich, omdat de vrouwen nog een extra hobbel moeten nemen: ze moeten ook nog Nederlands leren spreken. Een afspraak maken met de dok ter, een brood bestellen bij de bak ker, een gezellig praatje met de buurvrouw maken... dat gaat toch net even iets makkelijker als je de taal redelijk onder de knie hebt. Maar Nederlands kunnen lezen en schrijven is minstens zo handig. Denk alleen maar eens aan het le zen van teksten op verkeersbor den. „Letters lezen is voor mij nog heel moeilijk", zegt een van de deelneemsters. „Maar toch moet je eerst Nederlands leren praten. Dat kan alleen door samen te komen met anderen. Als je altijd maar al leen thuis blijft, leer je het zeker niet en voel je je al snel eenzaam." Later deze week is er nog een aan tal activiteiten in het kader van de 'beter leren lezen en schrij- ven'-week. Donderdagavond is er vanaf 20.00 uur een seniorenbingo in De Spinne. Vrijdag zijn er in het kader van de Dag van Respect zowel overdag als 's avonds activi teiten voor jongeren in het jeugd centrum bij De Spinne. Zaterdag behandelt de toneelgroep van het ROC het lees- en schrijfprobleem van 9.00 tot 12.00 uur met een to neelstuk op de Goese Markt. Woningbouwcorporatie RWS, Stich ting Maatschappelijk Werk Ooster schelderegio (SMWO) en Regio naal Opleidingen Centrum Zeeland (ROC) slaan naar aanleiding van de week van de alfabetisering (in sep tember) de handen ineen. Ze gaan deze week met een serieu ze en ludieke campagne aan de slag in verscheidene wijken in Goes. Daarbij worden lees- en schrijfproblemen onder de aan dacht gebracht. Mensen die vinden dat ze onvol doende kunnen lezen en schrijven, kunnen na de campagneweek kos teloos cursussen volgen om hun taalvaardigheden bij te spijkeren. Aanmelden kan via 0113-558626. Dat rapport wordt nog deze maand verwacht. Ook moet de ge meente nog in kaart brengen wel ke verkeersmaatregelen noodzake lijk zijn. Waarschijnlijk wordt het Bleekveld afgesloten aan de zijde van Albert Heijn. De Bleekerstraat wordt eveneens afgesloten. Goes, die al sinds 1990 tevergeefs bezig is de bodem te zuiveren van tri en per (afkomstig van de daar voorheen gevestigde chemische wasserij De Zon/Zeetex), wil in de hoek bij It's de grond vier meter diep afgraven. Zo valt zeventig pro cent van de vervuiling weg te ha len. De put wordt afgedicht met damwanden. De resterende troep wordt met filters opgeruimd. De operatie kost anderhalf miljoen eu- r«ssg MEEST GELEZEN 1Kolos zet eerste stap 2. Vrees uitstel dubbele Sloeweg 3. Politie neemt rijbewijzen in GEEF UW MENING Moet elke school pleinwachten aan stellen? Geef uw mening op onze website: www.pzc.nl/bevelanden. THOOLSE TIP? Mail naar tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56