41 binnenland Slaags met scheids Systeem van tbs zit in zwaar weer Kamer wil grip op defensie-uilgaven peter van straaten Amateurvoetballers die zich op het veld ernstig misdragen, ko men op een zwarte lijst. Dan kunnen ze een schorsing door hun club niet langer ontduiken door elders te gaan spelen. Rugpijn zit niet alleen tussen de oren dinsdag 10 november 2009 den haag - Staatssecretaris Neba- hat Albayrak van Justitie laat on derzoeken hoe het komt dat rech ters steeds minder vaak tbs met dwangverpleging opleggen aan ver dachten. Ook wordt onderzoek ge daan naar de toenemende verblijfs duur in tbs-klinieken. De Tweede Kamer overlegt mor gen met Albayrak over het sys teem van terbeschikkingstelling. Voorafgaand daaraan heeft de be windsvrouw de Kamer een brief gestuurd waarin ze ingaat op maat regelen die de afgelopen jaren zijn genomen om het stelsel te verbete ren. Daarin meldt ze dat het aantal tbs-opleggingen daalt: van 183 in 2007 naar 118 vorig jaar. Voorzitter Jos Poelmann van de Willem Pompestichting, instituut voor forensische psychiatrie en tbs, stelde gisteren dat tbs-behan delingen korter zouden moeten zijn en dat sneller verlof zou moe ten worden gegeven aan patiënten van tbs-klinieken. Daarmee is vol gens Poelmann het tbs-systeem te redden. Hij meent dat het tbs-stel sel ernstig wordt bedreigd doordat rechters de maatregel minder vaak opleggen. Hij vreest dat daardoor psychisch gestoorde veroordeel den na hun gevangenisstraf onbe handeld terugkeren in de samenle ving. Uit onderzoek is gebleken dat criminelen minder vaak op nieuw in de fout gaan na een tbs-behandeling dan na alleen een celstraf. Mogelijk leggen rechters minder vaak tbs met dwangverple ging op doordat verdachten steeds vaker op advies van hun advocaat weigeren mee te werken aan psy chisch onderzoek, in de hoop aan tbs te ontkomen. Gedwongen tbs-behandelingen duren sinds een aantal jaren langer, reden waar om verdachten er steeds vaker niet aan willen. Uit de brief van Albayrak blijkt dat tbs-patiënten steeds langer in een kliniek doorbrengen. De gemiddel de verblijfsduur is opgelopen naar 8,4 jaar in 2008. In 2000 was dat nog vijf jaar. Albayrak wil weten wat de oorzaken daarvan zijn. Tbs moet de samenleving bescher men tegen psychisch zieke men sen die een ernstig misdrijf heb ben gepleegd en bij wie de kans op herhaling groot is. Het is de be doeling dat tbs'ers terugkeren in de samenleving. rotterdam - De behandeling van chronische lage rugpijn is veel ef fectiever als er meer aandacht is voor het functioneren van het lichaam. Behandelingen richten zich nu vooral op de psychosociale kanten van rugpijn. 'Onterecht', vindt Jan-Paul van Wingerden die hierop morgen promoveert bij het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam. Van Wingerden onderzocht 245 patiënten met ernstige chronische rugpijn. Hij kwam tot veelbeloven- jjwm WANGEDRAG OP VOETBALVELD de resultaten, aldus het Erasmus MC. De therapie richt zich op de kwaliteit van bewegen. Veel patiën ten met rugklachten staan bijvoor beeld niet goed rechtop. In Neder land hebben drie miljoen mensen chronische lage rugklachten. De traditionele behandeling daarvan voert terug naar de jaren '70. Toen kwamen psychische en sociale fac toren in zwang als verklaring voor de klachten. De aandacht voor de lichamelijke kant van rugklachten nam in de jaren daarna sterk af. Werden amateurvoetballers bij wangedrag vroeger al leen door hun club ge royeerd, nu wil de KNVB er voor zorgen dat ze nergens meer aan het ballen komen. door Mayke Calis Nodig was hij wel, die zwarte lijst voor voet ballers die zich misdra gen. Supporters en voet ballers kunnen nu eenmaal licht ontvlambaar zijn, zegt bestuurslid Kees de Jong, belast met de veilig heid van amateurvoetbalvereni ging Quick Boys in Katwijk. Op de 'Lijst Landelijk Voetbalver- Geweld op het veld Uit een enquête van de KNVB blijkt dat 5 procent van de amateurvoetballers in 2008 slachtoffer is geweest van lichamelijk geweld op het voetbalveld. 1= Getuige geweest Slachtoffer geweest Verbaal geweld 51% Lichamelijk geweld j j/o Discriminatie i 32% j 25% 2% Vernieling/vandalisme (18% 2% bron: Ledenpanel KNVB bod' wil de KNVB amateurvoetbal lers registreren die zich op het veld ernstig misdragen hebben te genover medespelers of scheids rechters. Spelers die wegens ge weld langer dan een jaar zijn ge schorst door de tuchtcommissie, komen automatisch op de lijst te recht. Voor de duur van de schor sing kunnen zij dan bij geen enke le voetbalclub meer terecht. Voorheen werden zij vaak door hun eigen vereniging geroyeerd en konden ze zich makkelijk bij een andere KNVB-dub aansluiten. Vervolgens kwamen ze niet zelden oog in oog te staan met de scheids rechter die ze eerder hadden gemo lesteerd. De KNVB registreerde wel de schorsingen van de tucht commissie, maar had geen sys teem om te controleren of spelers zich niet elders inschreven. Het afgelopen seizoen werden vol gens de KNVB 228 scheidsrechters gemolesteerd en 2800 wedstrijden werden wegens wanordelijkheden stilgelegd. Deze wanordelijkheden waren overigens niet allemaal het gevolg van gewelddadige spelers. De afgelopen weken waren de voetbalvelden opnieuw toneel van gewelddadigheden. Als de lijst aan het einde van het vorige seizoen in werking was getreden, hadden er nu al honderd spelers op ge staan. Toch vindt de KNVB niet dat te lang is gewacht met het in voeren van de zwarte lijst. „Twee jaar geleden hebben we de spelers pas ingevoerd, waardoor spelers op het veld makkelijk geïdentifi ceerd kunnen worden en ver volgd", aldus een woordvoerder. Het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP) steunt invoe ring van de zwarte lijst, al raakt die mensen in hun privacy. „We hopen dat de nieuwe maatregel sti mulerend werkt en dat clubs mis standen sneller aan ons doorge ven", stelt de KNVB-woordvoer- der. Waarom ze dat niet eerder de den weet hij niet. „Bij een veel sco rende spits die zich misdraagt, den ken clubs misschien wel twee April 2009: opstootje tijdens Quick'20 - HSC'21 in Oldenzaal. foto Reinier van Willigen maal na voordat ze die melden bij de KNVB", oppert hij. Het voorstel voor invoering van de zwarte lijst is afkomstig van ama teurvoetbalclubs uit het oosten van het land, Brabant en de regio Rotterdam. De KNVB hoopt dat andere clubs wangedrag sneller melden. De organisatie heeft bijna t,2 miljoen leden, die jaarlijks 800.000 wedstrijden spelen. "MAAR EiEVEtR-Pje, HET KT TPtH H&etïX-uk o AA ve«U6FD TE eüki 9 den haag - De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Jack de Vries van Defensie het voortaan in een eerder stadium meldt als projecten duurder uitpakken dan voorzien. De PvdA, SP en PW willen projec ten een halt kunnen toeroepen als de kosten boven een grens uitko men. CDA en WD zijn daar terug houdend over. Dat bleek gisteren tijdens een over leg over defensiemateriaal. De Vries erkende dat de informatie voorziening soms beter kan. Maar hij sprak tegen dat sprake was van een bewuste poging om niet te in formeren. De SP verweet hem dat rond de kosten van het toekomsti ge bevoorradingsschip JSS voor de marine. Dat schip wordt bijna too miljoen euro duurder dan geraamd. De Vries zei dat hij de cijfers niet eer der kon geven, omdat de onder handelingen over de bouw nog lie pen. De overschrijding kost de be lastingbetaler volgens hem niets extra. Hij wees erop dat het vooral gaat om een inflatiecorrectie. Het grootste nadeel van de meerkosten en vertragingen ondervindt Defen sie zelfj zei hij. De organisatie moet het geld zelf ophoesten. „Bo vendien moeten onze mensen op tijd de juiste spullen hebben", al dus de staatssecretaris. De slechte staat van de Nederland se helikoptervloot heeft geen gevol gen voor de uitzending naar Afgha nistan in 2010, stelde staatssecreta ris De Vries gisteren in het debat. De Kamer is daarvan echter niet overtuigd. „Als militairen in Neder land door een tekort aan helikop ters niet kunnen oefenen, is dat een probleem voor de voorberei ding", aldus WD-Kamerlid Arend-Jan Boekestijn. De hoogste luchtmachtbaas Jac Jansen uitte eerder zijn ernstige zorgen over de inzetbaarheid van een groot gedeelte van de helikop tervloot. De Vries erkende dat er de afgelopen periode een tekort was aan reserveonderdelen voor de helikopters. Het leeuwendeel van de onderdelen in Nederland was nodig om de toestellen in Af ghanistan in de lucht te houden. Het signaal van luchtmachtbaas Jansen is volgens De Vries 'opge pakt'. „We hebben met spoed extra onderdelen besteld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4