zeeland 123 Werk voor leerlingbouwvakkers 9 101DALMATIËRS PZC Veiligheidsregio Zeeland in zee met bergingsbedrijven bij calamiteiten CONVENANT Woningbouwverenigingen, onderwijs en branche slaan handen ineen Drie jaar cel geëist tegen afperser (20) Eerste fase aanpak loswal Middelharnis afgesloten vanaf nu verkrijgbaar dinsdag 10 november 2009 door Frank Balkenende GOES - Om ervoor te zorgen dat de kwakkelende bouwsector in de toe komst voldoende vakkrachten houdt, sluiten tien Zeeuwse wo ningcorporaties, ROC Zeeland, Bouwopleiding Zeeland, afdeling Zeeland van Bouwen Nederland en Fundeon (kenniscentrum voor beroepsonderwijs in bouw en in frastructuur) morgen een overeen komst. De partners beloven dat ze met el kaar voldoende praktijkonderwijs bieden aan leerlingbouwvakkers. Het streven is vijf tot tien procent van de bouwprojecten van Zeeuw se corporaties in te richten als leer lingbouwplaats. Volgens de part ners is het juist in tijden van crisis noodzakelijk te investeren in vak manschap. De intentieverklaring die morgen wordt ondertekend, is een voorafje op het daadwerkelijke convenant dat later dit jaar voor een periode van vier jaar wordt ge sloten. Buiten de provincie zijn dergelijke afspraken al gemaakt. Dit is de eer ste in Zeeland. Volgens directeur Jan den Engelsman van Bouwop leiding Zeeland is het convenant van groot belang voor de regionale bouwnijverheid. „Vanaf 2011 begint de vergrijzing echt toe te slaan. We moeten zor gen dat er tot die tijd nieuwe vak mensen instromen in de bouwsec tor. Juist nu de bouw het door de economische crisis moeilijk heeft en er minder arbeidsplaatsen in die sector beschikbaar zijn, loop je het gevaar dat we over enkele ja ren goedgeschoolde krachten te kortkomen. Bovendien bestrijden we op deze manier ook de jeugd werkloosheid." Volgens Den Engelsman is de Re gionale Woningbouwvereniging Samenwerking één van de drijven de krachten achter het convenant. MODDELHARNIS - De eerste fase van de opknap beurt van de laad- en loswal aan de Binnenhaven van Middelharnis zit erop. Staatssecretaris Tine ke Huizinga zorgde gisteren met het verwijderen van een oude meerpaal - waarna het eerste bin nenvaartschip er kon afmeren - voor een passend slot van die eerste fase. De binnenhaven heeft een belangrijke functie voor het eiland. De haven wordt vanwege haar ligging onder meer gebruikt voor bijzondere transporten, waaronder het ver voer van windmolens. Huizinga: „Havens als deze zijn onmisbare schakels voor Nederland als land van transport en logistiek." De opknapbeurt kost alles bij elkaar 1,6 miljoen. foto Dirk-Jan Gjeltema RWS/Marsaki hebben onlangs een van de Groene Groep overgeno men deel van een bouwproject aan de Maelstede in Kapelle tot leerlingbouwplaats verklaard. Daar werken drie leerlingbouwvakkers onder begeleiding van vakkundig personeel van de aannemer. Verder worden vier tot vijf leerling bouwvakkers, die worden inge huurd via Bouwopleiding Zeeland, ingezet bij de bouw van het hospi ce aan de rand van Goes-West. MIDDELBURG - Heel doordacht, heel lafhartig. Die woorden ge bruikte officier van justitie W. Smeenk gisteren om de daden van een 20-jarige Vlissinger te typeren. Deze jongeman maakte volgens haar op een vreselijke manier mis bruik van de hulpvaardigheid van anderen. Tot driemaal toe deed hij alsof hij een verkèersongeval had gehad en vroeg automobilisten hem naar het ziekenhuis te breng en. Onderweg haalde hij vervol gens een fors keukenmes tevoor schijn en dwong zijn hulpverle ners geld te pinnen. In twee geval len slaagde hij in zijn opzet en kreeg hij 1260 en 1100 euro in han den. Eenmaal mislukte zijn actie omdat de vrouw van zijn slachtof fer uit de auto stapte en luidkeels alarm sloeg waarna haar man ook kon ontsnappen. Smeenk eiste tegen de man een celstraf van 36 maanden waarvan tien voorwaardelijk. Raadsvrouw V. Serrarens stelde dat de jonge man het geld niet zelf hield, maar afstond aan een kennis, een jonge moeder die het financieel zeer moeilijk had en nauwelijks rond kon komen. Ze vroeg de man een korte celstraf te geven en een lange voorwaardelijke straf, omdat hij nu bereid is om zijn leven te veran deren. door Wout Bareman terneuzen - De Veiligheidsregio Zeeland wil afspraken maken met de sleep- en bergingsbedrijven over de inzet bij calamiteiten. De belangrijkste bergers in met name het Westerscheldegebied is ge vraagd offerte uit te brengen voor een 24 uurs-inzetbaarheid. Over die 'waakvlamfunctie' wordt al jaren gepraat. Maar tot een slui tende regeling leidde dat tot nu toe niet. Voorzitter ]an Lonink van de Veiligheidsregio wil nu snel knopen doorhakken. „We hebben de bergers inderdaad om een offer te gevraagd voor het 24 uur stand-by zijn. Aanvankelijk dach ten we aan de inzet van eigen mid delen, maar dat is geldverkwisting als je beseft dat de bergers tiental len goed uitgeruste boten in het Westerscheldegebied hebben lig gen, met onder meer prima blusap paratuur. We willen met hen trou wens voor het hele Deltagebied af spraken maken." Lonink ontkent niet dat de belang rijkste bergers in het Westerschel degebied, Multraship uit Terneu zen en de Unie van Redding- en Sleepdienst (URS/Union) in Ant werpen, de belangrijkste kandida ten zijn. De Veiligheidsregio wil snel beslissen. Er is extra geld be schikbaar via Binnenlandse Zaken omdat de Delta als één van de grootste risicogebieden van Neder land geldt. Daarnaast zijn bespre kingen met onder meer ha venschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Antwerpen, on danks de terughoudendheid van de Vlaamse havenbestuurders door de discussie over de verdie ping, in een afrondend stadium. Lonink: „Snel beslissen moet, ook al omdat zich dit jaar op de Wes- terschelde al een stuk of 80 inci denten voordeden. Die incidentbe- strijding moet zo snel mogelijk worden geregeld, in het belang van de bewoners van het Wester scheldegebied, maar straks ook voor de kustbewoners elders in Zeeland." De Veiligheidsregio en de provincie (commissaris Karla Peijs voorop) zijn, naast het inhu ren van bergers, ook vast van plan Rijkswaterstaat nauw te betrekken bij de incidentbestrijding op het water. Daartoe wordt een beroep gedaan op de nieuwe patrouille vaartuigen, die waterstaat nu laat bouwen. Die zouden volgens Lo nink - mits aangepast - prima kun nen dienen als commandovaartui gen bij calamiteiten. Lonink: „Het zou kapitaalvernietiging zijn als je al die vaartuigen aanschaft terwijl zé er al zijn." T-i -ym (&Air<£)?sti£p knip de bon uit de zaterdagkrant!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49