De tuin winterklaar is zo gepiept Tuinmeubelen naar binnen Op de schop dinsdag 10 november 2009 Niet alle tuinmeubelen zijn 'winterhard' en moeten naar binnen. Zachthouten tuinmeubelen bij voorbeeld zijn erg gevoelig voor houtrot en kunnen in de winter maar beter naar binnen worden gehaald. Ook rotan meubelen moeten in de winter binnen ge zet worden. Hardhouten tuinmeubelen kun nen wel gewoon buiten blijven staan. Onbehandeld worden ze grijs. Om de bruine kleur te be houden moeten de meubelen re gelmatig in de olie gezet worden. De momenteel populaire lounge meubelen zijn meestal gemaakt van kunststof en kunnen daarom probleemloos buiten blijven staan. Dat geldt ook voor de kunststof tuinstoelen. Na de win ter afnemen met een sopje vol staat. De bladeren aan de bomen en struiken kleuren geel en vallen van de bomen. Typische najaars- bloemen zoals de herfstaster geven nog laatste beetje kleur aan de borders, maar de mees te vaste planten zijn inmiddels uitgebloeid. In de tuin is het tijd voor de winterslaap. Uitgebloeide bloemen mogen best blijven staan. foto Ronald den Dekker De mus zoekt nestmateriaal. door Melita Lanting Generaties zijn opgegroeid met het jaarlijkse winter klaar maken van de tuin. In het najaar, als de blaadjes gingen vallen, trok menig tuinliefhebber de handschoenen aan en werd de snoeischaar ge pakt om alle vaste planten tot de grond af te knippen. Alles moest netjes zijn voor de vorst inviel. Steeds vaker blijft deze winter- beurt echter achterwege, consta teert Gerard Knol van Braber Groenvoorziening in Renesse. „Je ziet het nu alleen nog vaak bij de oudere generatie." Dat de mensen er steeds vaker voor kiezen om de uitgebloeide bloemen te laten staan en dode bladeren te laten liggen, is volgens Knol alleen maar goed. „Ruim maar op in februari of maart", adviseert hij. „Dat is een betere bescherming tegen de vorst." Hij weet nog wel een paar voorde len. Vogels kunnen in de uitge bloeide planten zaden vinden en nestmateriaal. Dieren zoals egels maar ook kleine beesten kunnen onder de gevallen bladeren en tak ken een prima schuilplek vinden om de winter door te komen. „En als er sneeuw of rijp op de uitge bloeide bloemen ligt geeft het ook nog een mooi winters plaatje." Toch betekent dit niet dat de tuin- Tips voor de vijver in de winter Blad wat in de vijver is gevallen moet zoveel mogelijk worden op geruimd. Rottend blad op de bo dem verstoort het biologisch even wicht. Vissen in de vijver zijn in de winter minder actief en hebben minder voedsel nodig. Teveel voedsel bevordert de algengroei. Niet winterharde vijverpompen uitzetten en schoonmaken. liefhebber alle gereedschap in het najaar uit de handen kan laten val len en opbergen. Er blijven vol doende klussen over die juist wel in het najaar gedaan moeten wor den. Zo is het meestal heel verstandig om in het najaar nieuwe struiken en planten neer te zetten. „Dan is de grond nog relatief warm en kunnen de wortels zich beter zet ten. In het voorjaar is de grond Als in wat kleinere tuinvijvers vissen zitten is het zinvol om bij vorst een wak in het ijs te houden. Een wak maak je door een lucht pompje te plaatsen, riet in de vijver te zetten of (als er al ijs ligt) een pan heet water op het ijs te zetten, dan smelt het langzaam. Hak geen wak. Dat geeft teveel stress bij de vissen en de vijverrand kan gemakkelijk beschadigen. nog heel erg koud." Maar uitzon deringen bevestigen de regel, legt Knol uit. „Woon je kort aan de kust dan kunnen wintergroene struiken zoals de laurier wel eens in het nadeel zijn als ze zo laat ge plant worden want die staan dan heel de winter vol in het blad in de wind. Dan kan je beter wach ten tot het voorjaar." Volgens Knol is het ook goed dat dergelijke struiken al in september de grond in gaan. Wat ook een klusje is wat tuinlief- hebbers niet moeten vergeten is tijdig het blad van het grasveld af halen. Blad in de borders be schermt de planten, maar blad op het gras tast de kwaliteit juist aan. „En niet te kort maaien de laatste keer. Die fout willen mensen nog wel eens maken en dan stimuleer je de mosgroei." En wie een mooi gazonnetje wil in het komende seizoen doet er ook goed aan om het gras in het najaar te bemesten. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het werk in de tuin ligt nu voor het overgrote deel even stil. Niet dat alle werk gedaan is, dat niet. Regelmatig moet het blad ge harkt, de vijver moet nog schoon gemaakt en we moeten nadenken over snoeibeurten. Daar hebben we de komende weken nog rustig de tijd voor. Eerst maar eens wach ten tot het blad gevallen is en de sapstromen een beetje tot beda ren zijn gekomen. Ook de tuinstoelen kunnen zo langzamerhand worden schoonge maakt en opgeborgen voor de win ter. Nu het buiten steeds kouder wordt is het vrijwel nooit meer aangenaam genoeg om met een dikke trui aan te genieten van het zonnetje. De aandacht wordt dus verlegd naar binnen. Daar snort tegenwoordig de hout kachel regelmatig en kunnen de planten na een zomer van redelij ke verwaarlozing wel wat extra aandacht gebruiken. Ik ben dus maar naar een tuincen trum gegaan om wat frisse plan ten te kopen. Mijn doel was een paar grotere jongens, die tegen een stootje kunnen, geen hekel hebben aan zon en waarbij de cen trale verwarming kan branden zonder dat gelijk alle blaadjes op de grond vallen. Het was wel even flink zoeken voor ik bij de afdeling kamerplan ten was aangekomen. Geurkaar sen, heel veel kerstballen, vazen, potten, tuingereedschap, winter jassen, hippe sjaals, hondenbrok- ken en kattenmanden. Van alles kom je tegen voordat de afdeling kamerplanten in zicht komt. Keuze genoeg, maar of het allemaal in de smaak valt is per soonlijk. Bakken vol orchideeën, bromelia's en andere kleurige tropische va rianten maken duidelijk dat de liefhebber van het ouderwetse groene 'oerwoud' momenteel wat minder aan z'n trekken komt. De cissus, parapluplant of citroen- plant die ook prima kan dienen als vervanger van vitrage zijn dui delijk 'uit' en dat zie je in de win kel. Op de prominente plaatsen staan nu de planten die door de woon- stylisten van de bekende tv-pro- gramma's worden aangeprezen. Compleet met bijpassende vaas of pot, om het de consument gemak kelijk te maken. Voor wie wat anders wil is er ge lukkig altijd nog een hoekje waar wat minder hip spul staat. foto Melita Lanting Niet alle kamerplanten zijn hip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43