kerland weer tot leven Landschappen en parken dinsdag 10 november 2009 verikonderzoeker Werkgroep Grauwe Kiekendief. illustraties uit het boek Akkervogels Veldleeuwerik een genuanceerder beeld van wat zich op akkers in Nederland en Vlaanderen afspeelt. Ze tonen lief de voor akkervogels als de grauwe kiekendief, patrijs en veldleeuwe rik, een gevoel dat ze delen met na tuurbeschermers én landbouwers die aan het woord komen. „Sinds ik vogels bescherm, hoor ik ze altijd", vertelt Piet van Gronin gen, bollenteler op Texel. Geld is zijn eerste drijfveer, meldt hij eer lijk. Hij krijgt een vergoeding voor beschermde nesten. Zo levert een veldleeuweriknestje zeventig euro op. Alleen de zon gaat voor niets op, geldt ook voor boeren. Weini gen werkten daarom niet mee aan ruilverkavelingen. Wijlen Adrie van der Meulen uit^ 's-Heer Abtskerke bleef dwarslig gen. Zijn oude hoeve aan de Zuid- weg is nu eigendom van stichting Het Zeeuwse Landschap en omge toverd tot het eerste Zeeuwse ak kerreservaat. Het reservaat moet nog groeien, blijkt uit wat Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap in Akker vogels erover zegt. Alles is gedaan om veldleeuweriken te paaien, maar ze hebben zich nog niet la ten verleiden. Jacobusse: „Ik heb hier voor het eerst sinds mijn jeugd wel weer een geelgors ge zien." Beetje bij beetje komt het akkerland zo weer tot leven. 'Vreemde' gasten als de kievit (een weidevogel) en de scholekster (een kust- en weidevogel) zijn er zelfs steeds meer te vinden. Alle soorten passeren in Akkervo gels de revue, met tips om er goed voor te zorgen. Het zal ook menig boer plezieren, denkt Dijk- sterhuis. Tijdens het werk op het land, alleen op de trekker, 'kan hij gele kwikstaarten en blauwborst- jes zien vliegen. En met een beet je geluk is hij getuige van de baltsvlucht van kiekendieven'. Is dit een droombeeld? Akkervo gels geeft genoeg voorbeelden die laten zien dat dit niet zo hoeft te zijn. De vraag blijft in hoeverre deze idylle bestand is te gen de rauwe, economische wer kelijkheid van het moderne boe renbestaan. Koos Dijksterhuis, Hans Hut, Akkervo gels, 144 pag., 19,95 euro, isbn 978-90-8740-060-6, Roodbont Uitge verij. We moeten het eerst even hebben over het ver schil. Een nationaal park is namelijk heel iets anders dan een nationaal landschap. Nationale parken zijn door de overheid aangewezen gebieden, waar de natuur wordt beschermd. Internationaal was het Yellowsto ne Park in Amerika in 1872 het eer ste. Op initiatief van de Vereni- ging Natuurmonumenten werden in 1930 de bossen in de Veluwe- zoom als nationaal park aangewe- zen. Inmiddels zijn er in Neder land twintig parken, van de Weer- ribben in de kop van Overijssel tot de Biesbosch. Ruim 130.000 hectare, ongeveer 3 procent van het Nederlandse grond- en water gebied. De nationale landschap pen zijn een betrekkelijk jong fe nomeen. Leidende gedachte bij de sinds 2006 aangewezen landschap pen is dat behalve natuur ook cul tuur bescherming verdient. In fei te komt daarvoor alles wat men sen in de loop van de eeuwen heb ben gemaakt, in aanmerking. Van huizen, dorpen en stadjes tot ka nalen en verdedigingswerken. De landschappen beslaan ongeveer 20 procent van Nederland. De Ve- luwe en het Groene Hart zijn de grootste gebieden. De ANWB heeft alle nationale parken en landschappen in een boek samengebracht. Ter inspira tie, zeggen de schrijvers, om ieder een te attenderen op al het moois dat Nederland te bieden heeft. Zeeland is vertegenwoordigd met het nationaal park Oosterschelde (370 vierkante kilometer) en het nationaal landschap Zuidwest Zee land. Dat laatste omvat heel Wal cheren uitgezonderd de steden Middelburg en Vlissingen, de Zak van Zuid-Beveland en West- Zeeuws-Vlaanderen, samen goed voor 552 vierkante kilometer. De Oosterschelde wordt beschre ven aan de hand van een vaar tocht, waarbij veel aandacht uit gaat naar de zeehonden. Het ver haal over het nationaal landschap wordt helemaal toegespitst op de Tachtigjarige Oorlog in West- Zeeuws-Vlaanderen. Bij het boek is een wegenkaart ge voegd, waarop alle parken en land schappen staan aangegeven. Ook zijn er negen snelwegpanorama's ingetekend, waar even de voet van het gaspedaal mag. Nationale landschappen en parken - Nederland op z'n mooist: 14,95 in ANWB-winkels en ANWB-webwinkel. Middeleeuws tafereel op straat in IJzendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41