Voor wie goed kijkt komt het ak 4\ In geuren en kleuren dinsdag 10 november 2009 Akkerland saai? Kom nou. Het krioelt er niet van het leven, maar wie goed kijkt, zoals de makers van het boek Akkervo gels, kan volop genieten. door Harmen van der Werf Weidevogels als de grut to en tureluur heb ben het moeilijk. Het aantal staat al jaren onder druk. Organisaties als Vogel bescherming laten niet na daar voor met de beschuldigende vin ger richting de landbouw te wij zen, een eenvoudige prooi. Schaalvergroting en intensivering van het boerenbedrijf eisen hun tol, luidt steevast de kritiek. Onbe wust of bewust wordt gemakshal ve 'vergeten' hoeveel weilanden en akkers, vooral in de Randstad, maar ook in Zeeland, zijn opgeof ferd voor woningbouw. In het vorige week woensdag ge presenteerde boek Akkervogels wordt de oorzaak van de terug gang van het aantal akkervogels ook gezocht bij schaalvergroting. Of dit boeren te verwijten valt? Louise Fresco en Marko Bos, leden van de adviesgroep Waarden van de Landbouw van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER), geven in hun voorwoord een antwoord. 'Tientallen jaren is uit het Europe se budget veel steun gegeven aan boeren om voedsel en grondstof fen te produceren. Dat heeft een geweldige rationalisatie en produc tiviteitsverhoging in de landbouw teweeggebracht. Daardoor kan Eu ropa sinds een jaar of dertig de ei gen bevolking ruimschoots voe den.' Fresco en Bos vervolgen: 'De keerzijden van dit succesverhaal zijn in de loop van die periode steeds manifester geworden, onder meer schade aan landschap en bio diversiteit en effecten op landen buiten Europa. Als gevolg daarvan is bij het publiek een negatief beeld ontstaan van de landbouw'. Het is zo simpel 'de boeren' de schuld te geven. Zij zijn praktisch machteloos tegenover een kleine groep inkopers van onder meer su permarktketens die de markt be heersen. Journalist Koos Dijksterhuis en na tuurfotograaf Hans Hut schetsen verder in Akkervogels gelukkig Nadat het lange tijd veel te droog was is het eindelijk goed paddenstoelenweer. Tijd dus om op pad te gaan, want zodra de eerste nachtvorsten ko men is het feest alweer voorbij. Wie gewapend met een kleurige paddestoelengids het bos in trekt, moet er niet op rekenen dat alle soorten op naam te brengen zijn. Zelfs een ervaren paddestoelen kenner zal veel soorten pas op naam kunnen brengen door ze thuis onder de microscoop te be studeren. Toch zijn er ook enkele honderden soorten die vrij gemak kelijk op naam te brengen zijn. Een handicap is echter dat er geen complete gidsen in de handel zijn. In populaire boeken ontbreken soms algemeen voorkomende soorten, terwijl zeldzaamheden die een gemiddelde wandelaar nooit zal tegenkomen, uitgebreid aan bod komen. Dat alles hoeft een nadere kennis making niet in de weg te staan. Ook zonder dat je de naam weet is er aan een paddenstoel genoeg te ontdekken. Je vindt de meest uiteenlopende vormen, zoals aard sterren, bekerzwammen, kelk- zwammen, nestzwammetjes en koraalzwammetjes. Al deze namen hebben betrek king op de vorm van de betreffen de soorten en de gelijkenis is vaak frappant. Zo lijkt het gestreept nestzwammetje sprekend op een op de grond liggend vogelnestje, compleet met een aantal eitjes er in. En de paddestoel met de naam peperbus kon zo uit het keuken kastje weggelopen zijn. Behalve door een scala aan vor men, zijn paddestoelen vaak her kenbaar aan hun geur. De maggi- zwam, de levertraanzwam, de anijschampignon en de carbol- champignon zijn zeer duidelijk herkenbaar door hun vaak door dringende geur. Die is het beste waarneembaar als de paddenstoel vochtig is. Een paar keer warme adem uitbla zen tegen het vruchtlichaam helpt prima om de geur sterker te ma ken. Paddestoelen zijn er ook in de meest fascinerende kleuren. De be kende vliegenzwam is net zo rood-met-witte-stippen als in het kleurigste kleuterboekje, maar ook de kopergroenzwam, de vio lette satijnzwam en de sneeuwwit te inktzwam hebben de kleur die hun naam suggereert. Paddenstoe len bestuderen is een feest voor al le zintuigen. foto Chiel Jacobusse Vliegenzwam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40