op weg naar toekomst 3 Expositie trekt rond Beestachtig dinsdag 10 november 2009 Waterjump Josée Heemskerk, Ad Aleman en Arie van Dam (zie foto's in de collage) zijn winnaar gewor den - respectievelijk eerste, twee de en derde - in een fotowed strijd uitgeschreven door het Gre- velingenschap. De foto's zijn te zien bij de 'com pacte' expo Zicht op de Grevelin- gen die vrijdag is geopend in het gemeentehuis in Zierikzee. Het komende half jaar trekt deze tentoonstelling langs diverse loca ties aan het Grevelingenmeer. Met de expositie wil Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen in woners rondom het meer betrek ken bij discussies over de toe komst van het gebied. Naast de ontwikkelingen op langere ter mijn werkt het Grevelingenschap - waarin de provincies Zeeland en Zuid-Holland en alle omrin gende gemeenten zijn vertegen woordigd - aan het aantrekkelij ker maken van het gebied op kor te termijn. Zo wordt, gestoeid met het aan trekkelijker maken van de entree van de Brouwersdam en het ver beteren van duiklocaties. In dat kader is de afgelopen tijd ook al het één en ander gebeurd. Deze zomer bijvoorbeeld is de water jump bij surf- en zeilcentrum Brouwersdam op de Kabbelaars- bank geopend. Deze bijna 8 me ter hoge schans is voorzien van drie glijbanen en biedt springver- tier aan BMX-ers, skiërs, snow- boarders, skaters en bodysliders. dels 40 jaar oude elektriciteitscen trale bij het Franse Saint-Malo trekt nog steeds grote aantallen be zoekers. Dat wordt ook verwacht van de centrale die - volgens de nieuwste technologieën - in de Brouwersdam gebouwd wordt. „Een technisch hoogstandje", al dus communicatiemedewerker Marjolein Brouwer. „Daarom zal het ook een boost geven aan het aantal bezoekers." Vraagtekens zijn er evengoed. Met de plannen is enorm veel geld ge moeid: zo'n 500 miljoen euro. Ook zijn er nog allerlei risico's die nader onderzoek vergen, zoals de invloed van getij op vegetatie en erosie. „Er is de theorie dat als je de natuur verandert je ingrijpt op het subtiele spel van flora en fau na. Sommigen vinden dat er niets mag veranderen. Ook die effecten moeten de komende tijd goed in beeld worden gebracht." Het streven is om eind 2010 al flink wat informatie te hebben ver gaard. Uitgaande van verkiezingen in maart 2011 zou de omvangrijke aanpak van Grevelingenmeer en Brouwersdam dan als principebe sluit in de kabinetsformatie meege nomen kunnen worden. Willem Adriaansens foto's: links- en rechtsboven Rob Aarsen, r.. Josée Heemskerk, Ad Aleman en Arie van Dam, toekomstschets Brouwersdam: Mieke Roth De temperaturen zeggen het, de gevallen bladeren van de bomen vormen een bontgekleurd tapijt, het liedje van de roodborsten maakt langzaam aan plaats voor het in de donkere maanden veelvuldig te horen 'rik ketikken' en in het gazon verschij nen paddestoelen. Het is herfst! Heel de natuur maakt zich op voor de komende winter. Zo ook het lieveheersbeestje wat we binnen in de woning aantref fen. Het diertje zal, evenals som mige vlinders overigens die we dikwijls in schuren kunnen aan treffen, op zoek zijn naar een plaatsje waar het de winter door kan brengen. De meeste, voor ons onlogische, plaatsen worden in het winterhalf jaar opgezocht om het koude jaar getijde door te komen. Tussen sponningen van ramen of deuren, achter een gordijn, maar ook bui tenshuis achter losse boomschors of in de oude zaaddozen van een papaver. Ze gaan het liefst met en kele familieleden bij elkaar in 'win terslaap'. Een rustperiode waarin mogelijk, zoals bij veel andere dieren, het voedselverteringsproces vertraagd wordt om de heel eenvoudige re den dat er niks te halen en daar door ook niks te doen is. Bladlui zen, het voedsel van het grootste deel van de lieveheersbeestjes en hun larven, zijn er niet. Het is dus niet alleen logisch maar ook een must om je gedeisd te houden. Geen voedsel, dan ook geen ener gie om in leven te blijven, tenzij je je heel rustig houdt en de tijd af wacht waarop je weer actief kan worden. Het overwinteren is trouwens ook noodzakelijk, want 90 procent van de Maria- beestjes - een van de talloze andere namen - is maag delijk, zowel de mannetjes als de vrouwtjes. Op enkele exemplaren na zijn hun ouders aan het eind van de zomer gestorven. Het jon ge goed zal dus zorg moeten dra gen voor de instandhouding van de soort. Bij heel strenge vorst komt er een aantal om, maar de sterksten overleven en komen in maart van het volgend jaar te voor schijn. Een van de eerste activitei ten is het paren om zo snel moge lijk voor nageslacht te zorgen. Daarna storten de lieftallige kever tjes zich op de inmiddels ook weer actieve bladluizenkolonies. De gulzige veelvraten verorberen per individu zo'n honderd luizen per dag! Hoe lief! Brouwersdam Felix Binicewicz Toevoer zout water in Grevelingenmeer Waterberging bij extreerrftioge waterstanden Grevelingendam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39