2 zeeland Met dit budget krijg Dagje sporen: toch liever met de auto Zieken VIER dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! PZC HYGIENE Twee minuten voor een toilet, een uur voor acht loka len. In die tijd krijgen schoonmaakbedrijven een school niet proper. Op veel scholen springen ouders bij. ZONDER AUTO PZCfr dinsdag 10 november 2009 door Marleen Blommaert We kunnen geen dag door zonder een update over de Mexicaanse griep. Dagelijks is er wel weer iets. Als er niets over de griep te melden is, dan gaat het wel weer over het vaccin. Of je je wel of niet moet la ten vaccineren. Zo komt mijn jongste dochter met een diepe frons en dito zucht naast me staan. Ik bereid me dan meteen op het ergste voor. „Ik heb zojuist het logeetje in de kreek laten val len, ik heb de kippenschuur afge brand of ik ben per ongeluk op de nieuwe lens van je camera gaan staan." Maar ze vraagt me op zeer ernstige toon: „Wat denk je mam, zal ik me laten inenten?" „Waarvoor schat", vraag ik haar verbaasd. „Nou, voor de Mexicaan se griep." Vervolgens moet ik dan uitleggen dat zij niet hoeft. Ouder dan vier, helaas. Haar frons ver diept zich en nu moet ik haar uit leggen dat voorlopig alleen oude en zieke mensen en peuters een prik zullen krijgen. „Jij bent toch ook oud, wat doe jij?", is vervol gens weer de vraag. Oud, oud, de duvel is ouddenk ik nog even. Maar in haar ogen ben ik waar schijnlijk stokoud. Toch staat de gedachte dat paps en mams niet eens een prik zullen krijgen haar niet aan. Ik weet dat ze elders vreemd aan kijken tegen dit beleid waarbij we de ouden en zieken inenten. En vanaf vandaag dan ook de baby's en de peuters. En oh ja, de prof voetballers natuurlijk, de voor de maatschappij meest essentiële groep. En opeens denk ik: „Stel." Stel, dat het nu gaat muteren en: stel, in de meest gevaarlijke soort en: stel, het wordt een regelrechte ramp. Degenen die dan overblij ven zijn de 6o-plussers, de zieken en de profvoetballers. Die moeten dan opeens voor al die ook overge bleven baby's, peuters en hoogbe jaarden zorgen. Het heeft voorde len. De komende 6o jaar geen dis cussie meer over pensioenen, geen files, geen boer meer die een vrouw zoekt, geen vragen over DNA en afkomst, geen emo-tv. En de profvoetballertjes worden in één klap echt de belangrijkste groep die voor iedereen moet zor gen. Hmm. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogje te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice, Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tirir* De PZC gaal zorgvuldig om 1 nel persoonsgegevens. In liel colofon treft u nadere informatie door Ondine van der Vleuten Alleen waar ouders een schoonmaak ploeg ingesteld heb ben, wordt niet ge klaagd over hygiëne, stelde het gezinsblad Groter Groeien vorig jaar in het eerste Pleedossier. En: ruim 56 procent van de ouders vindt de wc's op scholen smerig, een kwart van de leerlingen gaat op school niet naar het toilet en een op de elf kinde ren houdt de plas vanwege de slechte hygiëne de hele dag op. „Mij zijn dit soort gevallen niet be kend", zegt directeur Jannie San- dee-Maljaars van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs Middel burg (VOC). „Maar ik kan me er wel iets bij voorstellen. Als een kind niet wil overblijven, kan dat een reden zijn. Het punt is dat vooral in oudere scholen de toilet ruimtes moeilijk schoon te maken zijn. Het voegwerk is oud en po reus, de geur blijft hangen. Wij zijn zelf bezig alle toiletten die ouder zijn dan dertig jaar, te ver vangen." Directeur Jacques Weijers van schoonmaakbedrijf Bleijenberg in Vlissingen legt uit dat basisscholen van de landelijke overheid een budget toegewezen krijgen op ba sis van het aantal leerlingen en het aantal vierkante meters. Dat geld wordt, samen met alle andere sub sidiebedragen, in één bedrag over gemaakt naar de scholen. Als een school een deel van het schoon- maakgeld aan computers wil beste den, mag dat. De schoonmaakbud- getten zijn echter zo krap dat het onmiddellijk te merken is in de hy giëne wanneer je er iets Vanaf pakt. Voor het geld dat Weijers ont vangt, zouden de schoonmakers als je het doorrekent, per uur zó'n 300 tot 350 vierkante meter moe ten schoonmaken. „Er zijn zelfs scholen die verwachten dat we rond de 400 vierkante meter per uur doen. Een schoollokaal is zo'n vijftig vierkante meter, dus dat zou zo'n acht schoollokalen per uur betekenen. Vergeet niet dat daar ook sanitairruimtes, gangen en overblijfruimtes bij zitten, en re ken eens uit hoe lang je thuis met je toilet bezig bent. Geen twee mi nuten, maar dat wordt van ons wel verwacht." Als alles meezit kun je met het basisbudget nét uit de voeten, zegt Weijers. „Maar dan moeten de vensterban ken niet propvol staan, dan moe ten de kinderen na de schooldag zelf het lokaal aanvegen en zorgen dat papiersnippers en andere rom mel van het knutselen weg is, zo dat de schoonmaker gelijk aan de slag kan." Directeur Piet Nagtegaal van de Vlissingse School Vereniging (VSV) vindt het basisbudget vol Het schoonmaakbudget kan net genoeg zijn; maar dan moeten bijvoor beeld de vensterbanken niet propvol staan. strekt ontoereikend. „Wij verdub belen elk jaar het budget dat het Rijk geeft vanuit de ouderbijdrage, en eens per jaar helpen ouders mee met schoonmaken in de kleu terklassen." Ook volgens directeur Sandee-Mal- jaars van de VOC is het budget niet toereikend. „Daarmee krijg je het niet schoon, al heb je nog zo'n gunstig contract afgesloten. Wij vullen dat budget daarom aan én we zetten ouders in om hand- en spandiensten te verlenen. In deze tijd van griep worden alle deur krukken en dergelijke extra meege nomen. Kinderen krijgen ook een rol toebedeeld; even de stoeltjes aan de tafel hangen, de tafel schoonmaken, dat soort dingen." Vroeger hadden de VOC-scholen eigen schoonmaakpersoneel. Dat was prettig; er was een recht streeks aanspreekpunt en het per soneel voelde zich verbonden met de school en was daardoor zeer ge motiveerd. Toen werden schoon maakbedrijven ingeschakeld, tegen concurrerende prijzen. „Het was al lemaal een kwestie van geld." Bij de christelijke basisscho len in Goes, Borssele, Kapel- Ie en Reimerswaal keert de eigen schoonmaker terug. Han Michielsen, lid van het college van bestuur van de overkoepelende Alpha Scholengroep: „Schoon maakbedrijven doen hun best, maar ze zijn een deel van het geld kwijt aan overhead. Wij hebben berekend dat we 25 tot 30 procent méér uren kunnen schoonmaken als we eigen schoonmaakperso neel in dienst nemen. Er komt één schoonmaakcoördinator om de kwaliteit te bewaken en te zorgen voor vervanging bij ziekte of vaca tures. Daarnaast vragen we eens per jaar ouders in de kleutergroe pen mee te helpen met het desin fecteren van leermiddelen." Goede wil is er, maar daar moeten ouders het dan ook helemaal van hebben; want controle is er niet. Corry Brand van de GGD Zeeland geeft aan dat controle op hygiëne in kinderdagverblijven wél tot de taken behoort, maar op basisscho len niet. „Gemeenten zouden het ons wel kunnen vragen. Wij heb ben tenslotte de ervaring in huis, vanwege die kinderdagverblijven." KHMRHHnBBB8nBSH!SM9nBBBSNHBBB5£9SS8HtR(BB8B8S De families Waleson en Mol laten vier weken de auto staan. Bevalt dat? Vandaag: de Mols uit Goes. Maandag was een doodge wone dag. We hebben een beetje rustig aan ge daan, vertellen Ingrid en Martijn Mol. Omdat het zondag flink laat werd eer ze met de trein terug in Goes stonden. Terug van een ener verend dagje Spoorwegmuseum in Utrecht. Dat begon met het mis sen van de intercity en dus ging het eerste stuk met de stoptrein. Twee keer overstappen, maar met 'gratis' kaartjes. Een cadeautje van een collega die achteraf toch geen gebruik kon maken van de kor tingsactie van de drogisterij. Met zo'n actie is een treinrit voor een gezin best betaalbaar, vindt Mar tijn. „Maar als ik eerlijk ben zou den we normaal waarschijnlijk toch de auto hebben gepakt naar het spoorwegmuseum. Vooral om dat je er dan in één rit naar toe rijd. Je bent sneller thuis ook. We COS "Zeeland hadden gehoopt dat de kinderen op de terugweg konden gaan lig gen slapen op de banken, maar daarvoor was het veel te druk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2