HZ trekt meer studenten zeeland 125 'Je moet wel uitkijken, ik schiet je zo kapot' kpn STUDIE Vooral technische opleidingen in trek Zeeland heeft de minste energielabels Van fraude verdachte P. blip vast Doe snel de Digitenne Bespaarcheck. Digitenne %Jl dinsdag 10 november 2009 door Cornelleke Blok VLISSINCEN - Het aantal eerstejaars studenten aan de Hogeschool Zee land is dit schooljaar flink toegeno men. Bijna vijftienhonderd studen ten begonnen in september aan een opleiding. Dat zijn er ruim drie honderd (27 procent) meer dan vo rig schooljaar. Vooral de technische opleidingen zijn in trek. Zo verdubbelde het aantal studenten Civiele Techniek en Aquatische Ecotechnologie - die sinds september samen de nieuwe Delta Academy vormen - van 53 naar 106. Ook Chemie, Internatio nal Business 8c Management Stu dies en Management, Economie en Recht zijn populair. Er is ook een nieuwe opleiding Vitaliteitsmanage- ment en Toerisme: daarvoor schre ven zich 36 studenten in. De HZ heeft nu 3900 studenten. „Terwijl we hadden gerekend op 3700", zegt Adri de Buck, voorzitter van het College van Bestuur. Vol gens De Buck heeft de toename te maken met de promotie van de Delta Academy. „We hebben veel aandacht besteed aan voorlichting over technische opleidingen, om dat veel jongeren daar een verkeerd beeld van hebben. We hebben ze la ten zien wat ze in de praktijk met hun opleiding kunnen." De economische crisis speelt ook mee. „Die heeft twee effecten. Jon geren kiezen vaker voor een studie in Zeeland, omdat studiën buiten de provincie kostbaar is. Daarnaast studeren jongeren langer door. Ze gaan voor een zo hoog mogelijk op leidingsniveau." Het aantal studenten in het hoger onderwijs neemt landelijk toe. De universiteiten zien een stijging van twaalf procent in de inschrijvin gen; de hogescholen groeien lande lijk gemiddeld met zes procent. MIDDELBURG - De Raadkamer in heeft de voorlopige hechtenis van de 34-jarige Middelburger Dimitri P. met negentig dagen verlengd. Dat is de maximale duur die een verdachte achter slot en grendel mag worden gehouden, zonder een zitting van de rechtbank. Na die tijd moet zijn zaak in ieder ge val voorkomen. Het Openbaar Mi- nisterie is druk met het verbreden van de bewijsvoering tegen de van oplichting en fraude verdachte Zeeuw. Hij werd twee weken gele den in Den Haag aangehouden, na een tip van een ex-werkgever die hij voor zo'n 100.000 euro zou heb ben benadeeld. Ook wordt P. met tal van andere (internationale) za ken in verband gebracht MIDDELBURG - Zeeland is de provincie met veruit de minste energielabels voor woningen. In Zeeland hadden op 1 juli van dit jaar 5059 woningen een energielabel. Dat is 3 procent van het woningbestand. De provincie met de meeste energielabels voor wonin gen is Groningen, waar 25 procent zo'n label heeft. In Overijssel is dat 24 procent en in Friesland 21 procent. Aan de onderkant komt na Zeeland de provincie Noord-Holland met 7 procent en daarna Drenthe, Gel derland en Noord-Brabant elk met 11 procent. Een van de bedrijven die in Zeeland energielabels kun nen uitreiken, is Alrom Energieadviseurs in Goes. Enrico Weertma, medevennoot van dat bedrijf, staat er van te kijken dat Zeeland zo laag scoort. Hij wist wel dat er in deze provincie niet veel energielabels uitgereikt wor den, maar dat de cijfers zo laag zijn, is nieuw voor hem. Een verklaring heeft Weertma er niet voor. Hij geeft aan dat de labels eigenlijk wel verplicht zijn, maar dat er geen sanctie op staat als ze niet worden opgesteld bij bijvoorbeeld de verkoop van een huis. „Misschien wordt er in Zeeland geredeneerd: als het toch niet echt nodig, waarom zou ik er dan geld aan uit geven. Als de verkoper en de koper het met elkaar daar over eens zijn, kunnen ze besluiten geen label te laten opstellen." Sinds 1 januari 2008 moet bij bouw, verkoop en ver huur van een gebouw op het moment van transactie een energielabel (energieprestatiecertificaat) aanwezig zijn. Hef energielabel is gebouwgebonden en geeft, op basis van een berekening, informatie over de hoeveel heid energie die bij gestandaardiseerd gebruik van dat gebouw nodig is. foto Koen Suyk/ANP |21 c E o f ëffl 5 "2 E S Vul je postcode in op kpn.com/bespaarcheck of vraag ernaar in de winkel. Postcode 6828 AG Huisnummer 25 i I Direct tv-kijken voor maar €8,50 per maand. kpn winkel Lange Vorststraat 46, Goes vn&FLmziH Middelburg stuit je aan door Corneileke Blok Erna Canon (81) was een tienermeisje toen er in het najaar van 1944 twee Duit se officieren ingekwartierd werden in haar ouderlijk huis aan de Heerendreef in Aardenburg. „We hadden een groot huis en er waren maar twee kinderen. Om dat in ons huis genoeg ruimte was, moesten wij die mannen op nemen. Ze namen de hele boven ste verdieping in", herinnert ze zich. Haar ouders waren verplicht de on gewilde kostgangers te eten geven. „Maar er was niet genoeg. Op een boerderij in de buurt werden 's nachts varkens geslacht. Daar kre gen wij ook een deel van, maar dat mochten de Duitsers natuurlijk niet weten. Mijn moeder strooide soms expres veel zout over hun aardappels." Er heerste een gespannen sfeer in huis. „Mijn ouders waren onvrien delijk: ze zeiden niks tegen die mannen. M'n vader komt uit Wal lonië. Hij deed net of 'ie helemaal geen Nederlands kon. Mijn broer tje en ik mochten ook niks zeg gen. Daar was geen denken aan." Eén voorval zal ze niet snel verge ten. „Mijn vader was kapper aan huis, om aan wat geld te komen. Op een dag wilden die officieren ook geknipt worden. Die Duitser legde z'n revolver naast het scheer mes op tafel. „Je moet wel uitkij ken, ik schiet je zo kapot", zei hij. Nee, het was zeker geen prettige tijd." Een leugentje om bestwil zorgde er uiteindelijk voor dat de Duitsers het huis van de Canons verlieten. „Ik was ziek. Mijn moeder zei te gen de huisarts: 'ik ben het zó zat, die soldaten'. Hij adviseerde toen om te zeggen dat ik tbc had. Daar waren die Duitsers namelijk heel erg bang voor. Dat heeft mijn moe der gedaan." Ze gniffelt. „In een mum van tijd stonden de officie ren buiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27