land 123 Werk voor leerli ngbouwvakkers staaisiakken Inzet bergers bij calamiteit 101DALMATIËRS PZC Storten van is begonnen CONVENANT Woningbou wverenigingen, onderwijs en branche slaan handen ineen geslaagd vanaf nü verkrijgbaar dinsdag 10 november 2009 Uitvoerder/leermeester Ronald Suijk (links) van bouwbedrijf Van der Linde brengt leerling Stefan van der Schraaf, toekomstig assistent-uitvoerder, de kneepjes van het vak bij op een bouwproject van RWS/Marsaki aan de Maelstede in Kapelle. foto Ronald den Dekker M. Vreeke uit Vlissingen, docent techniek en docent bouwtechniek verbonden aan Pontes Pieter Zee man te Zierikzee, is geslaagd voor het examen Othopedagogiek, Orthodidactiek en Onderwijskun de. ZIERIKZEE - Het betwiste storten van staal- en fosforslakken in de Oosterschelde is begonnen. Aan de Schouwen-Duivelandse voet van de Zeelandbrug is aannemings bedrijf Van Oord uit Middelburg in opdracht van Rijkswaterstaat Zeeland begonnen met de vooroe- verversteviging. Tijdens de werk zaamheden geldt daar een duikver- bod. Volgens de Nederlandse Onderwa tersport bond (NOB), Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) en Stichting De Oosterschelde is het soorten van staal- en fosforslakken slecht voor het milieu. Zij vrezen dat gif tige stoffen uit de slakken spoelen of in de voedselkringloop terecht komen. Protesten tegen de omstreden stort - die zelfs leidde tot kamer vragen van de Partij voor de Die ren - haalden echter niets uit. Vol- geps Gedeputeerde Staten blijkt echter nergens uit dat de slakken slecht zijn voor het milieu. „Het vervelende is dat het weten schappelijk niet hard te maken is dat deze manier van vooroeverver- sterking slechts is voor het mi lieu", reageert Desmond van San ten van de NOB. Hij voegt daaraan toe dat de NOB op korte termijn met de ZMF en een aantal deskundigen om tafel gaat om te kijken of er een alterna tieve methode vooroeververdedi- ging ontwikkeld kan worden. „Dat moet wel snel, want de volgende ronde van vooroeververdediging is waarschijnlijk al in maart volgend jaar." Het streven is vijf tien tot procent van de bouwprojecten van Zeeuw se corporaties in te richten als leer lingbouwplaats. Volgens de part ners is het juist in tijden van crisis noodzakelijk te investeren in vak manschap. De intentieverklaring die morgen wordt ondertekend, is een voorafje op het daadwerkelijke convenant dat later dit jaar voor een periode van vier jaar wordt ge sloten. Buiten de provincie zijn dergelijke afspraken al gemaakt. Dit is de eer ste in Zeeland. Volgens directeur Jan den Engelsman van Bouwop leiding Zeeland is het convenant van groot belang voor de regionale bouwnijverheid. „Vanaf 2011 be gint de vergrijzing echt toe te slaan. We moeten zorgen dat er tot die tijd nieuwe vakmensen in stromen in de bouwsector. Juist nu de bouw het door economi sche crisis moeilijk heeft en er minder arbeidsplaatsen in die sec tor beschikbaar zijn, loop je het ge vaar dat we over enkele jaren goed geschoolde krachten tekortkomen. Bovendien bestrijden we zo ook de jeugdwerkloosheid." Volgens Den Engelsman is de Re gionale Woningbouwvereniging Samenwerking één van de drijven de krachten achter het convenant. RWS/Marsaki hebben onlangs een van de Groene Groep overgeno men deel van een bouwproject aan de Maelstede in Kapelle tot leerlingbouwplaats verklaard. Daar werken drie leerlingbouwvakkers onder begeleiding van vakkundig personeel van de aannemer. Ver der worden vier tot vijf leerling- bouwvakkers, die worden inge huurd via Bouwopleiding Zeeland, ingezet bij de bouw van het hospi ce aan de rand van Goes-West. door Frank Balkenende GOES - Om ervoor te zorgen dat de kwakkelende bouwsector in de toe komst voldoende vakkrachten houdt, sluiten tien Zeeuwse wo ningcorporaties, ROC Zeeland, Bouwopleiding Zeeland, afdeling Zeeland van Bouwen Nederland en Fundeon (kenniscentrum voor beroepsonderwijs in bouw en in frastructuur) morgen een overeen komst. De partners beloven dat ze met el kaar voldoende praktijkonderwijs bieden aan leerlingbouwvakkers. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Veiligheidsregio Zeeland wil afspraken maken met de sleep- en bergingsbedrijven over de inzet bij calamiteiten. De belangrijkste bergers in met name het Westerscheldegebied is ge vraagd offerte uit te brengen voor een 24 uurs-inzetbaarheid. Over die 'waakvlamfunctie' wordt al jaren gepraat. Maar tot een slui tende regeling leidde dat tot nu toe niet. Voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio wil nu snel knopen doorhakken. „We hebben de bergers inderdaad om een offerte gevraagd voor het 24 uur stand-by zijn. Aanvankelijk dachten we aan de inzet van eigen middelen, maar dat is geldverkwis- ting als je beseft dat de bergers tientallen goed uitgeruste boten in het Westerscheldegebied hebben liggen, met onder meer prima blus apparatuur. We willen met hen trouwens voor het hele Deltage bied afspraken maken", zegt Lo nink. Hij ontkent niet dat de belangrijk ste bergers in het Westerscheldege bied, Multraship uit Terneuzen en de Unie van Redding- en Sleep dienst (URS/Union) in Antwer pen, tegenwoordig een volle doch ter van Smit Internationale in Rot terdam, de belangrijkste kandida ten zijn. De Veiligheidsregio wil snel beslis sen. Er is extra geld beschikbaar via Binnenlandse Zaken omdat de Delta als één van de grootste risico gebieden van Nederland geldt. Daarnaast zijn besprekingen met onder meer havenschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Ant werpen, ondanks de terughou dendheid van de Vlaamse haven bestuurders door de discussie over de verdieping, in een afrondend stadium. Lonink: „Snel beslissen moet, ook al omdat zich dit jaar op de Wes- terschelde al een stuk of tachtig in cidenten voordeden. We kunnen het ons als bestuur niet veroorlo ven beslissingen vooruit te schui ven. Die incidentbestrijding moet zo snel mogelijk worden geregeld, in het belang van de bewoners van het \Yesterscheldegebied, maar straks ook voor de kustbewoners elders in Zeeland." De Veiligheidsregio en de provin cie (commissaris Karla Peijs voor op) zijn, naast het inhuren van ber gers, ook vast van plan Rijkswater staat nauw te betrekken bij de inci dentbestrijding op het water. Daar toe wordt een beroep gedaan op de nieuwe patrouillevaartuigen, die waterstaat nu laat bouwen. Die zouden volgens Lonink - mits aan gepast - prima kunnen dienen als commandovaartuigen bij calamitei ten. Lonink: „Het zou kapitaalver nietiging zijn als je al die vaartui gen aanschaft terwijl ze er al zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25