Pelgrims Cor en Evelien zijn Over een maand raast hier het verkeer over Drie jaar cel geëist tegen afperser Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto dinsdag 10 november 2009 T X I #1 w door Emile Calon MIDDELBURG - Heel doordacht, heel lafhartig. Die woorden ge bruikte officier van justitie W. Smeenk gisteren om de daden van een twintigjarige Vlissinger te ty peren. Deze jongeman maakte volgens haar op een vreselijke manier mis bruik van de hulpvaardigheid van anderen. Tot driemaal toe deed hij alsof hij een verkeersongeval had gehad en vroeg automobilisten hem naar het ziekenhuis te breng en. Onderweg haalde hij vervol gens een fors keukenmes tevoor schijn en dwong zijn hulpverle ners geld te pinnen. In twee gevallen slaagde hij in zijn opzet en kreeg hij 1260 en 1100 eu ro in handen. Eenmaal mislukte zijn actie omdat de vrouw van zijn slachtoffer uit de auto stapte en luidkeels alarm sloeg waarna haar man ook kon ontsnappen. De jongeman pakte van zijn eerste slachtoffer ook het rijbewijs af om op die manier hem te kunnen tra ceren en eventueel zijn gezin te kunnen bedreigen. Het slachtoffer verklaarde na afloop tegen de poli tie dat hij tijdens de autorit geen tijd had zijn belager goed in zich op te nemen. „Hij was alleen maar bezig met overleven", aldus Smeenk. De overvallen vonden op 9, 16 en 17 juni plaats in Vlissingen. Smeenk wees de Middelburgse rechtbank er nog op dat die over vallen voor heel veel onrust zorg den op Walcheren. De overvaller heeft er volgens haar voor gezorgd dat mensen zich nu bedenken voor ze anderen hulp aanbieden. Ze eiste tegen de man een celstraf van 36 maanden waarvan tien voorwaardelijk. Raadsvrouw V. Serrarens stelde dat de jongeman het geld niet zelf hield, maar afstond aan een ken nis, een jonge moeder die het fi nancieel zeer moeilijk had en nau welijks rond kon komen. Ze vroeg de rechtbank de man een korte cel straf te geven en een lange voor waardelijke straf, omdat hij nu be reid is om zijn leven te verande ren. De rechtbank doet op 23 novem ber uitspraak. MEEST CELEZEN 1Veerse Dam krijgt grote oppepper 2. Vlissingen koopt Zeevaartschool 3. Observatorium dicht bij huis AQUADUCT Kijk voor een video over de bouw van het aquaduct van de N57 in Mid delburg op www.pzc.nl/walcheren. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Bij Nieuw- en Sint joosland wordt hard gewerkt aan het nieuwe via duct .van de A58 over de nieuwe N57. Het oude viaduct heeft al een nieuw dek en nu wordt het dek van het tweede, nieuwe viaduct ge maakt. Nog een maand en dan rijdt het verkeer over de nieuwe viaducten. In het weekeinde dat begint op vrijdag 11 december worden de via ducten op de A58 aangesloten. Dat betekent dat de weggebruikers niet meer de 'slinger' bij Nieuw- en Sint joosland hoeven te nemen. Er kan dan weer gewoon rechtdoor worden gereden. De bypass wordt dan afgesloten. foto Ruben Oreel Cor Kuyvenhoven en Evelien Apeldoorn waren logischerwijs blij hun eindbestemming te hebben be reikt, maar hadden tegelijkertijd een raar gevoel. „De weg was ons thuis. Als je niet meer onderweg bent, voel je je opeens ontheemd", zegt Cor. Het leven als wandelaar vraagt soms om inventieve oplossingen, zoals dit alternatieve wasrek om sokken te la ten drogen. Evelien: „De vrijheid, de ruimte en de rust... dat is zó intens genieten. Je hebt tijdens de tocht al le tijd om alles rustig in je op te ne men." Cor en Evelien benutten alle pauzes om hun voeten zoveel mogelijk rust te geven. In Frankrijk neigde Cor even naar opgeven, maar uiteindelijk slaagde hij erin een blaar onder een dikke eeltlaag op zijn vbet door te prikken. Cor Kuyvenhoven en Eve lien Apeldoorn wandelden in 82 dagen van huis naar Rome. De pelgrims zijn weer thuis in Driewegen. Als twee andere mensen. door Raymond de Frel Het deed pijn, heel veel pijn. Maar na vijf weken wandelen met een ontstoken voet vond Cor Kuy venhoven (60) het welletjes. Een blaar onder een dikke eeltlaag maakte zijn pelgrimstocht over de eeuwenoude route Via Francigena naar Rome meer en meer tot een lijdensweg. „Doktoren zeiden dat ik er niets aan moest doen, maar ik wilde per se verder. Dus heb ik net zo lang geprikt tot ik door het eelt bij de blaar kwam. Daarna ging het. met de dag beter", vertelt Cor. Het was een van de momenten tij dens detweeduizend kilometer lange tocht, waarop Cor zichzelf te genkwam. „Ik had er heel veel moeite mee om te erkennen dat het niet meer ging. Maar bij elke stap voelde het alsof er met scheer mesjes in mijn hiel werd geprikt. En toch zet je dan door. Het gekke is dat ik mij die pijn nu al niet meer kan voorstellen." Cor en Evelien gingen vooral op stap om een aantal dingen op een rijtje te zetten. Wat wilden ze bij voorbeeld doen na hun carrières in het onderwijs? Evelien: „Onze hoofden zaten vol met vragen over de thuissituatie, maar gaandeweg zijn die ons ontstegen. We hebben onderweg geleerd om met de dag te leven. Morgen is morgen en van daag is vandaag. Als je zo rede neert, kom je echt tot rust. Dat komt ook omdat het landschap al wandelend heel langzaam aan je voorbijtrekt. Ie hebt de tijd om al les goed in je op te nemen. Om te genieten van twee vlinders of een prachtige zonsondergang. Ik pro beer daar thuis wat van vast te houden, maar dat is niet eenvou dig. Voor je het in de gaten hebt, maak je weer deel uit van een haastcultuur. Hier doe ik toch weer snel drie dingen tegelijk." Van het beoogde doel van de trip is dus niet veel terechtgekomen. „En dat vinden we nog fijn ook", zegt Cor. „Thuis was thuis, we heb ben geen moment aan Driewegen gedacht. Je leert tijdens de tocht veel over jezelf, je wordt keer op keer met je karakter geconfron teerd. Een voorbeeld. Je loopt in Frankrijk in de hitte 35 kilometer over asfalt. In Italië wandel je tien kilometer over een kaarsrecht grindpad. Dat maakte voor ons geen verschil: het was allebei gru welijk saai. Dat is te vertalen naar ons dagelijks leven. Wij zijn voor afwisseling. Wij zijn mensen die van het bochtenwerk houden." Eenmaal op het Sint Pieters plein in Rome aangekomen, bekroop Cor en Evelien een raar gevoel. Cor: „Wij hadden hele maal geen zin om de toerist uit te hangen, om musea en gebouwen te bezoeken. Eigenlijk waren we blij dat we na een paar dagen weg konden uit Rome. Weet je, de weg was ons thuis. Daar zaten we te gen een boom te picknicken, daar plasten we achter een struik. En dan kom je aan in een stad en plots wordt dat ritme verstoord. Je bent niet meer alleen op de we reld, je voelt je ontheemd." Nee, het vliegtuig naar Nederland kon voor het Bevelandse duo niet snel genoeg vertrekken. Ook al voelde de terugreis heel erg vreemd. „Over de heenreis doe je 82 dagen, maar je bent binnen twee uur terug in Nederland. En dan kijk je vanuit het vliegtuig zo op de Grote Sint Bernardpas en zie je weer al die plekken waar je het zo zwaar hebt gehad. Heel gek", vertelt Evelien. De pelgrimstocht smaakt naar meer. De volgende bestemming is nog niet bepaald, maar zeker is dat Cor en Evelien nog eens de rugzak zullen pakken voor een wandel tocht van drie a vier weken door Europa. Maar eerst wil Cor de erva ringen van de tocht naar Rome vastleggen in boekvorm. „In janua ri pak ik mijn werk weer op (Cor is voorzitter van Archipel Scholen Walcheren, red.), voor die tijd wil ik de ruwe versie af hebben. Er zijn niet veel Nederlanders die de tocht naar Rome hebben gemaakt, dus lijkt het mij aardig om een boekje met ervaringen en tips te maken." Verslagen van de voettocht naar Ro me zijn te vinden op www.pelgrims- tocht-naar-rome.reismee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20