12 ero Oostenrijk in de ban van Kampusch stipreizen.n ONTVOERING Justitie doet onderzoek naar tweede verdachte in heropende kidnappingszaak Wenen vraagt Duitse steun in zaak-Kampusch dinsdag 10 november 2009 ning fanatiek naar iets gezocht heeft. Dat er meerdere daders kun nen zijn geweest leidt Adamovich ook af uit uitspraken van Kampus ch zelf Die heeft verklaard dat Pri- klopil haar na de ontvoering eerst naar een bos bracht. Daar zou hij hebben getelefoneerd en tegen ie mand hebben gezegd 'die komen niet'. Dat zinnetje zou volgens Ada movich duiden op meer dan één mededader. De rechter: „Priklopil heeft zeker een belangrijke rol ge speeld. Maar wat hoofdzaak was en wat bijzaak, weten we tot de dag van vandaag niet." In Oosten rijk wordt het nu opgedoken be wijsmateriaal tegen Ernst H. als laatste kans gezien het geval-Kam- pusch eindelijk op te lossen. H. blijft vooralsnog op vrije voe ten. Volgens de Oostenrijkse justi tie bestaat er geen vluchtgevaar. WENEN - Bij het zoeken naar een mogelijke tweede verdachte van de ontvoering van Natascha Kam pusch heeft een Oostenrijkse aan klager buurland Duitsland om me dewerking gevraagd. Dat heeft de Oostenrijkse hoofdaanklager Tho mas Mühlbacher gisteren gezegd. De Oostenrijkse autoriteiten lieten in het weekeinde al weten dat ze een tweede verdachte van de ont voering van Kampusch op het oog hebben. Mühlbacher stelde dat verschillen de mensen beweren dat ze belang rijke informatie hebben over die tweede ontvoerder. Deze getuigen verblijven in Duitsland. Kampusch werd in 1998 op tienja rige leeftijd ontvoerd. In de buurt van Wenen werd ze jarenlang in een kelder vastgehouden. In augus tus 2006 slaagde ze erin te ont snappen. Nog diezelfde dag pleegde Priklo pil zelfmoord. SjSfa karnt Zie stipreizen.nl/desak door Carel Goseling De Oostenrijkse Na tascha Kampusch (21) haat hem: professor Ludwig Adamovich (77), voorzitter van de zogenoem de evaluatiecommissie die onder zoek doet naar haar ontvoering (2 maart 1998) en gevangenschap door Wolfgang Priklopil en haar ontsnapping (23 augustus 2006). Daar waar Kampusch voortdurend heeft beweerd dat Priklopil alleen handelde heeft Adamovich, tevens voorzitter van het Grondwettelijk hof in Oostenrijk, daaraan publie kelijk getwijfeld. In juli bestempel de Adamovich de 'objectieve waar schijnlijkheid' dat Priklopil de hele actie alleen had gepland en uitge voerd als 'voorzichtig uitgedrukt, zeer, zeer klein'. Destijds deed Kampusch, tegen woordig actief voor de Oostenrijk se tv, Adamovich' uitspraken af als 'schokkerend' en 'cynisch'. Nu lijkt Adamovich echter gelijk te krijgen. -In Duitsland hebben twee mannen bewijsmateriaal op tafel gelegd dat erop duidt dat Priklo- pils beste vriend, Ernst H., bij de zaak betrokken is geweest. Justitie in Oostenrijk is inmiddels een onderzoek naar H. gestart. Hij wordt vooralsnog verdacht van be trokkenheid bij vrijheidsberoving. Of het tot een formele aanklacht komt moet nog blijken. Daarover valt binnen enkele weken een be sluit. Het geval-Kampusch is nog altijd met een waas van mysterie omge ven. Priklopil was eigenaar van het bestelbusje waarin Kampusch werd ontvoerd. Het werd nooit op sporen onderzocht. Hijzelf had geen alibi. Toch liet de politie hem met rust. Aanwijzingen dat Priklo pil contactproblemen had en een seksuele voorkeur voor kinderen had, werden niet nagetrokken. Ook werd geen acht geslagen op getuigenissen dat Natascha Kam pusch door twee mannen werd ontvoerd. Op 23 augustus 2006 heeft Priklo pil, direct na de ontsnapping van Zie stipreizen.nl/crl33 Zie 5tipreizen.nl/crl35 boek online of bel 020 - 66 22 222 *voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden Natascha Kampusch, contact ge zocht met Ernst H.. Kort daarna sprong hij in Wenen voor een rijdende trein. In Priklo- pils huis zijn ook sporen van Ernst H. gevonden. Die heeft altijd be weerd niets van de ontvoering te hebben geweten. Hij heeft Kam pusch echter wel in Priklopils huis gezien. Vreemd genoeg maakte Ernst H. direct na Natascha's verdwijning een half miljoen Oostenrijkse schil ling over aan Wolfgang Priklopil. Waarvoor dat was, is nog steeds niet duidelijk. Priklopil stortte het grootste deel van het bedrag later overigens weer terug. De door Ada movich geleide evaluatiecommis sie is sinds begin 2008 bezig de Kampusch-zaak te onderzoeken. Op basis van een eerste rapport vol vraagtekens bij het optreden van politie en justitie in de zaak, besloot de Oostenrijkse regering eind 2008 het onderzoek naar het geval-Kampusch te heropenen. Adamovich noemde het eerder 'heel vreemd' dat er onder het mom van 'laat Natascha Kam pusch toch met rust' getracht werd nader onderzoek te voorko men. Openlijk vroeg hij zich af waarom Natascha Kampusch zo nadrukkelijk vasthield aan de ver sie dat Priklopil de enige dader was. „Daar moet een reden voor zijn. Misschien gaat het om afper sing, in relatie tot compromitte rend materiaal over haar", aldus Adamovich. Volgens de rechter heeft Kam pusch na haar ontsnapping en de zelfmoord van Priklopil wel erg snel allerlei spullen en stukken uit Priklopils woning en de kelder waarin zij vastzat, teruggekregen. Mogelijk ook dagboeken die Priklo pil over hen beiden bijhield. Er zijn aanwijzingen dat Priklopil kort voor zijn zelfmoord in de wo Professor Ludwig Adamovich (77), voorzitter van de evaluatiecommissie die onderzoek doet naar de ontvoering van Natascha Kampusch ruim elf jaar geleden. foto Ronald Zak/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12