Werkgevers zetten in op nullijn voor cao's economie I n Opstarten bedrijf kan in tien dagen Kapitalisme valt van zijn voetstuk METAAL EN TECHNIEK Geen extra geld maar meer vrije dagen Energiereus Gazprom krabbelt op 40-plussers azen op studentenwerk Goudprijs breekt record na record Aantal leaseauto's blijft dalen KLM vervoert minder passagiers Nokia roept miljoenen telefoonopladers terug dinsdag 10 november 2009 door Hans Gertsen den haag - De kans op een loons verhoging in de cao's voor 2010 is klein. Door de crisis is er in de meeste bedrijven weinig of geen ruimte voor extra salaris, vindt de werkgeversvereniging AWVN; zelfs aanpassing van de Ionen aan de inflatie is niet vanzelfsprekend. De AWVN ziet de onlangs afgeslo ten cao Metaal en Techniek als voorbeeld voor de ruim vijfhon derd cao's die komend jaar afgeslo ten moeten worden voor vier mil joen werknemers. In de cao Me taal en Techniek is voor 2010 geen loonsverhoging afgesproken, maar 3,5 extra vrije dagen, die alleen mo gen worden opgenomen als het werk dat toelaat. Pas in 2011 stijgen de lonen er met 1,5 procent. Arbeidsmarktdeskundige Paul de Beer (Universiteit van Amster dam) verwacht dat de nullijn ook in andere sectoren de norm wordt Meer kunnen de bonden er vol gens hem niet uitslepen. „Komen er toch looneisen, dan leidt dat on vermijdelijk tot extra ontslagen." De Beer verwacht dat de cao-on derhandelingen vanwege de gerin ge speelruimte moeizaam zullen verlopen. Een bijkomend pro bleem is de onenigheid tussen bonden en werkgevers over de ver hoging van de AOW-leeftijd. De werkgevers zetten voor de nieu we cao-onderhandelingen in op de nullijn. Looneisen moeten vol gens de algemene werkgeversvere niging AWVN 'op het tweede of zelfs derde plan komen'. Alle ener gie en ruimte moet komend jaar naar het maken van afspraken over werkgelegenheid en het ver- MOSKOU - Eeri Gazprom-werknemer werkt op een Rus sisch gasmeetstation nabij de grens met Oekraïne. De Russische energiegigant Gazprom heeft in het twee de kwartaal van dit jaar 36 procent minder winst ge boekt dan in dezelfde periode vorig jaar. De resultaten van 's werelds grootste gasproducent zijn echter veel beter dan in de eerste drie maanden van dit jaar, toen de vraag in Europa fors inzakte en een ruzie met Oekraï ne leidde tot minder gasleveringen. Gazprom maakte gisteren bekend dat de winst in het tweede kwartaal is uitgekomen op 192,6 miljard roebel (4,5 miljard euro). In de eerste drie maanden van dit jaar ging het om 110 miljard roebel. archieffoto Maxim Shipenkov/EPA door Thomas Olivier den haag - Het opstarten van een bedrijf gaat in Nederland snel in vergelijking met andere landen. Het kost tien dagen om een nieu we onderneming van de grond te krijgen, zo blijkt uit een vergelij king van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In Spanje duurt het oprichten van een bedrijf met 47 dagen veruit het langst. In Australië kunnen on dernemers het snelst aan de slag; binnen twee dagen. Het aantal dagen dat nodig is om een onderneming op te starten, zegt iets over de regelgeving in een land. Tussen 2003 en 2008 werd het in de meeste landen makkelij ker een bedrijf te beginnen. In Ne derland kostte het in 2008 met tien dagen een dag minder om een bedrijf te starten dan in 2003. 1 - - - 7 - -7 7 U wilt weten in welk land u winstbelasting moet afdragen. Berk is waar uw business is www.berk.nl Bel voor meer informatie mei Marcel Klooi wijk. Hans Bakkc-r of Jan Kousemaker van onze vestiging in Goes; (0113) 24 20 00 hogen van de arbeidsdeelname, vindt de AWVN. Ook de werkgeverskoepels VNO/NCW en MKB Nederland zien graag dat de cao Metaal en Techniek als leidraad dient voor onderhandelingen in andere secto ren. Maar voor de vakbonden is dat een brug te ver. „We pleiten voor maatwerk", zegt CNV-voor- zitter Bert van Boggelen. „De op lossing', voor de metaal- en tech nieksector is niet zomaar over het hele land uitrolbaar." Vakcentrale CNV houdt vast aan de eis dat de loonontwikkeling in 2010 'rond het inflatieniveau' moet liggen. Vakcentrale FNV houdt zich nog op de vlakte. Volgens een woord voerder maakt de FNV in de twee de helft van deze maand duidelijk met welke looneis het de cao-on derhandelingen in gaat. londen - Nog maar weinig men sen denken dat het kapitalisme een goed systeem is. Dat blijkt uit een wereldwijde peiling van de Britse omroep BBC, die gisteren naar buiten is gebracht. Van de 29.000 respondenten in 27 landen stelde 11 procent dat het ka pitalisme goed werkt. Het meren deel van de ondervraagden vindt dat het systeem hervorming nodig heeft. In 22 van de 27 landen wil het leeuwendeel van de respon denten dat de welvaart eerlijker verdeeld wordt. In de Verenigde Staten en Pakistan heeft men het meeste vertrouwen in het kapitalisme: een op de vijf vindt dat het systeem goed werkt. In Frankrijk denkt echter 43 pro cent van de bevolking dat het kapi talisme gebrekkig functioneert. Dat is 38 procent in Mexico en 35 procent in Brazilië. In alle landen, op Turkije na, zijn de ondervraagden voor een betere regulering door de overheid. Dat heeft volgens de onderzoekers vooral te maken met de economi sche crisis van het afgelopen jaar. Velen vinden dat die te wijten is aan een gebrek aan controle. De BBC deed de peiling twintig jaar na de val van de Muur in Ber lijn. Volgens de omroep is er sinds dien veel veranderd: in 1989 werd het kapitalisme nog gezien als hét systeem. rotterdam - Nederlandse studen ten hebben steeds meer concurren tie van 40-plussers bij het vinden van een bijbaan. Dat blijkt uit het Nationale Bijbanenonderzoek van Zoekbijbaan.nl, een online vacatu rebank voor parttime werk. De 40-plussers bieden zich online steeds vaker aan om werk te doen dat studenten gewoonlijk doen. De meesten doen dit omdat het ze LONDEN De goudprijs heeft gisteren zijn op mars onverminderd doorgezet. De goudprijs steeg tot een nieuw re cordniveau van ruim 1107 dollar per ounce (31,1 gram). Vrijdag brak de goudprijs al voor het eerst door de grens van 1100 dollar. De goudprijs is sinds begin dit jaar al met meer dan 25 procent geste gen. De goudprijs loopt vooral op door de zwakkere dollar. Hierdoor wordt goud voor beleggers met an dere valuta goedkoper. BUNNIK De krimp van het Nederlandse leasewagenpark, die in het tweede kwartaal werd ingezet, houdt aan. In het derde kwartaal bestond de vloot van Vereniging van Neder landse Autoleasemaatschappijen (VNA) uit 642.396 voertuigen. Dat is bijna negenduizend minder dan in het tweede kwartaal van dit jaar en betekent een afname van 1,4 pro cent, aldus de VNA gisteren. De vereniging ziet de economische crisis als boosdoener. het geld hard nodig hebben. „Voor al horecawerk is gewild onder de ze groep. Dat is toch typisch stu dentenwerk", aldus Pieter van Dig- gele van Zoekbijbaan.nl. De vacaturesite ziet een stijging van het aantal oudere, meer erva ren werkzoekenden. Dit jaar is het aantal 40-plussers dat zich heeft aangemeld met 163 procent geste gen ten opzichte van 2007. AMSTELVEEN De luchtvaartcombinatie Air Fran- ce-KLM heeft in oktober 6,3 mil joen passagiers vervoerd. Dat is 5,3 procent minder dan in dezelfde maand een jaar eerder. De bezet tingsgraad van de vliegtuigen ver beterde wel met 1,3 procent tot 82,5 procent door een verlaging van de capaciteit. Het vrachtvervoer nam af met 19,1 procent, maar de bezettingsgraad verbeterde licht met 0,3 procent tot 67,7 procent HELSINKI De Finse mobieltjesproducent No kia roept veertien miljoen telefoon opladers terug die dit jaar zijn ver kocht. De buitenkant van de op- laders kan loslaten, waardoor er een risico is op een elektrische schok. Tot dusver zijn geen inciden ten gemeld, aldus Nokia gisteren. De opladers zijn in China gemaakt door BYD Electronic. Het gaat om modellen die tussen 13 april en 25 oktober zijn verkocht. Eigenaren kunnen de opladers inruilen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11