buitenland 19 Domino verbeeldt val van de Muur Navo bombardeert bondgenoten Spaanse regering door gijzeling in lastig parket Spanning Thailand en Cambodja loopt op Wachten op de Dalai Lama Orkaan Ida eist negentig levens in El Salvador maandag 9 november 2009 KABUL - Bij een luchtaanval door de Navo zijn in noordwesten van Afghanistan onder Afghaanse mili tairen, politietroepen, tolken en Amerikaanse troepen zeker acht doden en 23 gewonden gevallen. Dat heeft: een woordvoerder van de Navo-troepenmacht Isaf giste ren gezegd. De doden zijn zeven Afghaanse militairen en een Afghaanse tolk. De gewonden zijn zeventien Af ghaanse militairen en politietroe pen, vijf Amerikaanse militairen en een Afghaanse tolk. Het incident vond plaats in het dis trict Bala Marghab in de provincie Badghis, tijdens een reddingsope ratie voor twee Amerikaanse mili tairen die worden vermist. De twee verdwenen woensdag terwijl zij probeerden gedropte hulpvoor- raden te bergen die in een rivier waren gevallen. Lokale agenten zei den dat de twee in de stroom wa ren meegesleept. Tijdens de zoek tocht braken felle gevechten uit. Isaf en het Afghaanse leger onder zoeken hoe het mogelijk is dat bij de luchtaanval zoveel slachtoffers aan eigen zijde zijn gevallen. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - In Noord-Spaanse ste den zijn zaterdag ruim 15.000 men sen de straat opgegaan om vrijla ting van gegijzelde vissers te eisen. Somalische piraten dreigen de 36 opvarenden van de gekaapte Spaanse tonijntrawler Alakrana te doden als Spanje twee van hun ge vangengenomen makkers niet vrij laat. Wanhopige familieleden orga niseerden de demonstraties met steun van vakbonden, vissersorga nisaties en de regionale regeringen van Galicië en Baskenland. De families van de gijzelaars zijn woedend over de starre opstelling van de autoriteiten die de twee ar restanten niet willen vrijlaten. „We laten de levens van 36 on schuldige mensen toch niet in ge vaar brengen door twee misdadi- Zaterdag sneuvelde bij een aanval van opstandelingen in het westen van Afghanistan ook een Ameri kaanse militair, meldde Isaf Zijn dood had niets te maken met het zoeken naar de vermiste Amerika nen. Bij de oostelijke stad Jalalabad wer den in het weekeinde aanvallen ondernomen op een konvooi met tankauto's. Drie bewakers raakten gewond. Twee tankauto's vlogen in brand, drie raakten beschadigd. Het konvooi was op weg van buur land Pakistan naar Kabul. Door een zelfmoordaanslag op een veemarkt in het noordwesten van Pakistan kwamen gisteren ze ker twaalf mensen om het leven, onder wie een anti-Talibanburge- meester. Er vielen zeker 36 gewon den. De dader bracht zijn explosie ven tot ontploffing op de drukke markt van een plaatsje bij de mil joenenstad Peshawar. De dader had het voorzien op de plaatselijke burgemeester, Abdul Malik, die vroeger aanhanger van de Taliban was. Malik had een bur germilitie opgericht in de strijd te gen Talibanrebellen in het gebied. gers", zegt de zus van de kapitein van de gekaapte trawler. Een Spaans fregat arresteerde de twee Somalische piraten kort na de kaping van de Alakrana. Zij werden op last van de rechter voor berechting naar Madrid gebracht. De regering in Madrid heeft tot kalmte opgeroepen, maar zegt er niet over te piekeren de twee So- maliërs te laten gaan. Het pro bleem is dat de Spaanse Justitie de piraten niet meer kan vrijlaten om dat ze worden beschuldigd van ter rorisme. De wet staat niet toe om in te gaan op eisen van terroristen. Een dertigtal piraten kaapte de to nijntrawler vijf weken geleden voor de kust van Somalië. Volgens de Spaanse media waren de eige naar van het schip en de kapers al een losgeld van 2,7 miljoen euro overeengekomen toen dat werd doorkruist door de arrestatie. De reusachtige dominostenen, hier bij de Brandenburg Tor, werden 's nachts spectaculair uitgelicht. foto H. Knosowski/AP KOUDE OORLOC Dertig staatshoofden bij herdenking door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Tienduizenden mensen namen dit weekeinde een kijkje bij de Galerij van Dominostenen in Berlijn. Van de Potsdamer Platz, via de Brandenburger Tor naar de Rijksdag staat een lint van zo'n duizend grote dominostenen, die de Berlijnse Muur voorstellen. De door vijftienduizend jongeren, kunstenaars en politici in binnen- en buitenland beschilderde 'ste nen' vallen vandaag symbolisch om. De Poolse oud-president Lech Wa lesa en de voormalige Hongaarse premier Miklós Nemeth mogen de eerste steen - met de kleuren van de Poolse vlag - omver duwen. Berlijn maakte er afgelopen week einde alvast een gezellig feest van. Langs het anderhalve kilometer lange traject stonden geurende stal letjes met glühwein, braadworst en andere lekkernijen. Harde mu ziek schalde uit luidsprekers, enor me videoschermen moesten zor gen dat niemand iets zou missen. Meer dan dertig staatshoofden en regeringsleiders zijn in Berlijn te gast. Rond de Brandenburger Tor zijn tribunes en podia verrezen voor de feestelijkheden vanmid dag. Bondskanselier Angela Merkel loopt dan met Walesa en de Russi sche oud-president Michail Gor- batsjov over de Bösebrücke in de Bornholmer Strasse. Daar deden grenswachten op 9 november 1989 als eersten de slagbomen omhoog. BANGKOK - Het Zuidoost-Aziati- sche samenwerkingsverband Asean maakt zich zorgen over de oplopende spanning tussen Cam bodja en Thailand. Het heeft de twee landen dit weekeinde opge roepen tot 'terughoudendheid'. De relatie tussen Cambodja en Thailand was al slecht vanwege een grensconflict. Deze week gooi de Cambodja olie op het vuur door de in Thailand vervolgde en veroordeelde oud-premier Thak sin Shinawatra als adviseur van de Cambodjaanse regering te benoe men. Thailand beschouwt dat als een zeer onwelkome Cambodjaan se inmenging in de Thaise binnen landse politiek en riep zijn ambas sadeur uit het buurland terug. Cambodja deed vervolgens hetzelf de. Secretaris-generaal van de Asean, Surin Pitsuwan, vroeg zater dag publiekelijk de Asean-leden de twee landen 'bij te staan bij het vriendschappelijk oplossen van hun dispuut'. Dat is ongebruike lijk, omdat de Asean zich nooit in de interne aangelegenheden van haar leden mengt. Thaksin kwam in 2006 na zes jaar premierschap door een militaire coup ten val. Zijn tegenstanders be tichtten hem van corruptie en machtsmisbruik. Hij is nog zeer populair bij de armen in Thailand. TAWANG - In blijde afwachting van de Dalai Lama staan gelovigen langs de straat bij het klooster Tawang in de Himalaya. De geestelijk leider van de Tibetanen reisde gisteren per helikopter naar het boeddhistisch klooster in de Indiase deelstaat Arunachal Pradesh. China beschouwt het bezoek als een provocatie en heeft geprotesteerd bij India. foto Anupam Nath/AP SAN SALVADOR - Orkaan Ida heeft dit weekeinde ten minste 91 levens geëist in El Salvador. Zeker zestig mensen worden nog vermist, al dus het ministerie van Binnenland se Zaken van het land. De meeste slachtoffers vielen door modderstromen. Deze werden ver oorzaakt door de hevige regenval die de orkaan met zich meevoer de. Ida was gisteren op weg naar de Mexicaanse kust. Inwoners van Mexicaanse kustgebieden zijn uit voorzorg geëvacueerd. Buitenlandse toeristen in populai re badplaatsen als Cancun en Pla- ya del Carmen worden nog niet geëvacueerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9