Juist in crisistijd kan 21 zeeland Drvkkery is de beste boekhandel Grond PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! Afgelopen zaterdag hield de Kamer van Koophandel de Zeeuw se Startersdag in bioscoop Cinecity in Vlissingen. Ruim vier honderd beginnende ondernemers staken hun licht op. Proud Mary wint Startersprij's Aantal starters daalt Ingrid op avontuur maandag 9 november 2009 door Wlm Hofman Het lijkt me nog steeds geen goed idee om vruchtbare akker- of tuinbouwgrond aan de zee prijs te geven. De klimaatver andering gaat door en dat zorgt in grote gebieden van de wereld voor extreme droogte. Het gebrek aan water leidt tot grote armoede, hongersnood en ziekten en uitein delijk tot complete volksverhui zingen. Dat blijkt uit een dit jaar gepubliceerd rapport van Ox- fam-Novib. De rijke landen zou den, volgens het rapport, hun ver vuiling en uitstoot met zeker 40 procent moeten verminderen en ze zullen grote geldsommen be schikbaar moeten stellen om ook de uitstoot in arme landen wat te rug te kunnen brengen. Een van de oorzaken van de snel lere verandering van het klimaat is het transport van allerlei spul len die ook dichter bij huis zou den kunnen worden verbouwd. Zo zou allerlei voedsel, zoals aard appelen, groenten en ook vlees zo dicht mogelijk bij de gebieden waar veel mensen wonen, moe ten worden geproduceerd. Het is eigenlijk overbodig om aardappe len, bloemkolen, boontjes of as perges uit verre landen naar hier te vervoeren en omgekeerd. Dik wijls wordt de van ver aangevoer de groente er ook niet altijd beter op, maar door het vervoer zijn ze in ieder geval vervuilend. Ik vind het vreemd dat er steeds weer van die vrolijke optimisten zijn die zeggen dat het allemaal weer goed komt. Men meent dat de crisis en de klimaatverande ring wel over zullen waaien en dat 'ze' er heus wel wat op zullen vinden en dat we hier in Neder land weer net als vroeger, ten kos te van anderen, kunnen doorgaan met vervuilend en ongezond con sumeren. Dat neemt niet weg dat er ook mensen zijn die zeggen dat nuch ter realisme op zijn plaats is: over zo'n dertig jaar is de olie op en dan is het feest voorbij en dan re gelt de boel zichzelf wel. Een re den temeer om ervoor te zorgen dat we ons voedsel dicht bij huis, desnoods letterlijk in onze achter tuin of op het dak en de balkons van onze flats produceren. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl-/ tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-01399 10 Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC g3at zorgvukfig om mei persoonsgegevens In hei colofon ireft u nsdeie informatie STARTERSDAG door Jan van Damme Een droom kan zomaar werkelijkheid worden. Met die gedachte in het hoofd zie je veel belang stellenden rondlopen. En: niet geschoten is altijd mis. Jong en oud, man en vrouw, au tochtoon en allochtoon - iedereen die denkt het ondernemerschap voldoende in de vingers te heb ben, kan besluiten eigen baas te worden. Mare Volleman, manager commu nicatie van de Kamer van Koop handel Zuid-West-Nederland, wijst naar een bord in het Cine- café. Daar kan iedereen op een kaartje melden, wat hij aan te bie den heeft of waar hij juist naar op zoek is. De vragen staan op groene kaartjes: waar moet ik op letten als ik mijn bedrijf vanuit huis be gin, moet je patent aanvragen als je een uniek idee hebt? De aanbod- kaartjes zijn oranje: websites op maat, gestoffeerde memo- en foto borden. En ook een vreemde eend in de bijt: verkoop van koikarpers. Volleman vertelt dat er in heel het land op 22 verschillende locaties startersdagen worden gehouden. Voor de achtste keer. In Vlissingen worden ruim vierhonderd belang stellenden geteld. Vorig jaar wer den in Zeeland ruim 4 procent minder startende ondernemers ge registreerd dan het jaar daarvoor: van ruim 1400 naar net nog 1350. De hele afdeling voorlichting van de Kamer van Koophandel is uitge rukt. Overal dames en heren die twijfelaars van nuttige tips en for mulieren voorzien. Er zijn se minars over de mogelijke valkui len, over het belang van een onder nemingsplan. Volleman schudt de belangrijkste punten zo uit zijn VLISSINGEN - Proud Mary Lifestyle uit Middelburg heeft zaterdag de Leen van Gelder-Startersprijs van de Zeeuwse Kamer van Koophan del gewonnen. Proud Mary ver koopt positiekleding en kreeg de prijs - 1000 euro en een gratis ad viestraject - op basis van het onder nemingsplan. Naamgever en oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel Leen van Gelder overhandigde de prijs aan Margreet Geschiere en Natha lie Nieuwdorp tijdens de Starters dag in bioscoop Cinecity in Vlissin gen. Er waren drie genomineerden voor de prijs. Naast Proud Mary Lifestyle waren dat hotel-restaürant Rudanna Cas- tra uit Aardenburg en Softechma- trix uit Schoondijke. Op basis van de cijfers over de eerste drie kwartalen, trekt de Kamer van Koophandel de conclusie dat het aantal startende ondernemers dit jaar lager zal uitvallen dan in 2008. De afname wordt vooral door de bouw veroor zaakt. Deze categorie zakt in absolute cijfers het hardst in. Brairnc&Tie Financiën 2008* 4 2009* 2 yfljl Vervoer 51 30 Industrie 71 48 Bouw 225 161 Facilitaire diensten 202 171 Adviesdiensten 177 169 Floreca 76 77 Groothandel 73 74 Landbouw en visserij 39 40 Detailhandel 187 207 Persoonlijke diensten 165 188 Algemene diensten 142 185 Zeeland 1412 1352 Zuidwest-Nederland 4579 4400 Nederland In heel Zeeland zullen naar schatting dit jaar 1780 mensen een bedrijf starten. Vorig jaar waren dat er nog 1856. cijfers over eerste drie kwartalen Rolant Ouist bion Kamer van Koophandel mouw. Heb je kennis en ervaring, heb je de markt bekeken - niet de zevende schoenenwinkel in een straat waar er al zes zijn - heb je ei gen vermogen of klop je aan bij een bank? En ook: bouw een net werk, steek je licht op bij een colle ga, hou eens een concurrent in de gaten. Volleman weet dat 20 pro cent van de belangstellenden in het bioscoopgebouw binnen nu en een jaar zelfstandig onderne mer is. Hij weet ook dat de helft binnen vijf jaar de pijp aan Maar ten geeft. Van die afhakers blijkt driekwart geen goed onderne mingsplan te hebben. De crisis speelt wat hem betreft ze ker een rol. Het is een verklaring voor het teruglopend aantal star ters. Toch is er volgens hem alle re den om juist in deze crisistijd net dat beetje lef en ondernemingszin te tonen. „Want", zegt hij, „we heb ben volop te maken met het uit stappen van de naoorlogse baby boom. Veel ondernemers hebben geen opvolger. Het zijn vaak kleine re familiebedrijven. Mits ze ge zond zijn kan het aantrekkelijk zijn om die over te nemen. Onze cijfers bevestigen dat: van de men sen die een bedrijf overnemen, is na vijf jaar nog steeds 96 procent in de running." Ingrid Schautteet-Faas 41 jaar Boerenhol bij Groede Ingrid Schautteet werkte zes tien jaar bij de Fortisbank in Sluis. Drie jaar geleden moest ze daar afscheid nemen. Zo kreeg ze meer tijd voor haar grote hob by: honden. Ze heeft al elf jaar een hondenschool en besteedt veel tijd aan gehoorzaamheids- en be hendigheidstrainingen. Maar wel steeds als vrijwilliger. Nu over weegt ze serieus haar hobby be drijfsmatiger aan te pakken. Daar om is ze in Vlissingen. Ze heeft al een ondernemingsplan opgesteld. Aan de titel zal het niet liggen: In grid Dog's Adventure. Bij de belasting doen ze niet moei lijk, vertelt ze. Zelf dacht ze aan een start per 1 januari, maar de be lastingman raadde haar aan nog eerder te beginnen. MIDDELBURG - Boekhandel De Drvkkery uit Middelburg is uitge roepen tot de beste Boekhandel van het jaar 2009-2010. Dat gebeur de afgelopen zaterdag tijdens het Boekblad Gala in Amsterdam. Voor deze onderscheiding waren boekhandels uit Nederland en Bel gië geselecteerd. Dick Anbeek, di recteur van de Drvkkery, kreeg de prijs uit handen van Elco Brink man, voorzitter van de KVB (Ko ninklijke Vereniging voor het Boe kenvak). De jury onder voorzitter schap van hoogleraar Kitty Koele- meijer van de Nyenrode Universi ty en Paulien Loerts (WPG Uitge vers) selecteerde zes boekhandels. Er werd gelet op uitstraling, aan pak, assortiment, rendement, me dewerkers, presentatie, naam en toekomstvisie. Behalve De Drvk kery waren verder in de race: The American Book Center in Amster dam, Binnert Overdiep in Heeren veen, Thomas in Bergen, 't Onein dige Verhaal in Sint-Niklaas en Paard van Troje in Gent. De jury zei over de winnende boekhandel in Middelburg onder meer: „De Drvkkery is een totaal winkel met een uiterst doordacht concept. De visie van Dick Anbeek - is iets een cadeau of niet? - is ij- zersterk. Anbeek heeft visie en lef getoond door in crisistijd enorm te verbouwen. De Drvkkery is bo venal een zeer bijzondere en eigen zinnige beleveniswinkel. Naast alle extra's straalt de Drvkkery toch vooral uit een heel goede boekhan del te zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2