Dexter: held of seriemoordenaar media Zijn tv-repertoire is, op zijn zachtst gezegd, nogal donker. Na Six Feet Under is de Amerikaanse acteur Michael C. Hall nu in de serie Dexter te zien als forensisch onderzoeker bij de politie van Miami én seriemoordenaar. Monique Brandt zocht hem op in Los Angeles. media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 7 november 2009 Voor de VPRO is het een primeurtje. Voor de eerste keer kocht de omroep de inter netrechten aan van een Amerikaanse te levisieserie. De eerste twee afleve ringen van Dexter waren de afgelo pen week al te bekijken via Uitzen- dinggemist. De overige afleverin gen zijn steeds een dag na uitzen ding via internet te bekijken. Dex ter is ook al enige tijd te zien op het digitale kanaal t3th Street en serie r en 2 zijn op dvd te koop. Nog een experimentje: de eerste serie wordt op elf werkdagen ach tereen op het scherm gebracht. Volgens Hans Schwartz, hoofd aankoop van de NPO, een probeer sel waarmee meer wordt inge speeld op de leefwijze van met na me jongere kijkers. „Als je ze iede re week één aflevering geeft, heb je, denken we, minder resultaat dan wanneer je zoveel mogelijk aanbiedt in een korte tijd. Ze ko men wel op een andere manier aan alle afleveringen. We hopen dus dat zo minder kijkers afha ken." Acteur Michael C. Hall, Dexter in de serie, is zich gelukkig totaal niet bewust van deze typisch Neder landse omroepperikelen. Enigszins verlegen ogend en zacht pratend, staat hij de internationale pers te woord in de lobby van een sjiek hotel. Belangstelling genoeg, want Dexter is allesbehalve een 'gewone' televisieserie. Dexter is in het dagelijks leven een briljant forensisch onderzoeker bij de politie van Miami. Als extreem gepassioneerd bloedspatspecialist doet hij zijn vrouwelijke baas dage lijks versteld staan van zijn kennis. Wat zijn collega's niet weten, is dat hij meer is dan een vakidioot met een obsessie voor bloed: hij moordt al sinds zijn vroege jeugd. Zijn inmiddels overleden adoptie- vader Harry, politieagent, ontdek te zijn obsessie en kanaliseerde zijn drang tot moorden tot een meer constructieve bezigheid: Dex ter doodt alleen mensen die 'het verdienen', mensen die zelf steeds weer doden, maar ook steeds weer tussen de mazen van het justitiële net glippen. Harry leerde hem een op het oog normaal leven op te bouwen en juist die tegenstelling, sexy boy is psychopaat, is wat veel kijkers aan spreekt, weet de acteur. „Er is ooit iets heel traumatisch gebeurd in de jeugd van Dexter", verklaart Hall zijn personage. „Hij weet niet wat het is, maar wil dat graag we ten. Het interessante aan hem is dat hij zichzelf ziet als de man zon der emotie, zonder gevoel, maar aan de andere kant zie je hoe hij soms van zichzelf versteld staat, als hij wel in staat is iets voor ie mand te voelen. Hij hongert er er gens naar zich verbonden te voe len, maar als dat gebeurt, loopt het met die persoon meestal slecht af veelal door zijn eigen toedoen." De serie, gebaseerd op het boek Darkley Dreaming Dexter van Jeff Lindsey, kreeg bij de start veel kri tiek van conservatieve organisaties die zelfs actie voerden om de serie van de buis te krijgen. Dat lukte niet, maar de druk is groot om van de hoofdpersoon een wat minder controversieel figuur te maken. Niet voor niets is Hall zelf mede producer. „Het uitgangspunt moet altijd blijven dat hij een onverval ste sociopaat is, ongeacht de be trekkingen die hij met de mensen om hem heen heeft. Je kunt hem niet aardig maken, terwijl hij door gaat met moorden. Dan haal je het hart uit de serie. Ik wil ervoor wa ken dat we met Dexter een andere kant op gaan." De acteur trouwde pasgeleden met zijn tegenspeelster in de serie: Jennifer Carpenter. Ze speelt zijn stiefzuster, een beginnende agente op zedenzaken die dol is op haar broertje en zich niet bewust is van zijn donkere kant. Zij zal verderop in de serie dienen als inzet bij de spelletjes die Dexter speelt met een collegamoordenaar. „Ook zijn huiselijke situatie zal gaandeweg de serie steeds gecompliceerder worden. In jaar één hadden we het doel kijkers binnen te halen, zij moeten zich tot op zekere hoog te dus wel met Dexter kunnen identificeren. Maar in latere seizoe nen zul je zien dat het lastig wordt zijn drang en met name zijn strik te, persoonlijke protocol wat be treft het moorden, onder controle te houden." !2 Dexter morgen (zondag), Neder land 3, 22.15 uur af met een dubbele aflevering op Nederland 3. De tien dagen daarna is Dexter dagelijks om 23.05 uur te zien. Reageren? redactie.media@wegener.nl foto CPD De cast van Dexter met in het midden Michael C. Hall. ALLO ALLO In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto CPD Rssiilliili®P: De tv-recensenten wa ren unaniem vernieti gend in hun commen taar op Allo Allo, toen de BBC in 1982 begon met deze comedy over het Franse verzet. Eerlijk is eerlijk, ook ik vond de serie aanvankelijk niks. Want wat is er nu leuk aan een ie dere aflevering terugkerende klucht over een schilderij van een vrouw met blote borsten The fallen Madonna with the big boobiesverstopt in een holle sala mi? Op het eerste oog niets. Maar het gekke is dat ik er na een afleve ring of vijf dubbel om lag. De kracht van Allo Allo zat in de eindeloze herhaling van dezelfde grappen. Zoals verzetsleider Mi chelle Dubois die haar plannen steevast inleidde met, listen very ca refully, I shall say this only once. Of de Engelse undercoveragent die ons in gebrekkig Frans begroette met good moaning. Je wist iedere aflevering precies wat je kon ver wachten en dat maakte de serie on weerstaanbaar. Met dank ook aan de uitmunten de Britse acteurs. Gordon Kaye zet te als de sullige cafébaas René Ar- tois een wereld rol neer. Alleen al de manier waarop hij zijn vrouw Edith terechtwees als zij hem be trapte op overspel met een van de serveersters: You stupid women! Can't you see I'm comforting this girl!, was geniaal. Of Richard Gibson als Gestapo-of- ficier Herr, Otto Flick, die speciaal naar het fictieve plaatsje Nouvion was gestuurd om het verdwenen schilderij op te sporen. Iedere afle vering gaf hij zijn liefje/slaafje Helga toestemming hem één kus te geven. Maar daarbij hield hij zijn lippen stijf op elkaar, zonder enige emotie te tonen. Waarom Helga hem toch zo adoreerde, was net zo onbegrijpelijk als de blinde passie die alle knappe vrouwen in het dorpje koesterden voor de vad sige cafébaas René. Het grappige was dat dit ook nooit werd uitge- legd. Ik herinner mij een feest in mijn toenmalige studentenhuis. Het the ma was Allo Allo en de gasten wer den geacht zich aan dit thema te houden. Wij verheugden ons op veel Herr Flicks en spannende Hel- ga's met netkousen, maar ook in de jaren negentig waren studenten liever lui dan moe. Dus kwam ie dereen als 'meestervermommer' monsieur Ernest Lederc verkleed als uienverkoper. Bij Albert Heijn een string uien halen, om je nek slingeren en klaar was Kees. We hebben nog wekenlang tranen met tuiten gehuild. Ivar Hoekstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89